Teuvo Hakkarainen: ”Suomen oloja tuntemattomat EU-teknokraatit vaarantavat metsäteollisuutemme tulevaisuuden”

22.07.2019 |19:43

Euroopan parlamentin jäsen Teuvo Hakkarainen (ps.) puolusti voimakkaasti suomalaista metsätalousosaamista Euroopan parlamentin ympäristövaliokunnan kokouksessa. Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä oli saapunut kokoukseen esittelemään Suomen EU-puheenjohtajuuskauden ohjelmaa. Hakkarainen nosti puheenvuorossaan esille, kuinka Suomen metsäteollisuuden toimijoilla on alan paras osaaminen ja teknologia käytössään.
Hakkarainen kritisoi Suomen oloja tuntemattomien EU-teknokraattien intoa puuttua Suomen metsätalouspoliittisiin linjavalintoihin. Hänen mukaansa Suomen metsäteollisuudelle on elinehto, että metsänieluja ei valjasteta fossiilisten päästöjen varastoksi EU:n päätöksin.

− Suomen onnistuneen metsänhoidon ansiosta luonnon monimuotoisuus on säilynyt samalla, kun metsät ovat muodostuneet merkittäviksi hiilinieluiksi. Onkin ”höpöpuhetta”, että avohakkuita ei enää saisi tehdä, Hakkarainen totesi.

Hakkaraisen mukaan Suomen tulee ajaa biotaloustuotteiden käyttöä ja näiden teknologioiden reilua kohtelua EU-lainsäädännössä paitsi ilmaston, myös teollisuuden kilpailukyvyn kannalta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
7.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää