

LEHTIKUVA
Törkeästä rahanpesusta syytteen saanut Vuoden pakolaisnainen on jättänyt laskunsa maksamatta – vouti karhuaa 11 125 euron velkoja
Vihreiden kuntapoliitikkona ja vuoden pakolaisnaisena tunnetun Saido Mohamedin ulosottorekisterissä on 12 merkintää. Mohamed hoitaa talouttaan melko huolimattomasti, sillä ulosottorästejä kertyy tuon tuostakin.
Vihreiden varavaltuutettuna Helsingissä toiminut, aiemmin myös vuoden pakolaisnaiseksi valittu Saido Mohamed on pahasti sotkenut raha-asiansa. Mohamedin ulosottorekisterissä on kolme sivua ja niissä on yhteensä 12 merkintää.
Velkojen yhteissumma on jopa 11 125 euroa.
Toukokuun alussa Mohamedia vastaan nostettiin syyte törkeästä rahanpesusta, josta voi saada enimmillään kuuden vuoden vankeustuomion. Tapausta käsiteltäneen Helsingin käräjäoikeudessa aikaisintaan ensi syksynä.
Rikossyyte liittyy Mohamedin siskon viime vuoden marraskuussa saamaan kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Sisko tuomittiin petoksesta, koska hän ei ollut ilmoittanut Kelaan muutostaan ulkomaille ja sen vuoksi hänelle oli maksettu lapsilisiä jopa kymmenen vuoden ajan.
Vakuutusmaksuja, puhelinlaskuja, kulutusluottoja
Ulosottorekisterin tietojen mukaan suurinta yksittäistä velkaa Mohamedilta karhuaa OK Perintä Oy, jolla on tällä hetkellä saatavaa yhteensä 5 500 euroa. Ulosottoasia on tullut vireille kesäkuussa 2016. Mohamed on tosin sen jälkeen lyhentänyt rästejään OK Perinnälle 7 600 euron edestä.
Intrum Debt Finance AG:lle Mohamed on taas kahdessa vuodessa kyennyt maksamaan 6 029 euroa, mutta velkaa on yhä jäljellä 2 579 euroa.
Mohamed on jättänyt maksamatta ajallaan myös esimerkiksi vakuutusmaksuja, puhelinlaskuja sekä kulutusluoton osamaksueriä. Mohamedin muiden velkojien joukossa ovat esimerkiksi Handelsbanken Rahoitus, DNA, If vahinkovakuutus, Lindorff sekä Alektum Capital AG.
Keväällä 2017 Mohamed jäi kiinni liputta matkustamisesta Helsingin seudun joukkoliikenteessä. Siitä seurasi 80 euron tarkastusmaksu. Mohamed ei hoitanut sitäkään ajallaan, joten maksua on jo viime vuoden toukokuusta saakka peritty ulosoton kautta. Toistaiseksi tuloksetta.
Jättänyt pienetkin laskut maksamatta
Mohamed näyttää suhtautuvan melko välinpitämättömästi velkoihinsa, sillä ulosottomerkintöjä hänelle on kertynyt säännöllisesti maaliskuusta 2016 alkaen näihin päiviin saakka. Osa veloista on melko pieniä, ja niissä on kyse vain muutamista kymmenistä euroista tai korkeintaan satasesta. Voi vain ihmetellä, miksi laskuja ei ole hoidettu ajallaan, vaan niiden on annettu mennä ulosottoon.
Helsingin käräjäoikeudessa on viime vuosina ratkaistu useita Mohamedia koskevia velkomusasioita.
Jos velallinen ei maksa velkojaan, velkojan on yleensä hankittava ensin käräjiltä velkomustuomio, jossa velallinen velvoitetaan maksamaan avoimena oleva velka tuomion mukaisesti. Velkomustuomio taas kelpaa perusteeksi aloittaa ulosottomenettely velallista kohtaan.
Irtisanoutui työstään ihmisoikeusliitossa
Saido Mohamed on aiemmin työskennellyt Ihmisoikeusliitossa asiantuntijana. Kun poliisi syksyllä 2016 aloitti esitutkinnan Mohamedin toiminnasta, ihmisoikeusliiton pääsihteeri Kaari Mattila tuolloin vakuutti, ettei esitutkinta vaikuta Mohamedin työskentelyyn.
Tilanne on kuitenkin muuttunut. Mattila ilmoittaa nyt, ettei Mohamed enää ole Ihmisoikeusliiton palveluksessa.
– Saido Mohamed ei ole enää Ihmisoikeusliitossa työssä. Hänen työsuhteensa meillä on päättynyt viime syksynä hänen omasta aloitteestaan.
Artikkeli perustuu ulosottorekisterin tietoihin 23.5.2018.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vuoden pakolaisnainen sai syytteen törkeästä rahanpesusta – epäillään huijanneen kymmeniä tuhansia euroja Kelalta

Minnesotan somaliyhteisöä ylistetty kotoutumisen malliesimerkkinä – nyt jäseniä epäillään osallisuudesta sadan miljoonan dollarin päivähoitohuijaukseen

Julkisin varoin pyörivälle somaliliitolle RAY:n tukea yli 250 000 euroa vuodessa – hakee vielä 400 000 euroa lisää

Vihreistä tuttu Saido Mohamed lymyili takkinsa alla saapuessaan käräjille – syytetään törkeästä rahanpesusta

Vihreiden ex-kuntapoliitikolle ehdollista vankeutta törkeästä rahanpesusta – määrättiin palauttamaan Kelalta huijaamansa lapsilisät

Törkeästä rahanpesusta tuomittu vihreiden ex-kuntapoliitikko Saido Mohamed valitti tuomiostaan
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.















