

LEHTIKUVA
Tavio suurlähettiläskokouksessa: Hyvinvointivaltion rahoittamiseksi tarvitaan lisää vientiä – velaksi ei voida elää ikuisesti
Suurlähettiläskokouksessa puhuneen perussuomalaisen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion mukaan Suomen on nykyisessä nopeasti muuttuvassa ja vaikeasti ennakoitavassa toimintaympäristössä tarkasteltava ulkopolitiikkaansa entistä kansainvälisemmin.
Etenkin strategisiksi miellettyjen teknologioiden, kuten tekoälyn ja kvanttiteknologian, hallinta on noussut ulkopoliittiselle asialistalle. Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion mukaan Suomella on erinomaista osaamista näillä teknologian aloilla, ja Suomi voi sitä kautta osallistua merkittävällä tavalla maailmanpolitiikkaan.
– Murrosteknologioita hyödyntävillä suomalaisyrityksillä on myös kilpailuetua kansainvälisessä kaupassa. Samaan aikaan on tärkeää varautua teknologiseen kehitykseen liittyviin turvallisuusuhkiin ja väärinkäyttömahdollisuuksiin, Tavio sanoi.
Kansainvälistä yhteistyötä kehitettävä
Muuttunut turvallisuusympäristö tarkoittaa kauppa-, kehitys- ja teknologiapolitiikan nivomista entistä tiiviimmin osaksi ulkopolitiikkaamme. Kehittyvien maiden osuus maailmantaloudesta kasvaa, joten niistä on tulossa Suomelle yhä tärkeämpiä kauppakumppaneita, minkä vuoksi Suomen on tuettava kehittyvien maiden teollistumista.
Maailman kauppajärjestö WTO, joka on ollut oleellinen osa Suomen ulkomaankaupan menestyksessä ja Suomen kaupan esteiden poistamisessa, on olemassaolonsa pahimmassa kriisissä eri maatyhmien intressien etääntyessä yhä kauemmas toisistaan. Suomen on jatkettava vaikuttamista WTO:n uudistamiseksi, minkä lisäksi Suomi tarvitsee uusia liittoumia ja joustavuutta tapaan, jolla kauppasopimuksia solmitaan.
– Samalla on tärkeää, että käytämme kaikki tilaisuudet hyväksemme myös kahdenvälisen yhteistyön kehittämiseksi Yhdysvaltain kanssa esimerkiksi kauppaan vaikuttavan sääntelyn yhtenäistämiseksi sekä edellä mainitsemissani murrosteknologioissa, Tavio huomautti.
Nato-jäsenyys avaa uusia ovia
Myös Suomen Nato-jäsenyys avaa Suomelle jatkuvasti uusia ovia. Suomen on entisestään tiivistettävä yhteistyötä muiden samanmielisten kumppaneiden, kuten Australian, Uuden-Seelannin, Etelä-Korean ja Japanin kanssa. Viennin ja kansainvälisen kaupan vahvistamiseksi Tavio pitää tärkeänä, että Suomi hakee yhteistyötä myös sellaisten maiden kanssa, jotka eivät kuulu Suomen perinteisiin kauppakumppaneihin.
– Tältä osin kääntäisin katseen erityisesti maihin ja alueisiin, joilla talouskasvu on vahvaa, kuten Kaakkois-Aasiaan, Intiaan, Latinalaiseen Amerikkaan ja Persianlahden alueelle, Tavio kertoi.
Suomen huoltovarmuutta ja suomalaisyritysten riskienhallintaa tuetaan parhaiten panostamalla monipuolisesti kumppanuuksiin ja kaupan vapauttamiseen. Niihin tavoitteisiin pääsemiseksi kauppapoliittisen vaikuttamistyön tulee olla strategista, ennakoivaa ja kohdennettua.
– Samalla kun kehitämme yhteistyötä EU:n ulkopuolisiin maihin, on meidän samalla myös huolehdittava siitä, että EU:n sisämarkkinat kehittyvät järkevällä tavalla ja yritystoimintaa tukien. EU-maiden valtiontuet eivät saa vaarantaa EU:n sisämarkkinoiden toimivuutta.
Hallitus on suomalaisen työn ja yrittäjyyden puolella
Tavio kertoi myös hallituksen olevan suomalaisen työn ja yrittäjyyden puolella. Hyvinvointivaltion rahoittamiseksi tarvitaan lisää vientiä, eikä velaksi voida elää ikuisesti. Strategisuuden lisääminen näkyy päätöksessä uudistaa Team Finland -vienninedistämisverkosto tavoitteena palvella suomalaisyrityksiä entistä tehokkaammin ja laadukkaammin.
– Vienninedistämisen painoarvo Suomen ulkomaanedustustojen työtehtävissä kasvaa entisestään, vaikka määrärahat ja henkilöresurssit ovat tiukassa nykyisessä taloustilanteessa. On ensiarvoisen tärkeää keskittää voimiamme olennaiseen: sinne, missä meillä ja yrityksillämme on eniten mahdollisuuksia ja niihin asioihin, jotka eniten vaikuttavat näistä mahdollisuuksista hyötymiseen, Tavio sanoi.
Tuki Ukrainalle on vankkumatonta
Hallitus on tuonut myös kehityspolitiikkaan välttämättömän suunnanmuutoksen, sillä julkisen talouden sopeutusten vuoksi on välttämätöntä käyttää rajallisia resursseja entistä tehokkaammin. Siksi kahdenvälinen maaohjelmatyyppinen yhteistyö on päätetty lakkauttaa hallitusti Afganistanissa, Myanmarissa, Keniassa ja Mosambikissa.
– Suomen tuki Ukrainalle on vankkumatonta. Ukrainan tukea ei ole leikattu, vaan sitä on päinvastoin kasvatettu. Ukraina kaipaa monenlaista tukea, mihin olemme valmiita vastaamaan nyt ja tulevaisuudessa. Ukrainan kanssa tehtävällä kehitysyhteistyöllä on selvä yhteys myös Suomen ja suomalaisten turvallisuuteen ja hyvinvointiin, Tavio korosti.
Kehitysyhteistyön ja humanitaarisen avun kokonaisbudjetti Ukrainaan on kehyskaudella 290 miljoonaa euroa.
Kehitysmaiden apuriippuvuutta vähennettävä
Suomi ei kanavoi kehitysyhteistyövaroja maihin, jotka tukevat Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa. Kehitysyhteistyön ehdollisuudessa keskeisenä kriteerinä on myös omien kansalaisten vastaanottaminen. Uusia kehitysyhteistyöhankkeita suunnitellaan niin, että ohjelmien ja hankkeiden toteutuminen kytketään toimivien ja kestävien paluuratkaisuiden edistymiseen.
– Kehitysyhteistyörahoitusta tulee ylipäätään käyttää entistä strategisemmin niin, että sillä kyetään vivuttamaan yksityisiä pääomia ja tehdään kehitysmaihin kohdistuvat investoinnit houkutteleviksi sijoituskohteiksi.
– Kehityspolitiikalla edistetään sitä, että kehitysmaihin syntyy omaa teollisuutta ja työpaikkoja. Kehittyvien maiden omaa tulopohjaa tulee rakentaa vahvemmaksi. Näillä toimilla vastataan siihen, mitä kehittyvät maat itsekin peräänkuuluttavat: enemmän kauppaa ja investointeja, vähemmän apuriippuvuutta, Tavio painotti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- murrosteknologiat Ukrainan tukeminen kvanttiteknologia Nato-jäsenyys turvallisuusympäristö ulkomaankauppa kansainvälinen yhteistyö kehityspolitiikka kauppapolitiikka suomalainen työ ja yrittäminen Tekoäly Kehitysyhteistyö Suurlähettiläspäivät Ville Tavio Vienti Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministeri Tavio: Kehitysyhteistyöstä leikataan 1 270 miljoonaa

SDP haluaa leikata lapsiperheiltä – ministeri Tavio tyrmää esityksen kotihoidontuen rajaamisesta

Ei kehitysapua Venäjää tukeville maille – hallitusohjelman linjaukset noudattavat kansan tahtoa
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.
Uusimmat

New Yorkin ISIS-pommimiehille terrorismisyytteet

Vigelius TPS:n pride-kohusta: ”Mukasuvaitsevaista pakkosyöttöä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää










