

LEHTIKUVA
Turvemaiden suojelu kiristymässä – lisää EU-kriteereitä ja ohjeita
Europarlamentin jäsen Teuvo Hakkarainen kysyi turvemaiden suojelusta, näin komissio vastasi.
Teuvo Hakkarainen jätti 13.7. Euroopan komission vastattavaksi kirjallisen kysymyksen koskien EU:n biodiversiteettistrategiaa. Sen mukaan turvemaat halutaan tiukasti suojelluiksi vuoteen 2030 mennessä.
Suomen puuvarannosta neljännes sijaitsee turvemailla ja tiukka suojelupäätös voisi uhata puun saantia ja käyttöä.
– Onko komissio ajatellut turvemaiden kategorisen suojelun kohdalla minkäänlaista suhteellisuutta ja kohtuullisuutta Suomen kaltaisen, metsätaloudesta elävän maan osalta, hän kysyi.
Hän kysyi myös, voiko komission kaavailemilla tiukasti suojelluilla alueilla, kuten turvemailla, harjoittaa metsästystä, kerätä sieniä ja marjoja tai jatkaa muuta virkistyskäyttöä. Entä aikooko komissio asettaa toimeenpanon varmistamiseksi sanktioita ja jos aikoo, niin millaisia?
Kolmannes alueista tiukkaan suojeluun
Komission vastaus saapui 26.8. Sen mukaan vähintään kolmanneksen suojelluista alueista olisi oltava tiukasti suojeltuja. Vanhoiksi kasvaneita metsiä, turvemaita, niittyjä, kosteikkoja, soita ja meriheinän kasvualueita olisi suojeltava tiukasti. Tämä ei välttämättä tarkoita, että kyseiset alueet eivät voisi lainkaan olla ihmisten käytössä.
Komissio esittää vielä tämän vuoden puolella tiukkaa suojelua koskevia kriteereitä ja ohjeita. Niistä on tarkoitus päästä yhteisymmärrykseen EU-maiden kesken ensi vuonna. Tiukasti suojeltavien alueiden määrittely ja hoito tulee kuulumaan EU-maiden vastuulle.
Komissio arvioi vuonna 2024, onko EU pääsemässä suojelualuetavoitteisiinsa, ja tarvitaanko tiukempia toimia, kuten EU-lainsäädäntöä. EU:n sanktioita voitaisiin harkita vasta, kun EU-lainsäädäntöä olisi ja sitä olisi rikottu.
Suomalaiset osaavat päättää itse
Hakkarainen toteaa, että suojelukriteereiden myötä EU:n valta lisääntyy taas.
– Kyllä me suomalaiset osaisimme päättää metsistämme ilman Brysselin byrokraattien pykäläviidakkoakin, hän tuhahtaa.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hukari: ”Ajatus siitä, että Suomen turvetuotannon lopettaminen pelastaa maapallon ilmaston, kertoo jotain vihreiden suhteellisuudentajusta”

Perussuomalaiset maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Emme hyväksy maa- ja metsätaloutta harjoittavien ihmisten syyllistämistä ilmastopolitiikan varjolla

Koskela: Omavaraisuus ja huoltovarmuus tukevat toisiaan

Reijonen huolissaan turpeentuotannon alasajosta: ”Nouseeko sähkön hinta?”

Hakkarainen: Metsästrategia pelättyä parempi, Green Deal kaatuu koronaan – ”Euron laulussa lauletaan viimeisiä värssyjä ja kerätään kolehtia”

EU:n Green Deal heikentää merkittävästi Suomen kilpailukykyä – teollisuus, työpaikat ja omavaraisuus vaarassa

Elomaa: EU ei saa tuhota Suomen maataloutta

Koskela: Kasvuturpeen saanti on varmistettava

Elomaa: Turpeen käyttöä ei saa tehdä mahdottomaksi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.

Marinin hallituksen aikaan tehty rahoitussopimus päättyy – UNRWA ei saa tukea enää Suomelta
Suomen ja palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n välillä Marinin hallituksen aikaan tehty monivuotinen rahoitussopimus päättyy, ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kertoo, että uutta tukisopimusta ei tehdä.

Rikos ei enää kannata – kultakellot ja setelitukut lähtevät huumeparoneilta valtiolle
Jatkossa rikollinen voi menettää selittämättömän omaisuutensa, jos esitutkinnassa tunnistettu omaisuus on todennäköisesti peräisin rikollisesta toiminnasta.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kävi eilen läpi ulkomaankaupan ja kehityspolitiikan tuloksia. Hän kertoi, että kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävä lakkautetaan. Se tuo 280 000 euron vuosittaiset säästöt ulkoministeriön ylimmästä virkamiesjohdosta. Ministeri arvosteli ankarasti myös SDP:n uutta avausta veronkorotuksista, jota Tavio pitää hyökkäyksenä kansankapitalismia vastaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











