Artikkeli kuva

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä, oikeusministeri Antti Häkkänen ja Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho vannoivat virka- ja tuomarinvalan valtioneuvoston yleisistunnossa Helsingissä 5. toukokuuta 2017. Oikealla ministerit Kai Mykkänen ja Jari Lindström.

Uudet ministerit nimitetty

05.05.2017 |13:17

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on nimittänyt uudet ministerit.

Perussuomalaisten Sampo Terho aloittaa eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministerinä. Uusi oikeusministeri on kokoomuksen Antti Häkkänen, maa- ja metsätalousministeri on keskustalainen Jari Leppä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää