

LEHTIKUVA. Kuvituskuvaa.
Tuhannet ihmiset allekirjoittivat adressin, jolla yritettiin estää pikkulapsen hyväksikäyttäjän maastakarkotus
Suomen Uutiset kertoi hiljattain Britanniassa tapahtuneesta tapauksesta, jossa vähemmän valveutuneet lentomatkustajat torppasivat palautuslennon. Myöhemmin kävi ilmi, että palautettava oli alaikäisen kimppuun käynyt joukkoraiskaaja. Suomessa uutisoitiin tänään vielä hurjemmasta tapauksesta, jossa tuhansien ihmisen allekirjoittaman adressin voimin vastustettiin irakilaismiehen palauttamista. Hän on puolestaan vuosien ajan syyllistynyt lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön.
Uusimaa-lehti kertoi tänään Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden päätöksestä, jossa 29-vuotiaan Rikan Jameel Akram tuomittiin lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja lievästä pahoinpitelystä vankeuteen.
Käräjäoikeuden mukaan Akram on syyllistynyt lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön vuosina 2009–15. Uhri on ollut noina vuosina 8–14-vuotias. Teonkuvauksen mukaan Akram on syyllistynyt lukemattomiin seksuaalisiin tekoihin.
Tuomari määräsi syytetylle kahden vuoden ja neljän kuukauden mittaisen vankeustuomion sekä 10 000 euron korvaussumman kärsimyksistä.
Akram kiistää syytteen.
Adressiin 2269 nimeä
Akramin tapaus nousi 2016 julkisuuteen. Iltalehti taustoitti tuolloin: ”Joulukuussa 30 vuotta täyttävä Akram Rikan saapui veljensä kanssa Suomeen 19-vuotiaana ja kielitaidottomana. Irakiin jäi viisi sisarusta, isä oli kuollut aiemmin. Akram Rikan kertoo perheen äidin jättäneen lapset ja lähteneen Turkkiin. Hän sai lopulta pakolaisstatuksen ja tuli Punaisen Ristin avulla Suomeen. Akram Rikan saapui veljensä kanssa Suomeen äidin statuksen turvin.”
Pikkurikoksia tehtaillut Akram sai karkotuspäätöksen. Hänen avovaimonsa laati nettiadressin miehensä karkotuspäätöksen kumoamisen puolesta. Pikkulapsen näkökulmasta kirjoitettuun adressiin kertyi tuhansia nimiä.
Vähäinen kärsimyskorvaus
Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) oudoksuu korvaussumman vähäisyyttä.
– Seitsemän vuotta jatkunut lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö. Kärsimyskorvauksia 10 000 euroa. Pahan mielen aiheuttaminen Ylen toimittajalle. Kärsimyskorvauksia 80 000 euroa, Halla-aho kirjoittaa viitaten MV-lehden perustajan Ilja Janitskinin eilen saamaan tuomioon.
– Koska rikosseuraamukset ovat hintalappu, jonka yhteiskunta loukatulle oikeushyvälle asettaa, voidaan sanoa, että yhteiskuntamme arvot ovat aika viturallaan, Halla-aho jatkaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreiden ex-kuntapoliitikon oikeudenkäynnissä itkua ja sekoilua – törkeästä rahanpesusta syytetty Saido Mohamed heittäytyi uhriksi

Käsittämätöntä typeryyttä Briteissä: matkustajat torppasivat palautuslennon – palautettava oli alaikäisen kimppuun käynyt joukkoraiskaaja

Touko Aallon yllytys lakien rikkomisesta alkaa kantaa hedelmää – palautusta vastustanut vihreiden lainsäädäntösihteeri riehui lentokoneessa

Kiinnostaako lentohäiriköinti? Varaa lompakkoon tuhdisti käteistä, sillä touhu voi tulla erittäin kalliiksi
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













