Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Helmikuun 4. päivänä päivätyllä kansalaisaloitteella esitetään, että Suomen on ryhdyttävä viipymättä toimiin turpeen vapauttamiseksi EU:n päästökaupan aiheuttamasta kohtuuttomasta rasitteesta rajaamalla turve kansallisesti päästökaupan soveltamisalan ulkopuolelle ja ottamalla käyttöön kansallinen poikkeus- tai kompensaatiomekanismi.

Aloitteen mukaan eduskunnan tulee velvoittaa hallitusta selvittämään kaikki EU-oikeudelliset mahdollisuudet turpeen eriyttämiseksi fossiilisista polttoaineista, vaikuttaa EU-tasolla sääntelyn muuttamiseksi ja hyödyntää EU:n sallima kansallinen liikkumavara turpeen aseman turvaamiseksi osana Suomen huoltovarmuutta ja kotimaista energiantuotantoa.

Huoltovarmuutta turpeella

Kansanedustaja Juha Mäenpää ilmaisee tukensa aloitteelle, ja lupaa muutenkin edistää asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin.

– Yksi syy sähkön vähyyteen ja sitä kautta hintaan, on ”ilmastolämpeneekiimaisten” aivopesun johdosta siirtyminen sähkökattiloihin yhteiskunnan voimalaitoksissa ennen aikojaan. Samalla huoltovarmuus ja kriisinsietokyky on ajettu nolliin.

– Allekirjoittamalla aloitteen ja jakamalla eteenpäin tuet huoltovarmuutta, ruokaturvaa, ruoantuotantomme antbioottivapautta, vientiä ja kriiisinsietokykyä, sekä autat päättäjiä tekemään oikeita ratkaisuja, Mäenpää kirjoittaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa

03.02.2026 |10:18
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
Suomen uutiset logo

Ministeri Puisto korostaa turpeen merkitystä huoltovarmuudelle ja ruoantuotannolle: ”Kotimainen tuotantokyky on olennainen osa Suomen huoltovarmuutta kaikissa olosuhteissa”

03.02.2026 |09:09

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
5.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää