

LEHTIKUVA
Shakin suurmestari ja Putin-kriitikko Kasparov hehkuttaa somessa Suomen uutta linjaa: Kehitysapu leikkuriin Venäjää myötäileviltä mailta
Suomen uusi linjaus siirtää kehitysyhteistyön painopistettä pois niiltä mailta, jotka tukevat Venäjän sotaa Ukrainassa, kerää kiitosta maailmalla. Suomen uuden kehitysyhteistyöpolitiikan suunnan on ilahtuneena pannut merkille myös venäläinen shakin maailmanmestari ja poliittinen aktivisti Garri Kasparov, joka kutsuu Suomen uutta linjaa ”todelliseksi solidaarisuudeksi”.
Maanantaina suurlähettiläskokouksessa puhunut ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kertoi, että jatkossa Suomen valtiontalous asettaa reunaehdot hallituksen kaikelle toiminnalle, mikä tulee näkymään myös kehitysyhteistyön leikkauksina.
Tavion mukaan Suomen kehitysyhteistyössä siirrytään kahdenvälisistä maaohjelmista kohti kansalaisjärjestöjen toteuttamaa yhteistyötä. Maaohjelmissa ja pidemmän aikavälin kehitysyhteistyössä puolestaan keskitytään niihin valtioihin, jotka ottavat vastaan omia kansalaisiaan ja noudattavat kansainvälisiä sääntöjä eivätkä siten tue Venäjän sotaa Ukrainassa. Jatkossa Suomi ei siis halua tukea kehitysyhteistyöllä maita, jotka tukevat Venäjää.
Moraalisestikin tärkeä linjaus
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Tavio korostaa, että taloudellisten seikkojen ohella uusi linjaus on samalla myös moraalisesti tärkeä, koska Suomen hallitus haluaa jatkossakin osoittaa olevansa vahvasti Ukrainan tukijoukoissa.
Suomen uusi kehitysyhteistyöpolitiikan suunta on huomattu maailmalla. Asian on ilahtuneena pannut merkille esimerkiksi venäläinen shakin maailmanmestari ja poliittinen aktivisti Garri Kasparov, joka kutsuu Suomen suunnanmuutosta ”todelliseksi solidaarisuudeksi”.
– Tämä on juuri sitä, miltä todellinen solidaarisuus näyttää, kun kansanmurhahyökkäyksen kohteena olevaa liittolaista ei käsitellä pelkkänä siruna geopoliittisella pöydällä. Maailmassa on olemassa hyvää ja on myös pahaa, Gasparov kirjoittaa.
Correct.
— Sami von Carlowitz (@SavonCarlowitz) August 24, 2023
Kasparov tunnetaan pitkäaikaisena Putinin hallinnon kriitikkona. Viime vuonna vieraillessaan Helsingissä Gasparov kuvasi Venäjän toimien olevan jo ajautumassa pisteeseen, jossa monet Putinin hallinnon rakenteet alkavat hajoilla.
Suomen maakuva rakentuu todellisista teoista
Elinkeinoministeri Wille Rydman muistuttaa somekanavillaan, että loppupeleissä Suomen maakuva ja maine rakentuukin konkreettisten toimien perustalle, huolimatta siitä, että kuluneen kesän aikana monet kotimaiset tahot ovat pyrkineet sottaamaan Suomen kansainvälistä mainetta pitkälti tekaistujen kohujen avulla.
Kollega @VilleTavio linjaus kehitysavusta saa osakseen suitsutusta johtavalta Putin-kriitikolta. Monella kotimaisella taholla on ollut kova yritys mustata Suomen mainetta kansainvälisesti, mutta teot puhuvat puolestaan. Tämä on erinomaisen hyvä hallitus. https://t.co/PB5qbZuhfl
— Wille Rydman (@willerydman) August 24, 2023
Suomen avustuspolitiikan linja on totisesti muuttumassa, monien mielestä realistisempaan suuntaan, sillä edellinen Sanna Marinin (sd.) johtama hallitus pyrki vahvasti jatkamaan ja jopa lisäämään Suomesta ulkomaille suuntautuvia rahavirtoja, milloin milläkin verukkeella. Toukokuussa vihreiden silloisen puheenjohtajan Maria Ohisalon mukaan Suomen käyttämät rahat kehitysyhteistyöhön olisivat ”turvallisuuskysymys”.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maakuva Garri Kasparov Venäjän hyökkäystä tukevat maat Sanna Marinin hallitus Geopolitiikka Maria Ohisalo Kehitysyhteistyö Wille Rydman Vladimir Putin Ville Tavio leikkaukset Ukraina kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

Ei kehitysapua Venäjää tukeville maille – hallitusohjelman linjaukset noudattavat kansan tahtoa

Suomi valmistautuu Ukrainan jälleenrakentamiseen – Tavio: ”Vahva tukemme Venäjän hyökkäyssodan kohteena olevalle Ukrainalle jatkuu”

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio piti linjapuheen suurlähettiläskokoukselle: ”Suomen Nato-jäsenyyden myötä Yhdysvaltain ja Suomen kahdenväliset suhteet syvenevät entisestään”

Venäjä varustaa yskivää sotakonettaan länsimaisella tekniikalla arktisessa hämärässä – apuja saatu mahdollisesti myös Suomesta
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











