

LEHTIKUVA
Vuokralaiset huolissaan: Menevätkö pakolaiset asuntojonossa pienituloisten ohi?
Vuokralaisten etujärjestö Vuokralaiset ry:n toiminnanjohtaja Anne Viita on huolissaan siitä, että kuinka maahan jäävien turvapaikanhakijoiden suuri määrä vaikuttaa vuokra-asumiseen Helsingissä.
– Mikäli tulee paljon työttömiä maahanmuuttajia, niin he saattavat mennä pienituloisten ohi asuntojonossa. Tämä voi aiheuttaa pitkällä aikavälillä ongelman, jossa tietty väestö ja mahdolliset sosiaaliset ongelmat kasautuvat alueellisesti, Viita sanoo.
Jo 30 prosenttia vieraskielisiä
Helsingin kaupunki on Suomen suurin vuokranantaja, joka omistaa noin 56 000 vuokra-asuntoa. Asunnoista noin 45 000 on valtion asuntolainoittamia aravavuokra-asuntoja. Asukkaista lähes 30 prosenttia on vieraskielisiä. Suurimmat vieraskielisten osuudet ovat kaupungin itä- ja koillisosissa. Viita arvioi, että vuokra-asunnon saaminen hankaloituu lähitulevaisuudessa.
– Asuntopolitiikka ei ole onnistunut, jos pelkästään Helsingin asuntojonossa on noin 25 000 ihmistä. Maahanmuuttajien määrän kasvu vaikeuttaa tilannetta entisestään, jos asuntoja ei onnistuta rakentamaan lisää. Seurauksena voi olla se, että muutetaan kaverin nurkkiin asumaan. Sitten taloyhtiössä ihmetellään sähkön ja veden kulutuspiikkiä, Viita toteaa.
Tarve ja varallisuus vaikuttavat
Helsingin kaupungin vuokra-asuntojen asukkaiden valinta tapahtuu asunnontarpeen, varallisuuden ja tulojen perusteella. Lisäksi kaupungin tavoitteena on, että vuokra-asunnoissa on tasapainoinen ja monipuolinen asukasrakenne.
MIKA RINNE
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miksi lapsia ja vanhuksia siirretään pois turvapaikanhakijoiden tieltä?

Saarakkala: Suomi maksaa turvapaikanhakijoille muita maita avokätisemmin

Vanhukset väistyvät Porissa vastaanottokeskuksen tieltä – ”ei mennyt oikein”

Maahanmuuttajat vievät kuntalaisten vuokra-asunnot

Kaupungin vuokra-asunnot kiven alla – 10 vuotta turhaan asuntojonossa

Perussuomalaiset esti lakimuutoksen – pakolaisilla ei erityisasemaa asuntojonoissa

Rakennetaanko pääkaupunkiseutua maahanmuuttajille?
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














