

LEHTIKUVA
Tynkkyseltä viisi aloitetta velkaantumisen pysäyttämiseksi – ulosotossa jo yli puoli miljoonaa suomalaista
Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen jätti tänään eduskunnassa useita aloitteita, joilla pyritään puuttumaan Suomea koskevaan velkaongelmien määrän kasvuun.
Sebastian Tynkkynen esittää laki- ja toimenpidealoitteissaan lyhennystä maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikaan, taloustaidon oppiaineen tuomista peruskouluihin ja toisen asteen koulutukseen, ulosoton suojaosuuden korottamista ja velkajärjestelyyn pääsemiseksi asetettujen kriteerien kohtuullistamista.
– Jo vuosien ajan on puhuttu suomalaisten yhä kasvavista velkaongelmista ja kansalaisten pahenevasta ahdingosta. Nykyisen hallituksenkaan ohjelmasta ei löydy riittävästi kunnianhimoa lähteä tosissaan ja kaikin keinoin taklaamaan näitä ongelmia – positiivinen luottorekisteri on hyvä alku, mutta se ei riitä. Puheilla ja tilannetta seuraamalla asiat eivät ratkea, vaan vaaditaan päättäväisiä ja konkreettisia toimia, joilla tähän kehitykseen tosissaan puututaan.
Yhä useammalla maksuhäiriömerkintä
Velkaongelmien määrä Suomessa on kasvanut vuosien aikana merkittävästi, ja ne koskettavat yhä useampaa suomalaista. Asiakastiedon tuoreimpien tilastojen mukaan lähes 390 000 suomalaisella on maksuhäiriömerkintä. Ulosoton perintätoimien kohteena puolestaan oli vuonna 2019 yhteensä yli 560 000 suomalaista.
– Lähdin viime syksystä alkaen perehtymään monesta eri näkökulmasta velkaantumiseen ja sen tuloksena nämä konkreettiset aloitteet on saatu aikaan. Syksyn ja talven aikana olen kuullut useita eri asiantuntijatahoja aiheeseen liittyen sekä kansalaisia, jotka velkaongelmien kanssa ovat joutuneet painimaan. Kokonaisuus on kuitenkin todella laaja ja moniulotteinen, joten työtä tämän kokonaisuuden parissa tulee jatkaa edelleen.
Eduskunnassa tullaan käymään perussuomalaisten kansanedustajan Ritva Elomaan keskustelualoitteen seurauksena tämän viikon keskiviikon täysistunnossa ajankohtaiskeskustelu velkaantumiseen liittyvistä asioista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maksuhäiriömerkintä ulosotto suomalaiset lakialoite Ritva ”Kike” Elomaa Sebastian Tynkkynen Velkaantuminen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen: Missä ovat hallituksen lupaamat toimet ylivelkaantumisen vähentämiseksi?

Elomaa: Rangaistus luottotietojen menetyksestä ei voi olla kohtuuton – ”Antakaa nyt ihmisten edes tehdä töitä!”

Mäkynen: Merkinnät maksuhäiriöistä keskeytettävä koronan ajaksi

Purra: Pikavippien mainonta pitäisi kieltää kokonaan
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.














