

LEHTIKUVA
Tältä köyhyys tuntuu
Kolmen lapsen yksinhuoltajaäiti on moninkertainen väliinputoaja hyvinvointivaltion tukiviidakossa. Hän elää pelkillä lapsilisillä ja elatusmaksuilla: käytössä on 637 euroa kuussa.
Avioeroa hakeva Elina on nelikymppinen kolmen lapsen äiti. Perheenjäsenillä on monia sairauksia. Elina tietää, mitä köyhyys on.
– En voi hakea kuopukselle 20 euroa kuussa maksavaa kerhopaikkaa. Se olisi pois lääkehankinnoista.
Nelihenkisen perheen kuukausitulot koostuvat kahden isomman lapsen elatusmaksuista (300 euroa) ja kolmen lapsen lapsilisistä (337 euroa). Kotihoidontuki loppui huhtikuussa 2015, jonka jälkeen Elina on ollut sairauslomalla. Myös kuopus sairastaa paljon ja on siksi yhä kotihoidossa.
Kesäkuussa Kela hylkäsi Elinan sairaspäivärahahakemuksen. Päätöksessä kotiäitiys nähtiin omaan taloudenhoitoon verrattavana työnä, jota Elina on kykenevä tekemään sidekudossairaudestaan huolimatta.
Työttömyyspäivärahaa taas ei tule, koska Elina on nyt sairaslomalla. Työvoimatoimisto haluaa uuden työkyvynarvioinnin. – Ja samaan aikaan kuntoutusyksiköt kiistelevät, kellä on vastuu laatia yhteenveto ja mitä siihen kirjataan.
Asunnottomuus tai jääminen kumppanin armoille
Miksi sosiaalitoimisto ei tue perhettä taloudellisesti? Siksi, että virallisesti Elina on vielä naimisissa kuopuksensa isän kanssa. Hän asuu lapsineen miehen omistaman talon alakerrassa. Myös mies on talossa kirjoilla, vaikkei enää osallistu arkeen.
– Mies on ex ja minä olen käytännössä ollut jo pitkään yksinhuoltaja.
Aluksi mies vastasi yksin asumiskuluista ja auton maksuista. Parisuhteen heikettyä mies hoiti osuuttaan yhä vähemmän. Elina alkoi etsiä omaa asuntoa puolitoista vuotta sitten. Sen jälkeen hän jätti avioeropaperit. Keväällä 2015 Elina haki toimeentulotukea.
– Pyysin virkailijoilta, etteivät he huomioisi ex-mieheni osuutta ja asumismenoja, vaan päättäisivät vain toimeentulotuen perusosasta minun ja lasten osalta. Tämä ei käynyt.
Elina sai ajan kahden kuukauden päähän heinäkuun loppuun. Käynti toimeentulopuolella osoittautuikin lastensuojelupalaveriksi.
– Tiliotteita ei pyydetty. Minulle ilmoitettiin, että etsi asunto, niin palataan sitten asiaan. Vuokratukea ei voitu ennakolta luvata, mikäli löytäisin asunnon.
Luottotiedoton ei saa asuntoa
Asunnon saamisen esteenä ovat olleet Elinan menetetyt luottotiedot. Myös perheenjäsenten sairaudet asettavat rajoituksia asunnolle.
– Olen pyytänyt exältä vuokrasopimusta, jotta sosiaalitoimi voisi käsitellä hakemukseni uudelleen. Tuloksetta.
Miehen kieltäytymisen takia Elina on menettänyt kuukaudessa vähintään 600 euroa toimeentulotukea. Tilanne on patti: mies panttaa vuokrasopimusta eikä suostu muuttamaan, joten Elina ei pääse miehestä eroon. Luottotietojen ja sairauksien takia Elina ei voi vuokrata asuntoa ilman sosiaalitoimiston apua.
– Koulun takia lasten on oltava jossakin kirjoilla. Muutoin lastensuojelu puuttuisi asiaan.
Elämää sietokyvyn äärirajoilla
Nuoresta asti Elina on tehnyt monia töitä: hoitanut lapsia, ommellut, siivonnut. Nyt arkea kuormittavat köyhyys ja sairaudet. Lapsilla on allergioita, atopiaa, ylivilkkautta, lukihäiriötä ja uniongelmia. Elinaa vaivaavat harvinainen reumasairaus, selkävaivat ja uupumus. Lääkärikäyntejä on jatkuvasti. Elina on asioinut 21 eri asiantuntijatahon kanssa vajaan neljän vuoden aikana.
– Siltikin asiat ovat menneet huonompaan suuntaan. Olen aivan piipussa.
Toimiva arki edellyttää suunnittelua: ruoka on tehtävä itse, hintoja on vertailtava alvariinsa eikä terveellisiin ravintolisiin ole varaa. Kesälomalla ei voi reissailla, synttäritarjoiluihin ei penni veny eivätkä lapset voi harrastaa mitään. Hampurilaisella käydään vain haaveissa.
– Jos saan kasaan ylimääräistä, vietän lasten kanssa hauskan illan dippivihannesten, yhden karkkipussin ja yhden sipsipussin kanssa.
Elina on karsinut menot minimiin. Hankinnat tehdään kirpparilta.
– Yritän elää niin, ettei laskuja pääse tulemaan. Ainoat laskut ovat olleet lääkärimaksut, mutta olen jättänyt ne maksamatta noin vuoden ajan.
Tarina on sittemmin saanut hyvän käänteen: Elina löysi asunnon, jonka ihana pariskunta vuokrasi vuokraajan surkeasta luottoluokituksesta huolimatta. Vakuutusyhtiö lupasi myöntää kotivakuutuksen sosiaalitoimiston yhteydenoton jälkeen.
MARIA SYVÄLÄ
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työttömyys lisääntyy tulevaisuudessa

Mäntylä: Hyvä elämä tarkoittaa muutakin kuin euroja

Kaupungin vuokra-asunnot kiven alla – 10 vuotta turhaan asuntojonossa

Takausvelka suisti pienyrittäjän elämän kaaokseen: ”Tunsin itseni rikolliseksi”
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











