

PS ARKISTO
Antikainen: Onko vasemmisto jo sytyttämässä punaista lyhtyä kapinan merkiksi?
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä vasemmistoliittolainen Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki meni liian pitkälle lietsomalla kannattajiaan lähes suoranaiseen kapinaan hallitusneuvotteluiden vuoksi.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ilmoitti eilen Säätytalolle hallitusneuvotteluihin lähtevistä puolueista. Neuvotteluihin osallistuvat kokoomuksen ja perussuomalaisten ohella kristillisdemokraatit ja rkp.
Odotetusti vihervasemmiston reaktio hallituspohjaan vaihteli vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalon Twitterissä esittämästä huolista muun muassa U-käännöksestä EU:n, maahanmuuton ja ilmastopolitiikan osalta suoranaiseen pelotteluun ”kylmästä kyydistä ihmisille ja ympäristölle”. Samaa kylmää kyytiä suomalaisille povailivat demareiden kansanedustaja Matias Mäkynen ja vasemmistoliiton kansanedustaja Li Andersson Twitterissä.
Haluuko Arhinmäki mellakoita?
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä vasemmistoliittolainen Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki meni kuitenkin Facebookissa kirjoittamassaan kannanotossa liian pitkälle lietsomalla kannattajiaan lähes suoranaiseen kapinaan.
– Arhinmäki vertaa hallituspohjan muodostamista vuoden 1918 sisällissodan aikaan. Hän kirjoittaa muun muassa, että ”nyt tarvitaan vastarintaa, niin kaduilla kuin kabineteissa” ja jatkaa, että ”siihen onkin hyvä mahdollisuus jo maanantaina”. Haluaako Arhinmäki aloittaa mellakat ja horjuttaa yhteiskuntarauhaa? Me kaikki tiedämme, kuinka helppoa on lietsoa esimerkiksi vasemmistolaisia antifa-aktivisteja väkivaltaan ja anarkiaan, Antikainen varoittaa.
– Arhinmäellä on itsellään tunnetusti kokemusta mellakoinnista ainakin Smash ASEM -mielenosoituksessa vuonna 2006, jossa hänet otettiin poliisin toimesta kiinni.
Vasemmistossa ottaa koville
Antikaisen mielestä on erittäin huolestuttavaa, että demokraattisten vaalien lopputuloksen perusteella käytäviä hallitusneuvotteluita yritetään vaikeuttaa apulaispormestarin suulla. Kyseessä ovat vasta neuvottelut. Vasemmistoliitto osallistui samankaltaisiin neuvotteluihin vuonna 2019.
– Ottaako vaalitulos vasemmistossa niin koville, että siellä halutaan jo kiihottaa äärivasemmistolaiset kaduille ennen kuin uusi hallitus on edes muodostettu? Onko vasemmiston tarkoituksena estää uuden hallituksen syntyminen, jotta Marinin vaalit hävinnyt hallitus saisi jatkaa vallassa mahdollisimman kauan, Antikainen kysyy.
– Demokratian kannalta tällainen toiminta kesken prosessin vaikuttaa jo hallitusneuvotteluiden etenemisen tietoiselta vaikeuttamiselta. Keskusta-oikeisto otti rökälevoiton vihervasemmistosta ja vaikka se nyt joitakin kiukuttaa, niin se on osa demokratiaa.
Ei kunnioita demokratiaa
Antikainen muistuttaa, miten Arhinmäen itsensä viittaama ”kansakuntamme synkin vuosi” käynnistyi.
– Sisällissota käynnistyi vuonna 1918, kun Helsingin työväentalon torniin vietiin punainen lyhty merkiksi siitä, että punakaarti oli ottanut vallan Helsingissä. Onko vasemmisto jälleen sytyttämässä punaista lyhtyä kapinan merkiksi, kun Arhinmäki ei näytä kunnioittavan demokratiaa ja pitää ilmeisesti vaalitulosta vääränä?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Matias Mäkynen vaalitulos yhteiskuntarauha vihervasemmisto Maria Ohisalo Kapina Hallitusneuvottelut Sanna Antikainen Petteri Orpo Demokratia Li Andersson Mellakointi Paavo Arhinmäki perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallituksessa joutuu tekemään ikäviä päätöksiä – etenkin punakepuviherhallituksen jäljiltä

Jorma ”Remontti-Reiska” Piisinen: ”Äänestäjiltä saatiin huikea luottamuksen osoitus”

Leena Meri: Toimivaa hyvinvointiyhteiskuntaa ei voi olla, jos talous ei ole terveellä pohjalla

Ruotsalaiskommentit vaalitulokseen: Virta vie oikealle – hallituksen muodostaminen saattaa kestää kuukausia

Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: ”Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.















