

LEHTIKUVA
Tavio: Suomi tarvitsee kansallisen syöpästrategian
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio katsoo, että seuraavan hallituksen olisi hyvä käynnistää kansallisen syöpästrategian laadinta.
– Suomalaiset elävät yhä vanhemmiksi, ja lähivuosikymmeninä ikääntyneen väestön määrä kasvaa merkittävästi nykyisestä. Samalla myös valitettavasti nousee syöpään sairastumisten määrä. Suomesta kuitenkin puuttuu tällä hetkellä kansallinen syöpästrategia, jolla ongelmaan voitaisiin varautua, vaikka useimmissa muissa Euroopan maissa sellainen on käytössä. Tilanne on korjattava seuraavassa hallitusohjelmassa, Ville Tavio linjaa.
Strategia välttämätön kaikkien kannalta
Kansallinen syöpästrategia on välttämätön hyvän hoidon takaamiseksi ja myös hyvinvointialueiden talouden kannalta. Tällä hetkellä syöpäpotilaiden hoitoonpääsy on liian pitkälti kiinni potilaan asuinpaikasta.
– Perussuomalaiset ovat kerta toisensa jälkeen korostaneet, että hyvinvointialueille tarvitaan riittävä rahoitus alueellisen yhdenvertaisuuden toteutumiseksi. Tämä koskee erityisesti syöpäpotilaita: jokainen suomalainen ansaitsee oikea-aikaisen ja yksilöllisesti sopivan hoidon.
– Kansallinen syöpästrategia edistäisi sitä, että potilas saa tarvitsemansa hoidon asuinpaikastaan tai varallisuudestaan riippumatta ja hoidon priorisointi tapahtuisi yhtäläisin kriteerein. Mitä aikaisemmin potilas pääsee tutkimuksiin ja hoitoon, sitä parempi hänen ennusteensa on. Kyse on sekä potilaan omasta elämänlaadusta että myös yhteiskunnan resurssien säästämisestä, kun pyritään varmistamaan, että kalleimpia hoitomuotoja tarvitaan vähemmän, Tavio muistuttaa.
Lääketieteellisen tutkimuksen rahoitus varmistettava
Tavio kiinnittäisi huomiota myös tutkimusresursseihin ja -lainsäädäntöön. Tutkimustiedon lisääntyessä kehitetään uusia hoitomuotoja, ja perussuomalaiset haluavat, että Suomi on lääketieteellisessä tutkimuksessa huipputasoa ja suomalaiset pääsevät osallisiksi tutkimuksen hedelmistä. Kuluneella hallituskaudella on ollut jatkuvaa vääntöä muun muassa siitä, kuinka potilastietoja voidaan hyödyntää tutkimuksessa.
– Perussuomalainen linja on, että kotimaiseen lääketieteelliseen tutkimukseen on varmistettava riittävä rahoitus ja samaan aikaan lainsäätäjän on huolehdittava siitä, ettei EU-lainsäädännön päälle säädetä ylikireää kansallista tietosuojalainsäädäntöä, joka käytännössä estää tutkimuksen tekemällä siitä mahdollisimman hankalaa ja kallista.
– Potilaalla on oltava oman valintansa perusteella mahdollisuus osallistua osana hoitopolkuaan uusia hoitomuotoja koskeviin tutkimuksiin, jotka voivat kohentaa hänen elämänlaatuaan tai toipumisennustettaan, Tavio painottaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tietosuojalainsäädäntö tutkimusresurssit syöpästrategia syöpätutkimukset hyvinvointialueet EU-lainsäädäntö lainsäädäntö Syöpä Ville Tavio Yhdenvertaisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvoselta lakialoite: Suolistosyöpien seulonnat lakiin – syöpää ei saa unohtaa koronan keskellä

Juvosen vaatimus kystisen fibroosin lääkekorvattavuudesta toteutui – uuden sukupolven lääkkeitä saatava pian käyttöön

Lakialoite suolistosyöpäseulonnoista etenee – Juvonen: ”Kun uskoo asiaansa, sitkeys palkitaan ja oppositiostakin voi vaikuttaa”

Purra muistutti hyvinvointialueiden miljardiongelmasta: Hallitus kehuu itseään, vaikka palvelut heikkenevät

Viivästyneiden syöpädiagnoosien juurisyyt selvitettävä – Juvonen kaipaa Potilasvakuutuskeskukselta valtakunnallista tutkimustietoa asiasta
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Lue ja katso Teemu Keskisarjan hurja, voittoisa ehdokaspuhe – ”Pullistakaamme lihakset, nostakaamme nyrkit”
Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps.) tavoitteli ensimmäisen varapuheenjohtajan tehtävää Lahden puoluekokouksessa. Hän piti puolueväelle energisen puheen.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.