

Henri Myllyniemi
”Te tapoitte juuri troikan”
Euromaiden valtiovarainministereistä kootun euroryhmän puheenjohtaja, Hollannin valtiovarainministeri Jeroen Djisselbloem tapasi perjantaina kreikkalaisen kollegansa Giannis Varoufakisin. Tiedotustilaisuudessa kävi ilmi, että Kreikka ei halua neuvotella tukipakettiohjelmastaan sitä valvovan ”Troikan” (Euroopan komissio, Euroopan keskuspankki EKP ja Kansainvälinen valuuttarahasto IMF) kanssa, vaan käy neuvottelut suoraan EU-maiden kanssa.
Kreikkalaislehti Protothema kirjoittaa englanninkielisellä sivustollaan, että Djisslebloemin viimeisimmät sanat Varoufakisille olivat: ”Te tapoitte juuri troikan”. Varoufakis oli vastannut: ”Vau”. Sanavaihdosta on kuitenkin tullut myöhemmin epäselvyyttä. Toinen vaihto oli, että Djisselbloem sanoikin: ”Se oli suuri virhe”.
Markkinareaktiot olivat jäätävän kylmät. Kreikan kolmivuotisen joukkolainen jälkimarkkinakorko pomppasi yli 19 prosentin, lisäksi 10-vuotisen joukkolainan korko nousi yli 11 prosentin. Kreikkalaisosakkeet olivat nekin iltapäivästä laskussa, vaikka maan osakkeet aloittivat perjantain hienoisella toipumisella.
Kreikan euroero lähempänä kuin koskaan
Riski Kreikan irtautumiselle yhteisvaluutasta on suurempi kuin kesällä 2012, jolloin markkinat hermoilivat yhteisvaluutan säilymisen puolesta. Näin arvioi brittipankki Barclays brittilehti Telegraphin mukaan.
Brittilehti siteraa Nordean analyytikko Jan Von Gerichiä. Hänen mukaansa ”pysäyttämätön voima kohtaa järkähtämättömän kappaleen”. Euromaat eivät ole halukkaita antamaan Kreikalle liiaksi liikkumavaraa, koska maat arvelevat muidenkin tuettujen maiden vaativan löyhempää kohtelua.
Kreikkalaiset ovat kuitenkin äänestäneet valtaan tukiohjelmia vastustavan hallituksen. Tiistaina koottu ja nimetty Kreikan hallitus ei ole osoittanut taipumisen merkkejä. Mikäli osapuolet eivät pääse yhteisymmärrykseen, Kreikka on vaarassa erota yhteisvaluutasta.
Kreikan hallitus on torjunut Troikan tukiohjelman pidennyksen. Ohjelman on määrä loppua helmikuun lopussa.
Kreikka tavoittelee tasapainoista budjettia
Kreikan tulisi saavuttaa suuri budjettiylijäämä, jotta maa voisi kuolettaa velkojaan ilman, että maa turvautuisi lainojen uusimiseen. Tällöin Kreikan velkataakka kevenisi. Maan hallitus on kuitenkin linjannut, ettei se tule toteuttamaan näin kunnianhimoista ylijäämää. Kreikan hallituksen tavoite on runsaamman ylijäämän sijasta tukea kriisin kurittamaa väestöään.
Kreikan ei tarvitse maksaa korkoja tukiluotoista vielä vuosiin. Tästä huolimatta Kreikan hallitus haluaa järjestellä tukiluotot uudelleen neuvotteluteitse.
Euroopan komission puheenjohtajan ex-neuvontantaja Philippe Legrain huomauttaa Financial Timesin mielipidekirjoituksessaan, että Kreikan ongelmana eivät ole niinkään tukiluotot itse, vaan EU-maiden talouskurisopimuksen mukaan maan tulisi vähentää velkataakkaansa liian nopeasti.
Legrain vertaa Kreikkaa vankiin ja euroalueen ydinmaita vanginvartijoihin. Hän kirjoittaa, että mikäli Saksa ei ymmärrä olla tarpeeksi viisas vanginvartija, ei Kreikalle jää muuta vaihtoehtoa kuin murtaa vankisellin lukot.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EKP:n päätös rikkoi EU:n perussopimusta, maksukyvytön Kreikka on valehdellut alusta asti

Eduskunta kinasteli Kreikan veloista: ”Vanhanen aloitti tukipolitiikan ja Katainen jatkoi sitä”

FT: EKP kylmäkiskoinen Kreikan hallituksen toiveille
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää