Artikkeli kuva

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä, oikeusministeri Antti Häkkänen ja Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho vannoivat virka- ja tuomarinvalan valtioneuvoston yleisistunnossa Helsingissä 5. toukokuuta 2017. Oikealla ministerit Kai Mykkänen ja Jari Lindström.

Uudet ministerit nimitetty

05.05.2017 |13:17

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on nimittänyt uudet ministerit.

Perussuomalaisten Sampo Terho aloittaa eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministerinä. Uusi oikeusministeri on kokoomuksen Antti Häkkänen, maa- ja metsätalousministeri on keskustalainen Jari Leppä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää