Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ampumarataluvitus helpottuu – Simula: ”Loppu mielivaltaiselle sulkemisvimmalle”

12.11.2025 |13:00

Hallitus ehdottaa tiistaina lausunnoille lähteneessä esityksessään ampumaratojen luvituksen muuttamista. Esityksen tavoitteena on turvata vanhat ampumaradat ja helpottaa uusien avaamista. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenna Simula pitää esitystä historiallisena.

– Nyt loppuu ampumaratojen järjetön sulkemisvimma ympäristön nimissä. Puramme perusteettoman tiukkaa ympäristösääntelyä ja siirrämme luvituksen ympäristöministeriöstä sisäministeriöön. Ehdot selkeytyvät, lupaprosessi nopeutuu, Jenna Simula iloitsee.

Simulan mukaan nykyinen ympäristölupajärjestelmä on paisunut kestämättömäksi, eikä vain ampumaratojen osalta.

– Sääntely on tullut tolkuttoman kalliiksi ja täysin mielivaltaiseksi. Se on estänyt investointeja, vienyt työpaikkoja ja heikentänyt huoltovarmuutta. Nyt alamme korjata tätä epäkohtaa – tämä on vasta alkusoittoa, Simula huomauttaa. Hän pitää ampumaratojen luvituksen siirtoa ympäristöviranomaiselta poliisihallitukselle lähtölaukauksena myös muulle ympäristöbyrokratian purkamiselle.

Muutos lisää oikeudenmukaisuutta

Uudistus tuo selkeän helpotuksen erityisesti pienille ja harrastusperusteisille ampumaradoille, jollaisia suurin osa ampumaradoista Suomessa on. Niin kutsuttu vähäinen ampumarata on tullut aiemmin kyseeseen laukausmäärän jäädessä alle 10 000:een, nyt se nostetaan 100 000:een.

– Jatkossa tällainen rata ei enää tarvitse raskasta ympäristöluvan hakemista, vaan riittää ilmoitusmenettely, jos asiat ovat kunnossa. Tämä on erittäin tervetullut muutos niin maanpuolustuksen, turvallisuusviranomaisten, metsästäjien kuin kaikkien ampumaharrastajienkin kannalta.

Simula korostaa, että muutos lisää oikeudenmukaisuutta.

– Kun suomalaiset voivat harjoitella, Suomi pysyy turvallisena. Nyt palautamme järjen, oikeuden ja kohtuuden ympäristösääntelyyn.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Joululahjarahoja kohdistettiin Kivijärven ampumaradalle – Rintamäki: Joululahjarahoja on jaettu selvästi maanpuolustusta ja ampumaratoja ajatellen

12.12.2024 |11:04

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää