

LEHTIKUVA
Viikon 36/2019 luetuin
Miksi kaikki Amazonin metsäpaloista meille kerrottu on pielessä?
Vielä hetki sitten koko maailma ja kaikki tiedostavat henkilöt kohisivat some punaisena Brasilian liekehtivistä sademetsistä. ”Maailman keuhkot ovat tulessa ja ne tuottavat 20 prosenttia maailman hapesta” twiittailivat laulaja Madonna, potkupalloilija Christian Ronaldo sekä presidentti Emmanuel Macron. Väitteet eivät kylläkään pidä paikkaansa ja todisteet olivat usein puutaheinää, toteaa talousjulkaisu Forbes.
Ensin julkimoiden jakamista valokuvista: Ronaldon sosiaalisessa mediassa jakama kuva palavasta metsästä on vuodelta 2013, mutta ei Amazonilta. Leonardo di Caprion ja Emmanuel Macronin jakama kuva on puolestaan 20 vuotta vanha.
Madonnan jakama todiste metsätuhoista onkin sitten jo täyttänyt 30 vuotta. Kuuluisuudet ovat jakaneet somessa liekehtiviä otoksia, jotka esittävät, Montanaa, Ruotsia ja Intiaa.
Valtamedia vauhdissa
Valtamedia puolestaan kertoi, että nyt on käynnissä laajamittainen sademetsien tuhoaminen. Brasialian maanviljelijät sytyttävät sademetsät tuleen saadakseen lisää peltoalaa ja laidunmaata. CNN ja The New York Times toistivat omalta osaltaan myös väitettä, jonka mukaan Amazon on maailman keuhkot, koska sademetsät tuottavat happea ja sitovat hiiltä. Kohu-uutiset saavat asiantuntijan yskimään:
– Hevonpaskaa, väitteillä ei ole mitään tieteellistä perustetta, toteaa Dan Nepstad, eräs tunnetuimmista Amazonin tutkijoista.
– Amazon kyllä tuottaa valtavat määrät happea, mutta sademetsä käyttää hapen itse.
Urbaani eliitti asialla
Tutkijan mukaan ulkomaisen median ja kansainvälisten kuuluisuuksien reaktiot johtuvat urbaanin eliitin antikapitalistisista asenteista.
Maataloutta kohtaan tunnetaan jopa vihaa, Nepstad sanoo. Ihmiset eivät tutkijan mukaan myöskään aina ymmärrä maatalouden tuotantoketjuja, jossa vaikkapa Brasiliassa yleisesti viljellyn soijan avulla tuotetaan loppupeleissä maitoa, lihaa ja kananmunia.
Joillakin mediapeliin osallistuneella saattaa olla myös ketunhäntä kainalossa. Brasilian maanviljelijät haluaisivat laajentaa EU:n ja Latinalaisen Amerikan valtioiden välistä Mercosur-sopimusta, mutta Ranska ja presidentti Macron panevat hanttiin. Ranskan maanviljelijät eivät välttämättä halua sisämarkkinoille lisää brasilialaisia maataloustuotteita uhkaamaan omien tuotteidensa asemaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Miksi EU-puheenjohtajamaan hallitus ja ulkoministeri Haavisto eivät reagoi Brasilian metsäpalokriisiin?

Eurovaaliehdokas Hakkarainen: Ilmastonmuutos on tekosyy kerätä rahat pois kansalta

Putkonen: Ylen valeuutisointi vaarantaa uudet metsäteollisuuden investoinnit
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.