Valtion Kruunuasunnot rakentaa asuntoja pääkaupunkiseudulle

22.03.2013 |12:52

Valtion Kruunuasunnoista tulee Helsingin seudulla vuokra-asuntojen rakennuttaja ja omistaja.

– Koska asuntopulan ratkaisuun ei ole löytynyt riittävästi muita toimijoita, valtio valjastaa oman toimijansa kohtuuhintaiseen vuokra-asuntojen rakennuttajaksi ja omistajaksi. Kruunuasunnot hoitaa sen osan valtion tukemasta vuokra-asuntotuotannosta, jota kunnat ja muut toimijat eivät rakennuta, asuntoministeri Krista Kiuru (sd.) toteaa Verkkouutisissa.

Valtio ja sen omistamat yhtiöt osoittavat Kruunuasunnoille rakennuttamista varten tontteja kohtuuhintaan. Yhtiöön investoidaan omaa pääomaa yhteensä 30 miljoonaa euroa. Asia valmistellaan seuraavaan lisätalousarvioon.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
7.
Suomen uutiset logo

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin

13.10.2025 |10:47

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää