Artikkeli kuva

Takku.net

Äärivasemmiston tukikohdasta esitetään korona-viruksen tahallista levittämistä poliisiasemille ja syyttäjävirastoihin

29.02.2020 |16:47

Takku.net-verkkosivustolla kirjoittava nimimerkki esittää Korona-viruksen tahallista levittämistä poliisiasemille ja ”asenteellisiin” viranomaisiin.

Nimimerkki takaisinmaksuaika kirjoittaa otsikolla ”Siunattu koronavirus”:

”Kun tuo virus aikanaan rantautuu suomeen, toivon jokaisen tartunnan saaneen käyvän syljeksimässä poliisiasemien ovenkahvoihin, syyttäjänvirastojen ovenkahvoihin, käräjäoikeuksien ovenkahvoihin niin ulkona kuin sisätiloissa sekä heidän autojen ovenkahvoihin, mikäli sellainen on tiedossa. Suotavaa on myös lähettää sylkeen kostutettuja postikortteja ja kirjekuoria niille viranomaisille joiden asenteellisuuden kohteeksi on joutunut.”

Takku.net on äärivasemmistolainen, muun muassa väkivaltaan ja kapinaan yllyttävä kollektiivi. Sivustolla on aikaisemmin yllytetty Mikael Jungnerin pään leikkaamiseen, otettu vastuuta tuhoteoista ja pommi-iskuista.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää