

PS ARKISTO
Wille Rydman viime kesän mediakohusta: Kokoomusjohto ajelehti ajopuuna – ”Petteri Orpo kyseli ympärillään olleilta ihmisiltä, mitä hänen olisi pitänyt sanoa”
Perussuomalaisten kansanedustajan Wille Rydmanin uutuuskirjassa Salaisuus jota ei ollut Rydman kertoo asemastaan aiemmassa puolueessaan kokoomuksessa 2020-luvun ensimmäisinä vuosina, taustoittaen välillä tarinaa myös aikaisempiin vaiheisiin ja vuosiin. Rydman paljastaa nyt myös syyt, miksi kokoomusjohdon linja julkisuudessa usein näyttäytyy ailahtelevana ja poukkoilevana.
Viime kesänä Wille Rydman ajautui myrskyn silmään Helsingin Sanomien julkaistua sensaatiohakuisen artikkelin, jossa esitettiin väitteitä Rydmanin suhteista nuoria naisia kohtaan. Viime elokuussa poliisi ilmoitti käynnistävänsä esitutkinnan artikkelin julkaisun johdosta.
Rydmanin juuri julkaisemassa kirjassa taustoitetaan laajasti myös Helsingin Sanomien jutun julkaisemisesta aiheutunutta kohua ja kokoomusjohdon suhtautumista asiaan.
Petteri Orpo pelkää epäonnistumisia
Kokoomuksessa aiemmin liki 20 vuotta vaikuttanut Rydman on kuvannut Petteri Orpon suunnistavan yleensä politiikassa harteillaan jatkuva pelko epäonnistumisesta.
Suomen Uutisten Mediaillassa tiistaina Rydman palasi viime kesän tapahtumiin ja kertoi, että Orpo osoitti johtajuuden puutetta heti sen jälkeen kun Helsingin Sanomien artikkeli oli julkaistu ja Rydman oli keskellä valtavaa julkista ryöpytystä.
– Orpo oli tuolloin kuin ajopuuna, ihmettelemässä mitä oikein tapahtuu. Tuolloin Orpo joutui kyselemään ympärillään olleilta ihmisiltä, mitä hänen siinä tilanteessa olisi pitänyt sanoa.
– Orpolla on ympärillään paljon ihmisiä, joista hän satunnaisesti valitsee, ketä milloinkin kuuntelee ja menee sen jälkeen kameroiden eteen kertomaan sen, mitä on milloinkin kuunnellut. Osittain tästä syystä kokoomuksen linja saattaa näyttäytyä epäloogisena ja poukkoilevana, Rydman kertoo
Toi maahanmuuttokritiikin kokoomukseen
Rydman kertoo, että Helsingin Sanomien kohujutusta liikkeelle lähteneen kohun jälkeen kokoomuksen riveistä ei juuri muutenkaan tullut hänelle tukea vaikeassa tilanteessa. Osasyyksi hän näkee sen, että kokoomuksen eduskuntaryhmä oli osin suhtautunut häneen hankalana tyyppinä.
– Puolueen toimijoista moni tyytyi siihen, että sai kivan luottamustehtävän, jossa odottaa parempaa aikaa ja tiukan paikan tullen on oltu hiljaa, mutta minulle sellainen rooli ei ole koskaan riittänyt, vaan olen tosissaan taistellut oikeaksi kokemieni asioiden puolesta, sanoo Rydman, joka on merkittävästi jo kokoomusvuosinaan tuonut esille maahanmuuttokriittistä näkökulmaa politiikkaan.
Ei alistunut painostuksen alle
Kansanedustajana Rydman ei suostunut alistumaan painostukseen ja hän myös sai omalla esimerkillään osan kokoomusedustajista vastustamaan EU-elvytyspakettia kesällä 2021.
– Olin siis ollut henkilökohtaisesti jo pitkään ongelma monelle kokoomuslaiselle. Mediakohun nähtiin olleen tuhannen taalan paikka päästä eroon ikävästä hahmosta. Senkään jälkeen kokoomuksen riveistä ei ole noussut esille ketään, joka olisi uskaltanut myöntää viime kesän tapahtumien olleen arvoton medianäytelmä, Rydman sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ajojahti EU-elvytyspaketti mediakohu maahanmuuttokritiikki esitutkinta Wille Rydman Helsingin Sanomat Petteri Orpo Poliisi Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wille Rydman moittii ankarasti Petteri Orpoa ja Kai Mykkästä – kokoomus ei koskaan halunnut selvittää, mitä oli tapahtunut

Wille Rydman sivaltaa kokoomusjohtoa: ”Petteri Orpoa hallitsee pelko”

Kokoomuksesta ei erota ilman rangaistusta – espoolaisnaisen eroilmoitus käynnisti rajun maineenpilaamisoperaation, jonka tahtipuikkoa heiluttaa keskuskauppakamarin johtaja

Rydman: Helsingin kouluissa on käynnissä tuhoisa kehitys – maahanmuutolla massiiviset kielteiset vaikutukset
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












