

KUVAKAAPPAUS, FOX NEWS
Minnesotan somaliyhteisöä ylistetty kotoutumisen malliesimerkkinä – nyt jäseniä epäillään osallisuudesta sadan miljoonan dollarin päivähoitohuijaukseen
YHDYSVALLAT | Minnesotassa on jo vuosien ajan tutkittu laajoja, päivähoitokorvauksiin liittyviä huijauksia. Epäilyt heräsivät, kun osavaltion päiväkodeille maksamien hoitokorvausten todettiin ohjautuvan Arabiemiraateissa oleville pankkitileille. Kun pankkisiirtoja alettiin tutkia, ne loppuivat. Nyt miljoonat kulkeutuvat käteisenä matkustajien käsimatkatavaroissa Dubaihin ja Somaliaan.
Minnesotan alue muistuttaa ilmastoltaan ja maisemiltaan Pohjoismaita. Siksi monet Norjasta, Ruotsista ja Suomesta tulleista uudisasukkaista asettuivat sinne. Jopa kolmasosa väkiluvultaan Suomen kokoisen osavaltion asukkaista on taustaltaan pohjoismaalaisia. Uutena vähemmistönä Minnesotaan ovat saapuneet somalit, joita arvioidaan City Journal -aikakauslehden mukaan olevan jopa 100 000. Minnesotasta onkin tullut suurin somalien keskittymä Afrikan ulkopuolella.
Minnesota muistuttaa Pohjoismaita myös siinä, että sen tarjoama sosiaaliturva on amerikkalaisittain katsoen erittäin korkealla tasolla.
Osavaltio tukee vähävaraisten lasten päivähoitoa maksamalla päiväkodeille korvausta hoidossa olleiden lasten määrän mukaan. Järjestelmä perustuu luottamukseen ja on altis väärinkäytöksille. Monien hoitopaikkojen epäillään laskuttaneen osavaltiota sellaisista lapsista, jotka eivät todellisuudessa ole olleet hoidossa. Päiväkodit ovat antaneet osan väärin perustein laskuttamistaan rahoista lasten vanhemmille, jotta nämä eivät toisi lapsiaan hoitoon.
Paikallisen Fox 9 -televisiokanavan mukaan kymmenen päivähoitopaikkaa on tällä hetkellä petostutkinnassa ja kymmeniin muihin kohdistuu epäilyjä. Osavaltio on maksanut kullekin päiväkodille miljoonia dollareita hoitokorvauksina. Nyt viranomaiset epäilevät, että osa korvauksista on laskutettu perusteettomasti. Useimmat tutkinnassa olevista päiväkodeista ovat somalien perustamia.
Jopa 100 miljoonan dollarin petokset
Vähävaraisten lasten päivähoidon kustannukset osavaltiolle ovat noin 248 miljoonaa dollaria vuodessa, ja perusteettomasti laskutettujen korvausten määrän epäillään olevan jopa 100 miljoonaa.
Kuin sattumalta myös matkustajien mukana Minneapolis-St.Paulin lentokentän kautta vuonna 2017 maasta vietyjen käteisvarojen yhteismääräksi arvioidaan 100 miljoonaa. Yhdysvaltain lain mukaan lentomatkustajalla saa olla vaikka miljoona dollaria käteisenä kassissaan, kunhan hän tekee siitä asianmukaisen ilmoituksen.
Maasta viedyt rahat ovat matkanneet Lähi-itään, josta niiden epäillään päätyneen Somaliaan. Käteisenä tapahtuneet rahansiirrot liittyvät somalien suosimaan hawala-rahanvälitykseen. Jos rahat päätyvät al Shabaabin tai muun terroristijärjestön hallitsemalla alueella sijaitsevaan hawala-konttoriin, terroristit vaativat osuutensa rahoista. Fox 9 -kanavan lähteiden mukaan ainakin osalle rahoista on käynyt niin.
Ylilaskutus kätevästi kännykkäsovelluksella vaikka Afrikasta
Eräs näkyvä somaliyhteisön jäsen on tuomittu vankeuteen yli miljoonan dollarin päivähoitokorvauksiin liittyneistä petoksista.
Tutkijat totesivat, että kyseinen nainen oli tehnyt kahden kuukauden matkan Dubaihin ja Keniaan yöpyen välillä loistohotelleissa, joissa yksi yö maksaa 800 dollaria. Päiväkotiyrittäjä oli pystynyt matkoilla ollessaankin laskuttamaan olemattomista päivähoitolapsista Minnesotan osavaltion tarjoaman kätevän kännykkäsovelluksen avulla.
Kotoutumisen “malliesimerkki”?
Minnesotan somaliyhteisöä on Suomessa käytetty useasti esimerkkinä mallikkaasta kotoutumisesta (esimerkki 1, 2, 3). Minnesotan somalien yritteliäisyyttä on ylistetty ja Suomeen on toivottu muun muassa somalitaustaisia poliiseja. Nyt näyttää siltä, että todellisuus on jälleen kerran ollut unelmia raadollisempaa: pohjoismainen sosiaaliturvamalli toimii vain yhteisössä, jossa asukkaatkin ovat pohjoismaalaisia.
Sosiaaliturvaan liittyviä huijauksia on toki tapahtunut Suomessakin jo ennen monikulttuurisuuden saapumista, mutta Minnesotan kaltainen huijaus, jossa vanhemmille maksettiin lahjuksia siitä, että he eivät tuo lapsiaan päivähoitoon onnistuu vain, kun tietty kansanryhmä kokee olevansa eri porukkaa kuin heidän huijaamansa yhteiskunta.
Minnesotan somalit ovat kunnostautuneet myös lähtemällä itse vierastaistelijoiksi terroristien riveihin. Yhdysvaltain senaatin turvallisuuskomitean teettämässä selvityksessä todettiin, että joka neljäs USA:sta ISIS-järjestön puolesta sotimaan lähteneistä henkilöistä oli Minnesotan somaleja.
Helsingin Sanomat uutisoi vuonna 2013, että Suomesta lähtee hawala-välittäjien kautta yli 7 miljoonaa euroa vuodessa. Hawala-rahansiirtojen ja terrorismin rahoittamisen yhteyttä on tutkittu Suomessakin, mutta kaikki syytteet kaatuivat hovioikeudessa. Ylen mukaan päätökseen syytteiden hylkäämisestä vaikutti se, että tekoaikana terroristiryhmän niin sanottu yleisrahoittaminen ei ollut vielä kriminalisoitu.
Suomen Uutiset kertoi äskettäin, että vihreiden kuntapoliitikkona toimineen, aiemmin vuoden pakolaisnaiseksi valitun Saido Mohamedin epäillään syyllistyneen talousrikoksiin. Rikosepäilyt liittyvät hänen siskolleen perusteettomasti maksettujen lapsilisien käyttämiseen. Lapsilisäpetoksella hankittu etu oli käräjäoikeuden mukaan yli 44 000 euroa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Näkökulma: Objektiivista journalismia vai omien mielipiteiden tuputtamista? Nuori toimittajasukupolvi marssittaa maskotteja julkisuuteen seurauksista välittämättä

Vuoden pakolaisnainen sai syytteen törkeästä rahanpesusta – epäillään huijanneen kymmeniä tuhansia euroja Kelalta

Näin meitä vedätetään: Suomesta turvapaikan saanut lakifirman toimitusjohtaja tuomittiin petoksesta – huijasi oikeusaputoimistoa perusteettomilla laskuilla

Vihreistä tuttu Saido Mohamed lymyili takkinsa alla saapuessaan käräjille – syytetään törkeästä rahanpesusta

Vihreiden ex-kuntapoliitikolle ehdollista vankeutta törkeästä rahanpesusta – määrättiin palauttamaan Kelalta huijaamansa lapsilisät
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Joko ylikorostunut tulonjakopolitiikka tuhosi järkevän taloudenpidon Suomessa? – ”Ne, jotka kiivaimmin vaativat verotuksen kiristämistä, ovat niitä, jotka eivät itse maksa veroja”
Ylikorostunut tulojako ensin -ajattelu on osin jo tuhonnut poliittisen debatin Suomessa, ja samalla se estää monia sinällään järkeviä talouspoliittisia toimia, emeritusprofessori Matti Virén kirjoittaa ajatuspaja Suomen Perustan uudessa julkaisussa.

Ammattikoulussa Onlyfans-kuvauksia – Antikainen: Perussuomalaiset vaatii loppua pervoilulle oppilaitoksissa
Tänään on uutisoitu, että Keski-Uudenmaan koulutusyhtymä Keudan tiloissa on kuvattu aikuisviihdettä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että juuri tällaiseen kehitykseen puolue on pyrkinyt kiinnittämään huomiota ja vaatinut toimia sen kitkemiseksi.