

PA ARKISTO
Amnesty International jatkaa Suomen kritisoimista perättömän ja kumotun tuomion perusteella – Antikainen: Yrittääkö Amnesty tarkoituksella mustamaalata Suomea?
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) kumosi heinäkuussa 2021 Suomen saaman tuomion kuolleeksi väitetyn irakilaismiehen tapauksesta, kun paljastui, että kuolleeksi väitetty mies olikin elossa. Perussuomalaisten Sanna Antikainen ihmettelee, miksi Amnesty International pitää asiaa edelleen esillä Suomea koskevassa maaraportissaan.
– Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen antama tuomio kumottiin kokonaisuudessaan 13. heinäkuuta 2021, mutta Amnesty International pitää asiaa edelleen esillä Suomea koskevalla sivullaan. Amnestyn levittämä väärä tieto saattaa Suomen huonoon valoon, vaikka tuomio annettiin täysin tekaistujen todisteiden perusteella, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Mikä on motiivi levittää väärää tietoa?
EIT:n marraskuussa 2019 antama tuomio perustui Irakista toimitettuun kuolintodistuksen kopioon, joka myöhemmissä selvityksissä osoittautui väärennetyksi. EIT:lle valituksen tehnyt henkilö tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa 11.2.2021 törkeästä petoksesta ja törkeästä väärennyksestä sekä perättömästä lausumasta viranomaismenettelyssä 1 vuoden ja 10 kuukauden vankeuteen. Asian käsittely jatkuu hovioikeudessa.
– Tuomio perustui väärennettyihin todisteisiin, ja KRP aloitti asiasta esitutkinnan maaliskuussa 2020. Asiasta käytiin jo tuolloin vilkasta keskustelua julkisuudessa. Myöhemmin tuomion kumoaminen uutisoitiin suomeksi ja englanniksi, joten asia ei ole voinut jäädä Amnestyltä huomaamatta.
– Tuomion kumoamisesta huolimatta ihmisoikeusjärjestö Amnesty International pitää asiaa edelleen esillä Suomen maaraportissaan. Amnesty siis kritisoi Suomea omilla kotisivuillaan täysin perättömän ja kumotun tuomion perusteella. Herää kysymys, mikä Amnestyn motivaatio on, kun se levittää väärää tietoa? Antikainen ihmettelee.
Hyväksyykö Amnesty väärinkäytön?
Valekuolleen irakilaismiehen tytär huijasi EIT:n avulla Suomelta 20 000 euron korvaukset, minkä lisäksi tutkinta- ja oikeusprosesseista koitui suomalaiselle yhteiskunnalle mittavat kustannukset.
– Amnestyssä nyt varmasti tiedetään, että kyseessä oli huijaus. Amnestyn Suomen toimistolla työskentelee 25 asiantuntijaa. Miten on mahdollista, ettei kukaan 25 asiantuntijasta ole viitsinyt tarkistaa Suomen maaraportin tietojen oikeellisuutta? Amnesty kertoo sivuillaan, kuinka se ”pohjaa työnsä riippumattomaan tutkimukseen”. Suuremmassa mittakaavassa kuvatun kaltainen turvapaikkajärjestelmän väärinkäyttö erilaisin huijauksin syö koko järjestelmämme uskottavuutta.
– Sen sijaan, että väärinkäytöksistä vaietaan, ne pitäisi tutkia yhä tarkemmin ja järjestelmän väärinkäyttäjiä rangaista yhä kovemmin, koska resurssien tuhlaaminen huijareihin on pois niiltä, jotka oikeasti ovat hädänalaisia. Sopiikin kysyä, tuomitseeko Amnesty turvapaikkajärjestelmän väärinkäytön taloudellisten etuuksien perusteettomaan tavoitteluun, vai onko kyseisellä toiminnalla Amnestyn hiljainen hyväksyntä? Antikainen kysyy.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kuolintodistus kumottu tuomio maaraportit väärennös valekuolema irakilaismies keskusrikospoliisi EIT turvapaikkajärjestelmä Euroopan ihmisoikeustuomioistuin Väärinkäytökset Amnesty International Sanna Antikainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Turvapaikanhakuprosessiin liittyvät huijaukset tunnistettava ajoissa – eivät saa vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan

Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ja tuhannen ja yhden turvapaikanhakijan tarinoita – Purra: Loppu turvapaikkateatterille

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Antikainen: Henkiin herännyt irakilaismies osoitus suomalaisviranomaisten sinisilmäisyydestä

Amnesty Internationalilla Suomessa 30 työntekijää – järjestö korjasi virheellisen tiedon Suomen ihmisoikeusrikkomuksesta vasta, kun siitä huomautettiin julkisesti
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














