Artikkeli kuva

Tossavainen: Putin voitti vähän, mutta menetti paljon enemmän

12.02.2015 |16:14

Ukrainaan on saatu sopimus, joka rauhoittaa tilanteen jossakin määrin ja joksikin aikaa. Sekin on tyhjää parempi, sillä ilman sopimusta sota olisi todennäköisesti laajentunut melko hallitsemattomaksi ja todella vaaralliseksi ei vain Ukrainan, vaan jopa laajemman alueen osalta.

Venäjän valtaeliitti ymmärsi, että taloudellinen painostus askel askeleelta kiristyessään olisi johtanut Venäjällä todella vaikeaan tilanteeseen. Kansa olisi kurjistunut yhä enemmän ja sen jälkeen kansa olisi lähtenyt kaduille ja heittänyt valtaklikin pihalle. Sitä tilannetta itsevaltainen porukka pelkää enemmän kuin aseita.

Tavoite Venäjä-johtoisen jonkinlaisen EU-kopion rakentamisesta Venäjän ja muutaman naapurimaan kanssa voidaan nyt haudata. Samalla Venäjän ja Ukrainan välinen yhteistyö on lopullisesti tuhottu vähintään vuosikymmeniksi eteenpäin. Haavat ovat niin syvät, että paraneminen on vaikeaa. Veljeskansat eivät ole enää veljeskansat.

Venäjä sai aikaiseksi osaan Ukrainaa ns. jäätyneen konfliktin. Se on todellinen Pyrrhoksen voitto, sillä samalla Venäjä menetti paljon enemmän. Venäjä menetti Ukrainan.

Venäjä vetäytyy nyt nuolemaan haavojaan. Ennen pitkää se kuitenkin hyvin todennäköisesti jatkaa omaksumallaan uusimperialistisella linjallaan. Onko seuraavan operaation kohteena Moldova vai Baltia, niin sen aika näyttää.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää