Tutkimus vahvisti: Facebookin yhteistyö faktantarkistajien kanssa ei vaikuta lukijoihin

15.09.2017 |16:07

Facebook on toiminut yhteistyössä faktantarkistuspalveluiden kanssa taistellakseen valeuutisia vastaan. Yalen yliopiston tutkimus kuitenkin osoitti, ettei uutislinkin merkitseminen valeuutiseksi toimi käytännössä.

Politico-lehti uutisoi tutkimuksesta, jonka mukaan “riippumattomien faktantarkistajien kyseenalaistama” -merkinnällä on vain hyvin vähäinen vaikutus siihen, pitävätkö lukijat otsikkoa todenmukaisena.

Yhdysvaltalaisen tutkimuksen mukaan merkintä kiistanalaisuudesta sai vain 3,7 prosenttiyksikköä lukijoista arvioimaan arvioimaan paikkansapitämättömän uutisen valeuutiseksi.

Lisäksi tutkijat huomasivat, että jotkut ryhmät, erityisesti Trumpin kannattajat ja alle 26-vuotiaat, uskoivat valeuutisiin entistä enemmän, kun merkinnät kiistanalaisuudesta oli otettu käyttöön.

Tutkimuksen tehneet psykologit David Rand ja Gordon Pennycook selittivät tämän ilmiön sillä, että faktantarkistuspalvelut eivät millään ehdi tutkia kaikkia uutisjuttuja. Se että kiistanalaisuus on merkitty joihinkin muttei kaikkiin valheellisiin juttuihin sai Trumpin kannattajat ja nuoret taipuvaiseksi uskomaan, että juttu jota ei ole merkitty kyseenalaiseksi, on uskottava.

Randin mukaan nämä tulokset kyseenalaistavat koko faktantarkistuksen idean. Kaiken kaikkiaan luotettavuusmerkintöjen vaikutukset suuntaan tai toiseen olivat käytännössä merkityksettömiä.

– Kaikki nämä efektit olivat vähäisiä. Sikäli kun niillä on mitään vaikutuksia, ne ovat pieniä. Ne eivät ole läheskään tarpeeksi ongelman ratkaisemiseksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää