

LEHTIKUVA
Aftonbladet: ”Huumeparonien kanssa veljeilevä Taliban on Pakistanin luomus, joka käyttää uskonveljiä tykinruokana”
Taliban on Pakistanin tiedustelupalvelu ISI:n aikaansannos, jonka tehtävä on edistää etnistä yhtenäisyyttä kahden puolen Afganistanin vastaista rajaa. Kummankin maan koraanikoulut tuottavat ”ideologisesti motivoitunutta tykinruokaa” epäsymmetriseen valtapeliin, jonka varmoja voittajia ovat ainoastaan Afganistanin huumeparonit, todetaan Aftonbladetin kolumnissa.
Talibanit eivät ole yksikään niistä ryhmistä, joita USA ja Saudi-Arabia rahoittivat taistelussa neuvostoarmeijan miehitystä vastaan 1980-luvulla Afganistanissa. Talibanin jäljet johtavat Pakistaniin, jossa maan tiedustelupalvelu ISI organisoi sekä rahoitti Taliban-järjestön perustamisen. Alkuperäisenä motiivina oli pystyttää Kabuliin ystävällismielinen hallitus, joka tukisi Pakistanin politiikkaa muslimivaltaisella sekä kiistellyllä Kashmirin alueella Intian ja Kiinan rajalla.
Pakistanin tavoitteena oli ja on edistää rajan kummallakin puolen asuvien paštujen eli pataanien yhtenäisyyttä Pakistanin eduksi. Etninen yhteenkuuluvuus on alueella valtion kansalaisuutta merkittävämpi tekijä ja Afganistanin asukkaista 40 prosenttia on paštuja. Tärkeä osa järjestön ytimen rakentamista olivat ja ovat koraanikoulut, joissa kasvatetaan ”ideologisesti motivoitunutta tykinruokaa”, toteaa Wolfgang Hansson Aftonbladetin kolumnissaan.
Syyskuun 2001 terrori-iskujen jälkeen Pakistan on tukenut Yhdysvaltoja taistelussa terrorismia vastaan ja saanut siitä hyvästä satojen miljoonien dollareiden arvosta sotilaallista apua. Samaan aikaan Pakistanin tiedustelupalvelu on tukenut talibaneja amerikkalaisilta peräisin olevilla aseilla. Pakistan on täten pelannut onnistuneesti kaksinaamaista peliä Yhdysvaltain kanssa vailla sen suurempaa tunnekuohua. Suurvaltapolitiikka näyttää olevan mahdollisen taitamattomuutta.
Afganistan on huumekaupan kultakaivos
Vaikka Taliban saa rahoitusta sekä Pakistanista, että Persianlahden arabivaltioilta, huumekauppa on järjestön keskeisin tulonlähde ja hiukan kommentoijasta riippuen myös sen olemassaolon mahdollinen tarkoitus. Yhdysvaltain viranomaisten mukaan Taliban-äärijärjestön tuloista 60 prosenttia tulee huumekaupasta, pääosin oopiumijohdannaisista mutta myös synteettisistä huumeista.
Huumeparonit eivät välttämättä ole talibaneja, mutta varmasti kannattavat feodaaliyhteiskunnan säilyttämistä oman valtansa takeena. Huumekauppiaiden, erinäisten rosvopäälliköiden ja talibaninen yhteiselo on omalaatuinen symbioosi, jossa takapajuinen kansa on rikollisten ja hirmuhallinnon yhteinen etu.
Talibanit yrittävät nyt ainakin aluksi harjoittaa ihmiskasvoista politiikkaa Afganistanissa. Brutaalin terrorin vuodet 1996–2001 ovat edelleen kansainvälisen yhteisön muistissa ja nykytalibanit haluavat välttää paaria-valtion kohtelua. Se olisi haitaksi emiraatin kansainväliselle maineelle ja sitä kautta liiketoimille. Paradoksaalista kyllä, kyseessä voi olla myös tavoite tulopuolen maksimoimiseksi, jota auttaisi kansainvälisen kehitysavun katkeamaton virta. Sinisilmäisiä näyttää olevan helppo jymäyttää.
Kiina täyttää suurvaltapoliittisen tyhjiön
Amerikkalaisten vetäytyminen Afganistanista sai aikaan sotilaallisen tyhjiön, jonka Taliban ensisijaisesti täytti, mutta muitakin on tulossa saaliinjaolle. Ensimmäisenä paikalle on marssinut Kiina, joka yhtäältä haluaa pitää oman muslimiväestönsä (uiguurit) anturan alla ja toisaalta himoitsee Afganistanin runsaita luonnonvaroja.
Kiina näkisi Afganistanin kernaasti myös osana uutta Silkkitietä (Belt and Road Iniative), joka kuljettaa kiinalaistuotteita ja vaikutusvaltaa joka puolelle maapalloa.
Suomen ulkoministeri Pekka Haavisto tapasi heinäkuun lopulla kollegansa Wang Yin ja esitti huolensa muslimiväestön sorrosta Kiinassa. Pari päivää myöhemmin Kiinan ulkoministeri tapasi islamistisen Taliban-äärijärjestön edustajat.
Ideologisesti tarkasteltuna talibanit ja Peking ovat kaukana toisistaan. Mutta suurvaltapolitiikassahan kyse ei ole ideologiasta. Jäljet tosin pelottavat: kun Neuvostoliitto lähti häntä koipien välissä Afganistanista vuonna 1989, koko supervalta luhistui pari vuotta myöhemmin. Ehkä Pekingissäkin vielä kerran mietitään, miten syvälle Afganistanin asioihin kannattaa upota.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Belt and Road Iniative) Wang Yi pataanit paštu talibanit ISI Persianlahden arabivaltiot Afghanistan oopiumi Taliban Taleban Uiguurit Wolfgang Hansson heroiini Pakistan huumekauppa Neuvostoliitto Pekka Haavisto Kiina Yhdysvallat Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Karu tilinpäätös Afganistanista – Huhtasaari: ”Hukkaan heitettyä aikaa ja rahaa”, Junnila ei usko suursotien jälkipyykin pesun kiinnostavan tämän jälkeen

Taliban tuli ja otti vallan – mikä muuttuu Afganistanissa?

Ayaan Hirsi Ali: Islamistit tavoittelevat valtaa länsimaissa hyödyntämällä sinisilmäistä woke-vasemmistoa

Jopa kolme miljoonaa afgaania Eurooppaan – avustustyöntekijä ennustaa siirtolaisvyöryä
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.












