Artikkeli kuva

Halla-aho kummastelee Niinistön ydinasepuheita: “En harjoittaisi presidenttinä tuota spekulaatiota”

23.09.2023 |10:27

Varoitteluun ydinaseen uhkasta ei puhemies Jussi Halla-ahon mukaan ole nyt syytä. Halla-aho kommentoi presidentti Sauli Niinistön ydinasepuheita Verkkouutisten Sanna Ukkola Show’ssa.

– Se viesti, jonka tällaiset lausunnot lähettävät ennen kaikkea itään, on hieman ongelmallinen. Venäjä haluaa, että me uskomme, että presidentti Putin saattaisi olla riittävän hullu käyttämään ydinaseita. Venäjä haluaa, että me pelkäämme tätä ja se saa meidät varomaan tilanteen eskaloitumista auttamalla Ukrainaa ja esimerkiksi toteuttamalla erilaisia rankaisutoimenpiteitä Venäjää vastaan, Halla-aho sanoo.

Presidentti Sauli Niinistö on varoittanut ydinaseista kaksi kertaa viime aikoina, mitä on julkisuudessa ihmetelty.

Puhemies Halla-aho pitää selvänä, että Venäjä ei käytä ydinasetta.

– Venäläisillä ei ole pienintäkään aikomusta käyttää ydinasetta, he tietävät, mitä siitä seuraisi. Ydinaseita ei voi käyttää: niistä ei olisi mitään hyötyä taistelukentällä. Sen sijaan riskit tilanteen eskaloitumisesta ovat valtavat. Kaikissa tapauksissa Venäjä olisi suurin häviäjä, Halla-aho sanoo.

– Tästä voidaan päätellä, että Venäjä ei tule käyttämään ydinaseita ja sillä asialla spekuloiminen on aivan turhaa ja se herättää pelkoja.

Halla-aho huomauttaa, että jos länsimaissa spekuloidaan ydinaseiden vaaroilla, venäläisissä herää taas toivo, että ehkä pelottelu toimii ja sitä kannattaa jatkaa.

Ukkola kysyy Halla-aholta, tekikö presidentti hänen mielestään virheen.

– Jos muotoilisin asian niin, että jos itse olisin tasavallan presidentti tässä tilanteessa, en harjoittaisi tuota spekulaatiota, Halla-aho vastaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
10.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää