

LEHTIKUVA
Viikon 23/2015 luetuin
Terho ja Gustafsson ottivat yhteen eläkeläisten asumistuesta
Eduskunnan väittely uuden hallituksen ohjelmasta jatkuu melko kiivaana. Oppositio nosti esiin ohjelman kipukohtia, joita hallituspuolueet käänsivät parhain päin.
Jukka Gustafsson (sd.) kysyi perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soinilta, tietääkö hän, että koko OECD-alueella ei ole väkilukuun nähden yhtä monta yksinäistä eläkkeensaajaa kuin Suomessa.
– Ja te heikennätte heidän tilannettaan entisestään pienentämällä asumistukea jopa 100 eurolla kuukaudessa, Gustafsson syytti.
100 euroa on
teoreettinen yksittäisluku
Soinin puolesta Gustafssonille vastasi perussuomalaisten ryhmäjohtaja Sampo Terho. Hän sanoi, että toki vanhusten asumistuen yhdenmukaistaminen yleisen asumistuen kanssa on jossain määrin leikkaus, mutta se on myös tasa-arvoistava toimenpide.
– Te puhutte sadasta eurosta kuukaudessa. Ehkä tällainen teoreettinen yksittäistapaus on löytynyt, mutta todellisuudessa puhutaan yleensä vain muutamista euroista kuukaudessa ja takuueläkekin nousee yli 20 euroa kuukaudessa, Terho painotti.
Terho moitti opposition linjauksia yleensäkin.
– Te luettelette vain asioita, joita ei saa tehdä. Mutta te ette esitä vaihtoehtoa, Terho huomautti.
Terho: Mistä rahat?
Vihreiden ryhmäjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto jatkoi samasta asiasta: hänen mukaansa kaupunkien yksin asuvat vanhukset ovat köyhimpiä ja asumistuen leikkaus vie heitä toimeentulotuen asiakkaiksi, mikä korottaa kuntien menoja, mikä uhkaa korottaa kunnallisveroa, joka kohtelee pienituloisia rankemmin kuin valtionvero.
Terho vastasi tähän:
– Nyt tehdään vastuullista talouspolitiikkaa ja neljän miljardin sopeutuksia, eikä silloin pystytä tekemään leikkauksia vain hymyilemällä ja tekemällä hyvää kaikille. Me sanoimme kaikille, että on tulossa vaikeat ajat ja sanoimme kaikille, että on tulossa leikkauksia. Tämä on ihan selvää sekä äänestäjille että läsnä oleville kansanedustajatovereille, että tällä vaalikaudella olemme tällaisen tilanteen edessä. Te arvostelette tätä pakettia, mutta ette edelleenkään sano, mistä te ottaisitte itse ne rahat, Terho moitti.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lindström: Työn pitää kannattaa aina
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa eikä äärioikeistoa – Purra: ”Se on totista totta, jonka tilastot ja pikkuhiljaa jo silmätkin todentavat”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa maahanmuuton valtavista kustannuksista tavan kansalaiselle. - Yhä suurempi osa sosiaaliturvasta, yhä suurempi osa sotesta, ja yhä suurempi osa niin koulujen kuin vähemmistöteollisuudenkin erityispalveluista menee ulkomaalaistaustaisille. Se kaikki on pois suomalaisilta.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.