

LEHTIKUVA
Turvapaikanhakijoiden pakkojyvitys riitaannutti Euroopan komission ja Eurooppa-neuvoston – Sipilä on valmis nostamaan Suomen pakolaiskiintiötä
Euroopan komission maahanmuutosta vastaava komissaari Dimitris Avramopoulos pitää kiinni pakkoon perustuvasta turvapaikanhakijoiden jyvityksestä. Hän kutsui Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tuskin vapaaehtoista jyvitystä myötäilleen esitystä ”epäeurooppalaiseksi”.
Suomen pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ei usko pakkojyvityksen mahdollisuuksiin. Hän on valmis nostamaan Suomen pakolaiskiintiöitä, jos aiheesta päästään yhteiseen ratkaisuun.
Politico-lehden haltuunsa saamassa kirjeessä EU-maiden johtajille Tusk pyysi jäsenmaita myöntämään pakkoon perustuvan jyvityksen olleen tehoton, ja että se jakaa jäsenmaita kahtia.
EU-tuomioistuin linjasi, että neuvosto voi missä tahansa hätätilanteessa pakottaa jäsenmaansa pakkomallin jyvitykseen. Tuskin kirje viittaa siihen, ettei EU-maiden keskuudessa pakottamisella ole kannatusta.
Välimeren rannalta Tuskille sapiskaa
Tuskin kirje ei ilahduttanut Välimeren maita. Espanja, Kreikka ja Italia pettyivät Tuskin kirjeeseen. Maat pelkäävät joutuvansa kantamaan maahanmuuttokriisin taakan keskenään. Diplomaattilähteiden mukaan Ruotsi ja Saksa ovat kriittisiä Tuskin kirjeelle.
Avramopoulos teki komission kannan perin selväksi.
– Presidentti Tuskin valmistama paperia ei hoi hyväksyä, Avramopoulos jyrisi.
– Eurooppaa ei ole ilman solidaarisuutta, Avromopoulos jatkoi silminnähden tuohtuneena.
Avramopouloksen mukaan Tusk on romuttamassa kaiken sen, mitä Euroopassa on saatu aikaan.
Ääni muuttui Tuskin kellossa
Päivitetyssä kirjeessä Tusk painotti EU:n saavutuksia ja haki sovintoa jäsenmaiden ja komission välille. Tusk muistutti, että laiton maahanmuutto saataisiin kuriin vain EU:n ja jäsenmaiden yhteisellä ponnistuksella.
Tusk piti silti kiinni ajatuksesta, että pakkojyvitys on epäonnistunut ratkaisu.
Neuvoston virkamies kertoi, miksi pakkojyvitys on epäonnistunut.
– Pakkojyvitys ei ratkaise maahanmuuttokriisiä. Pakkojyvitys ei ole vähentänyt laitonta maahanmuuttoa, virkamies perusteli.
Euroopan parlamentti asettui kiistassa komission puolelle. Ruotsalaismeppi Cecilia Wikström jopa arveli Tuskin olevan Visegrad-neuvoston puheenjohtaja, eikä Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Komissio toivottaa 50 000 uutta pakolaista tervetulleiksi Eurooppaan – Suomi unionin linjoilla

EU tekee mitä YK:n pääsihteeri vaatii: ”Avatkaa rajat, unohtakaa äänestäjät!”

Tutkimus: Työikäinen Irakista tai Somaliasta saapuva kuormittaa julkista taloutta keskimäärin yli 13 000 eurolla joka vuosi, eikä kotoutuminen auta asiaa

Laura Huhtasaari: EU on romuttamassa kansallisvaltiot ja se lisää Suomen turvattomuutta

EU viittaa kintaalla markkinataloudelle ostettuaan satoja miljoonia kiloja maitojauhetta – Tavio: Ei edes ekologisesti kestävää
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää











