

Henri Myllyniemi
”Te tapoitte juuri troikan”
Euromaiden valtiovarainministereistä kootun euroryhmän puheenjohtaja, Hollannin valtiovarainministeri Jeroen Djisselbloem tapasi perjantaina kreikkalaisen kollegansa Giannis Varoufakisin. Tiedotustilaisuudessa kävi ilmi, että Kreikka ei halua neuvotella tukipakettiohjelmastaan sitä valvovan ”Troikan” (Euroopan komissio, Euroopan keskuspankki EKP ja Kansainvälinen valuuttarahasto IMF) kanssa, vaan käy neuvottelut suoraan EU-maiden kanssa.
Kreikkalaislehti Protothema kirjoittaa englanninkielisellä sivustollaan, että Djisslebloemin viimeisimmät sanat Varoufakisille olivat: ”Te tapoitte juuri troikan”. Varoufakis oli vastannut: ”Vau”. Sanavaihdosta on kuitenkin tullut myöhemmin epäselvyyttä. Toinen vaihto oli, että Djisselbloem sanoikin: ”Se oli suuri virhe”.
Markkinareaktiot olivat jäätävän kylmät. Kreikan kolmivuotisen joukkolainen jälkimarkkinakorko pomppasi yli 19 prosentin, lisäksi 10-vuotisen joukkolainan korko nousi yli 11 prosentin. Kreikkalaisosakkeet olivat nekin iltapäivästä laskussa, vaikka maan osakkeet aloittivat perjantain hienoisella toipumisella.
Kreikan euroero lähempänä kuin koskaan
Riski Kreikan irtautumiselle yhteisvaluutasta on suurempi kuin kesällä 2012, jolloin markkinat hermoilivat yhteisvaluutan säilymisen puolesta. Näin arvioi brittipankki Barclays brittilehti Telegraphin mukaan.
Brittilehti siteraa Nordean analyytikko Jan Von Gerichiä. Hänen mukaansa ”pysäyttämätön voima kohtaa järkähtämättömän kappaleen”. Euromaat eivät ole halukkaita antamaan Kreikalle liiaksi liikkumavaraa, koska maat arvelevat muidenkin tuettujen maiden vaativan löyhempää kohtelua.
Kreikkalaiset ovat kuitenkin äänestäneet valtaan tukiohjelmia vastustavan hallituksen. Tiistaina koottu ja nimetty Kreikan hallitus ei ole osoittanut taipumisen merkkejä. Mikäli osapuolet eivät pääse yhteisymmärrykseen, Kreikka on vaarassa erota yhteisvaluutasta.
Kreikan hallitus on torjunut Troikan tukiohjelman pidennyksen. Ohjelman on määrä loppua helmikuun lopussa.
Kreikka tavoittelee tasapainoista budjettia
Kreikan tulisi saavuttaa suuri budjettiylijäämä, jotta maa voisi kuolettaa velkojaan ilman, että maa turvautuisi lainojen uusimiseen. Tällöin Kreikan velkataakka kevenisi. Maan hallitus on kuitenkin linjannut, ettei se tule toteuttamaan näin kunnianhimoista ylijäämää. Kreikan hallituksen tavoite on runsaamman ylijäämän sijasta tukea kriisin kurittamaa väestöään.
Kreikan ei tarvitse maksaa korkoja tukiluotoista vielä vuosiin. Tästä huolimatta Kreikan hallitus haluaa järjestellä tukiluotot uudelleen neuvotteluteitse.
Euroopan komission puheenjohtajan ex-neuvontantaja Philippe Legrain huomauttaa Financial Timesin mielipidekirjoituksessaan, että Kreikan ongelmana eivät ole niinkään tukiluotot itse, vaan EU-maiden talouskurisopimuksen mukaan maan tulisi vähentää velkataakkaansa liian nopeasti.
Legrain vertaa Kreikkaa vankiin ja euroalueen ydinmaita vanginvartijoihin. Hän kirjoittaa, että mikäli Saksa ei ymmärrä olla tarpeeksi viisas vanginvartija, ei Kreikalle jää muuta vaihtoehtoa kuin murtaa vankisellin lukot.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EKP:n päätös rikkoi EU:n perussopimusta, maksukyvytön Kreikka on valehdellut alusta asti

Eduskunta kinasteli Kreikan veloista: ”Vanhanen aloitti tukipolitiikan ja Katainen jatkoi sitä”

FT: EKP kylmäkiskoinen Kreikan hallituksen toiveille
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää