Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ulkomaalaisten turhat hakemukset korkeakouluihin puolittuneet hakemusmaksun myötä – Koponen iloitsee

28.01.2025 |11:53

Hallitus teki uudistuksen, jossa EU- ja ETA-alueiden ulkopuolelta Suomeen opiskelemaan hakevat maksavat sadan euron hakemusmaksun. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen iloitsee siitä, että uudistus on vähentänyt turhia hakemuksia.

Hakemusten määrä oli vuosi sitten 63 000, nyt hakijoita oli noin 32 400.

– Henkilökunnalle tulee vähemmän turhaa paperien pyörittelyä ja koulut saavat myös korvauksen hakemusten käsittelystä. Kyseessä siis erinomainen hallituksen uudistus, Ari Koponen kertoo.

Vasen laita vastusti tätäkin esitystä

Hakemusmaksun lisäksi nämä korkeakouluopiskelijat maksavat koko opintonsa itse. Koponen on pitänyt aiempaa tilannetta suomalaisen veronmaksajan kannalta röyhkeänä, kun opintojen maksut on revitty duunarin selkänahasta.

– Tässä taloudellisessa tilanteessa pidän käsittämättömänä, että tätäkin oikeudenmukaista esitystä vasemmalta vastustettiin, Koponen hämmästelee.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
6.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
9.
Suomen uutiset logo

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”

21.08.2026 |10:48

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää