

Sebastian Tynkkynen, Leena Meri ja Mari Rantanen eduskunnassa. / SU
Ympärileikkauskielto etenee eduskunnassa – Perussuomalaiset: pitäisi koskea myös poikia
Kansanedustajat Leena Meri, Sebastian Tynkkynen ja Mari Rantanen kommentoivat eduskunnasta ympärileikkauksen kieltävää lakialoitetta videohaastattelussa. Kolmikko on erittäin tyytyväinen aloitteen etenemisestä, mutta perussuomalaisten mielestä kielto pitäisi ulottaa myös poikiin.
Lakivaliokunta hyväksyi tänään ”Tyttöjen sukupuolielinten silpominen kiellettävä” -kansalaisaloitteen. Perussuomalaiset lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri sekä jäsenet Mari Rantanen ja Sebastian Tynkkynen iloitsevat yksimielisestä päätöksestä viimeinkin tarkentaa rikoslaissa tyttöjen ja naisten silpomista koskevaa lainsäädäntöä. Perussuomalaiset katsovat kuitenkin, että silpomiskiellon tuomisen rikoslakiin pitäisi suojella kaikkia lapsia – myös poikia.
Youtube, 5 min 50 sek.
Kansanedustajat kommentoivat asiaa aiemmin päivällä tiedotteessa.
– Saatujen selvitysten mukaan Suomessa arvioidaan pahimmillaan olevan noin 3000 silpomisvaarassa olevaa tyttöä. Edelleen joitakin Suomessa asuvia tyttöjä on silvottu ulkomailla, mutta yhtään tuomiota ei vielä toistaiseksi ole. Rikoslain tulee olla tältä osin ehdottoman selkeä. Tyttöjä ja naisia ei silvota! Poikien osalta oikeustila on kestämätön. Lähtökohtaisesti poikiin kohdistuva toimenpide voi täyttää pahoinpitelyn tunnusmerkistön, mutta korkein oikeus on ratkaisuissaan linjannut perusteita, joka oikeuttavat vanhemman toiminnan. Tämä loukkaa lasten yhdenvertaista oikeutta fyysiseen koskemattomuuteen. Lainsäätäjän tulee ottaa tähän kantaa. Oikeustila ei voi näin merkittävässä asiassa levätä vain korkeimman oikeuden ratkaisujen varassa ja varsinkin kun perusteet eivät minusta kohtele lapsia yhdenvertaisesti sukupuolesta riippumatta, Meri toteaa.
Perussuomalaiset jättivät lakivaliokunnassa vastalauseen, jonka myötä kansanedustajilla on mahdollisuus kannattaa tyttöjen lisäksi myös poikien silpomisen säätämistä rikoslaissa rangaistavaksi.
– On hienoa, että viimeinkin eduskunnasta löytyy halua puuttua tyttöjen ja naisten silpomiseen, mutta on käsittämätöntä, etteivät muut puolueet suostuneet säätämään rangaistavaksi kaikkiin lapsiin kohdistuvia silpomisia. Koirien häntien typistäminen kiellettiin jo vuonna 1996, joten on hämmentävää, ettei poikien koskemattomuus olisi ehdottoman suojeltava asia, hämmästelee kansanedustaja Rantanen.
Suomi on mukana YK:n lapsen oikeuksia koskevassa yleissopimuksessa. Sen 24 artikla vaatii sopimusvaltioita ryhtymään kaikkiin tehokkaisiin ja tarkoituksenmukaisiin toimiin poistaakseen lasten terveydelle vahingollisia perinteisiä tapoja. Myös Euroopan neuvosto on todennut ei-lääketieteellisten poikien ympärileikkausten loukkaavan lapsen ruumiillista koskemattomuutta.
– Perustuslaki määrää yksiselitteisesti, että ”jokaisella on oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen koskemattomuuteen”. Sen sisältämän yhdenvertaisuuspykälän mukaan ”ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen perusteella”. Ei ole mitään perustetta sallia poikiin kohdistuvia ei-lääketieteellisiä toimenpiteitä, joissa muokataan heidän kehoaan, selventää kansanedustaja Sebastian Tynkkynen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansalaisaloite kieltäisi poikien ympärileikkaukset – Bergbom: ”Turha sukuelinkirurgia on lapsen pahoinpitelyä”

Valelääkäri teki ympärileikkauksia juottopistoolilla – sai ehdollisen tuomion

Kansalaisaloitteella yli 22 000 allekirjoitusta: ”Tyttöjä ei saa silpoa, miksi poikia saisi?”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”
Länsimaiden yhteinen ongelma on siinä, että pääomapiirit ja yrityslobbarit ajavat massamaahanmuuttoa kuin käärmettä pyssyyn palkkojen polkemiseksi. Näin sanoi Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance arvioidessaan Lontoossa järjestettyä valtavaa maahanmuuttokriittistä mielenosoitusta. Vance haluaa rohkaista kaikkia omilla aivoillaan ajattelevia brittejä puolustamaan perinteistä kulttuuriaan ja omaa, turvallista asuinympäristöään.

Perussuomalaiset haastoi Oulun hyvinvointisuunnitelman monikielisyyden ja sukupuolten moninaisuuden – ”Suomessa ei tarvita palveluja kaikilla maailman kielillä”
Oulun kaupunginvaltuusto kävi maanantaina kiivasta debattia kaupungille laaditun hyvinvointisuunnitelman sanavalinnoista. Perussuomalaisten Jukka Huotari vaati suunnitelmaan muutoksia kaikkiaan 12 kohtaan. Hän halusi muun muassa poistaa maininnat "monikielisestä" viestinnästä ja "sukupuolten moninaisuudesta". Yle väänsi jutussaan perussuomalaisten asiasta pitämät puheenvuorot "näytöksen järjestämiseksi".















