Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ulkomaalaisten turhat hakemukset korkeakouluihin puolittuneet hakemusmaksun myötä – Koponen iloitsee

28.01.2025 |11:53

Hallitus teki uudistuksen, jossa EU- ja ETA-alueiden ulkopuolelta Suomeen opiskelemaan hakevat maksavat sadan euron hakemusmaksun. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen iloitsee siitä, että uudistus on vähentänyt turhia hakemuksia.

Hakemusten määrä oli vuosi sitten 63 000, nyt hakijoita oli noin 32 400.

– Henkilökunnalle tulee vähemmän turhaa paperien pyörittelyä ja koulut saavat myös korvauksen hakemusten käsittelystä. Kyseessä siis erinomainen hallituksen uudistus, Ari Koponen kertoo.

Vasen laita vastusti tätäkin esitystä

Hakemusmaksun lisäksi nämä korkeakouluopiskelijat maksavat koko opintonsa itse. Koponen on pitänyt aiempaa tilannetta suomalaisen veronmaksajan kannalta röyhkeänä, kun opintojen maksut on revitty duunarin selkänahasta.

– Tässä taloudellisessa tilanteessa pidän käsittämättömänä, että tätäkin oikeudenmukaista esitystä vasemmalta vastustettiin, Koponen hämmästelee.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää