

LEHTIKUVA
Äärivasemmistolaiset iskivät junaliikenteeseen – Berliinin punavihreä senaatti ei tuomitse iskuja
Berliinissä tehtiin alkuviikosta kaksi tuhopolttoiskua junaliikenteen ohjauskeskuksia vastaan. Kaupunkijuna oli poissa toiminnasta 12 tuntia ja lähijunayhteyksissä oli häiriöitä jopa 36 tunnin ajan. Iskut häiritsivät erityisesti junaliikennettä lentokentälle. Tuhopolttojen tekijöiksi ilmoittautui äärivasemmistolainen ryhmä, joka kertoi sabotoineensa junaliikennettä tukeakseen Fridays for Future -ilmastolakkoliikettä.
Vasemmiston ääriryhmät ovat sabotoineet junaliikennettä vuosien ajan, mutta Berliinin punavihreä osavaltiosenaatti kieltäytyy tuomitsemasta vasemmistolaisten iskuja, kirjoittaa Gunnar Schupelius BZ-lehden kolumnissaan. Schupelius on huolissaan siitä, että poliitikot vähättelevät tuhopolttoja ja pyrkivät leimaamaan ne muiden kuin äärivasemmistolaisten tekemiksi.
Esimerkiksi Friedrichshain-Kreuzbergin pormestari Monika Herrmann (vihr) kyseenalaisti iskun tekijöiden lähettämän viestin aitouden. Hänen mielestään kyseessä saattoi olla yritys mustamaalata ilmastoliikettä.
Vasemmisto iskee idässä
BZ-lehden kolumnisti toteaa, että vasemmistolaiset ääriryhmät ovat toistuvasti hyökänneet kaupunkijunan ohjausjärjestelmiä vastaan ainakin vuodesta 2010 lähtien. Silloin tekijät ilmoittivat vastustavansa ydinvoimaa. Seuraava tuhopoltto tapahtui 2011. Vuoden 2017 ison tuhopolton tekijöiksi ilmoittautuneet vastustivat G20-huippukokousta.
Iskut ovat tapahtuneet kaupunkijunareitin itäisellä osuudella pormestari Herrmannin johtaman Friedrichshainin lähellä. Kolumnisti Gunnar Schupelius vaatii Berliinin punavihreitä poliitikkoja tuomitsemaan tuhopoltot suorasanaisesti.
Samaa mieltä on Berliinissä asuva vapaa toimittaja Pertti Rönkkö, joka on kommentoinut iskuja Facebook-sivullaan.
– Jos äärioikeistolaiset ilmoittaisivat tehneensä tuhopolttoiskun junien ohjaus- ja signaalikaapeleihin, kuten äärivasemmistolaiset eilen kahdessa kohteessa Berliinissä, niin Saksassa olisi oikeutetusti ja hyvästä syystä piru irti.
– Nyt kaupungin työmatkaliikenteen sotkeneeseen ja jopa ihmishenkiä vaarantaneeseen äärivasemmistoporukan sabotaasiin suhtaudutaan olkia kohotellen kuin sattumukseen tai luonnonilmiöön, Rönkkö kirjoittaa.
Tuhopolttoisku myös Suomessa
Vantaan Rekolassa tehtiin vuonna 2011 tuhopolttoisku, jossa raideliikenteen turvalaitekoppi sytytettiin palamaan. Vasemmistolainen anarkistiryhmä ilmoitti olevansa vastuussa sabotaasi-iskusta, joka oli ilmoittajien mukaan tehty Sosiaalikeskus Sataman, Helsingin romanisiirtolaisten ja anarkistivankien tukemiseksi. Myös poliisin mukaan anarkistien nettiviestillä oli vahva yhteys Rekolan tuhopolttoon.
Rekolan tuhopolton tekijöiksi ilmoittautuneet kutsuivat tekoaan ”solidaarisuusiskuksi”. He kirjoittivat, että ”iskut rautatieverkostoja vastaan ovat yhtä vanhoja kuin itse anarkistiliike”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: ”Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Antifa kiitti somessa saksalaispoliitikon pahoinpitelijöitä – Facebookin mielestä tämä ei loukannut yhteisönormeja

Li Andersson ei pidä Dan Koivulaakson ”taktista väkivaltaa” peräänkuuluttaneita viestejä ongelmallisina, antaa tämän jatkaa Turvallinen oikeusvaltio -työryhmän johdossa

Johan on solidaarisuutta: Laitavasemmistolainen Antifa osoitti myötätuntoa polttopulloiskulla!

Parempaa väkivaltaa? – Saksassa kysytään, onko Antifa vallanpitäjien katutappeluosasto ja käsikassara

Thüringenin osavaltiovaaleissa hallituspuolueille tappiot – AfD:lle murskavoitto

Äärivasemmiston tukikohdasta esitetään korona-viruksen tahallista levittämistä poliisiasemille ja syyttäjävirastoihin
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












