Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Antikainen: Pohjois-Karjalaan merkittäviä panostuksia – liikenneturvallisuus ja ampumaurheilu keskiössä

10.12.2025 |16:44

Valtiovarainvaliokunta sai valmiiksi vuoden 2026 talousarviomietinnön ja päätti samalla ensi vuoden joululahjarahojen jaosta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnassa toimiva Sanna Antikainen pitää erittäin tärkeänä, että Pohjois-Karjalaan saatiin useita maakunnan kannalta merkittäviä panostuksia.

– Pohjois-Karjalassa tehdään paljon työtä elinvoiman, turvallisuuden ja sujuvien yhteyksien eteen. On hienoa, että valtion tasolla nähdään tämä työ ja sen merkitys. Maakunta sai nyt useita konkreettisia hankkeita eteenpäin, Sanna Antikainen sanoo.

Liperissä rahoitus mahdollistaa useiden keskeisten liikenneturvallisuushankkeiden suunnittelun. Valtatie 9:n varrelle saadaan ratkaisu pitkään vaivanneeseen kevyen liikenteen katkokseen. Tämä parantaa arjen turvallisuutta sekä alueen tärkeiden reittien sujuvuutta.

– Nämä ovat välttämättömiä panostuksia, jotka vahvistavat koko alueen toimivia yhteyksiä, Antikainen korostaa.

Koulumatkojen turvallisuus on tärkeää

Kontiolahdella rahoitus kohdistuu Puntarikoskentien kevyen liikenteen väylän rakentamiseen. Hanke parantaa erityisesti lasten ja nuorten koulumatkojen turvallisuutta ja poistaa vaarallisia tieosuuksia.

– Lasten ja nuorten koulumatkojen turvallisuus on ensisijaisen tärkeä varmistaa, Antikainen toteaa.

Ampumaharrastus vahvistaa kokonaisturvallisuutta

Kiteelle myönnetty rahoitus vauhdittaa Keski-Karjalan ampumaurheilukeskuksen rakentamista. Hanke tukee sekä harrastajia että viranomaisten harjoittelutarpeita.

– On hienoa, että vapaaehtoisen ampumaharrastuksen olosuhteita kehitetään ja samalla vahvistetaan Pohjois-Karjalan kokonaisturvallisuutta, Antikainen sanoo.

Antikaisen mukaan rahoituspäätökset ovat juuri sitä, mitä alue tarvitsee.

– Päätökset vahvistavat liikenneverkkoa, tukevat harrastus- ja koulutusmahdollisuuksia ja tuovat alueelle pysyvää elinvoimaa. Työ Pohjois-Karjalan hyväksi jatkuu.

Suomen Uutiset


Lue myös


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Antikainen: Vihervasemmisto tervetullut Pohjois-Karjalaan – tulkaa kuulemaan ihmisten ahdinkoa suurpetoasiassa

15.05.2025 |17:58

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää