Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Taviolta kirjallinen kysymys alueellisista koronarajoituksista

25.05.2020 |15:34

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio on jättänyt eduskunnassa tänään kirjallisen kysymyksen alueellisten koronarajoitusten käyttöönotosta. Tavio moittii Suomen hallitusta siitä, että koronatoimenpiteissä ei ole huomioitu epidemian alueellisuutta.

– Helsingissä on todettu koronatartunta yli 2 400 ihmisellä ja Espoossa ja Vantaalla kummassakin yli 700 ihmisellä. Samaan aikaan Suomessa on useita kuntia, joissa on alle kymmenen varmistettua tartuntaa. Mitä järkeä on kohdistaa täsmälleen samat rajoitukset näin erilaisiin alueisiin? Tavio ihmettelee.

Alueelliset rajoitukset toimivat

Koronaviruksen Suomessa aiheuttamista sairaalahoito- ja kuolemantapauksista noin 80 prosenttia on Uudellamaalla. Eri alueiden lukujen valossa myös koronatoimenpiteiden tulisi Tavion mielestä olla alue- tai kaupunkikohtaisia.

– Alueellisilla täsmätoimilla voidaan uusien tartuntojen määrä saada pieneksi, jolloin tartunnat ovat jäljitettävissä ja kitkettävissä. Sitten yhteiskunta voidaan palauttaa normaalitilaan, Tavio sanoo.

Tavio on ottanut eduskunnassa aiemminkin kantaa alueellisten koronatoimien puolesta. Hän puhui aiheesta täysistunnossa 6. toukokuuta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää