Artikkeli kuva

Teuvo Hakkarainen maahanmuuttajista: ruokakuppi nurin, jos työ ei maistu

11.06.2016 |20:29

Kansanedustaja Teuvo Hakkarainen sanoo, että maahanmuutto puhuttaa edelleen maakuntien äänestäjiä, sillä vaikka perussuomalaisten kädenjälki näkyykin jo vahvasti Suomen harjoittamassa, kiristyneessä maahanmuuttopolitiikassa, asiaan halutaan Suomen kannalta kestävä ja pysyvä ratkaisu.

– Kyllä se puhututtaa kansalaisia, kun näinä aikoina joka paikasta leikataan niin se herättää ihmetystä, miksi tällaiseen laitetaan rahaa, miksi meille tulee tällaisia nuoria sliipattuja kavereita siivestämään? Myös terrori-iskuja pelätään. Meille kansanedustajille lyödään painetta, että laittakaa homma järjestykseen.


Haastattelun videotaltiointi. Pituus 5 min 3 sek.

Hakkarainen myöntää, että EU-jäsenyyden vuoksi maahanmuuttoasioiden ratkaisu on ollut vaikeaa.

– Yksi ratkaisu on se, että ruokakuppi nurin, jos työ ei maistu. Suomen vetovoimatekijät on siis poistettava.

ILKKA JANHUNEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää