Artikkeli kuva

Ukrainalaiset antoivat Jussi Halla-aholle poikkeuksellisen kunnianosoituksen

30.09.2023 |12:05

Ukrainan parlamentin puhemies Ruslan Stefantšuk luovutti perjantaina kollegalleen Jussi Halla-aholle kunniamerkin.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin myöntämä Jaroslav Viisaan 2. luokan kunniamerkki on toiseksi korkein Ukrainan ulkomaalaisille myönnettävä kunniamerkki.

Halla-aho kiitti tunnustuksesta Ukrainaa:

Halla-aho on jo pitkään puhunut ja toiminut Ukrainan puolesta suuren naapurinsa aggressiota vastaan. Suomen Uutiset oli paikalla maaliskuussa 2014, kun pieni joukko Ukrainaa tukevia mielenosoittajia protestoi suurlähetystön edessä Venäjän sotatoimia vastaan. Halla-aho on kuvassa neljäntenä oikealla.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
8.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää