

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Ulkomaalaisvangit ulkomaille istumaan rangaistustaan – miksi Suomi ei seuraa Tanskan esimerkkiä?
Tanska on ottamassa käyttöön järjestelyn, jossa se vuokraa Kosovosta vankisellejä ulkomaalaisille vangeille, jotka karkotetaan Tanskasta heidän suoritettuaan rangaistuksensa. Järjestely ei ole Euroopassa ainutlaatuinen, vaan myös Belgia ja Norja ovat vuokranneet vankilakapasiteettia Hollannista. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, miksei Suomikin voisi tässä asiassa seurata Tanskan esimerkkiä.
– Rikosseuraamuslaitoksen tilastojen mukaan vuonna 2020 ulkomaalaisten osuus kaikista vangeista oli peräti 17 prosenttia. Noin kymmenessä vuodessa ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut noin 75 prosenttia. Vankeusvuosi Suomessa maksaa yhteiskunnalle noin 80 000 euroa. Kustannus on täysin järjetön, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kuvailee tilannetta.
Suomalainen vankila ei pelota rikollisia
Ulkomaalaisten rikollisten lähettäminen ulkomaille kärsimään tuomiotaan olisi suomalaisen yhteiskunnan etu.
– Monissa tapauksissa on nähty, että vankeusrangaistus ei sen enempää paranna rikollisia kuin myöskään estä rikollisen toiminnan jatkumista linnasta käsin. Suomalaisella vankilalla ei myöskään ole juuri minkäänlaista pelotevaikutusta etenkään länsimaiden ulkopuolelta tuleville rikollisille, kun kaikki mukavuudet telkkarista ja pelikonsolista lähtien ovat tarjolla. Vankeusrangaistusten ulkoistaminen voisi tuoda asiaan ratkaisun, Antikainen pohtii.
Myös karkotukset onnistuisivat paremmin
Vankeusrangaistusten ulkoistaminen ratkaisisi myös toistuvat karkotusten epäonnistumiset. Suomalaisilla viranomaisilla on tuntunut olevan suunnattomia vaikeuksia poistaa maasta ulkomaalaiset rikolliset heidän kärsittyään vankeusrangaistuksensa. Kun Suomi hankkisi ulkomaalaisrikollisten vankeinhoidon ostopalveluna, se voisi sopia myös karkotuksen toteuttamisesta.
– Kun esimerkiksi Kosovossa ei ole tarjolla suomalaista sosiaaliturvaa, on huomattavasti vaikeampaa jäädä elämään paperittomana yhteiskunnassa. On myös todennäköistä, että ulkomaalaisia rikollisia tulisi Suomeen vähemmän, jos tiedossa olisi, että kiinnijäämisestä ei seuraa täysihoitojakso Suomen valtion vieraana, vaan odottamassa on todella karu selli. Hallitus, selvittäkää tämä mahdollisuus viipymättä! Antikainen kannustaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pelotevaikutus ulkomaalaiset vangit ulkomaalaiset rikolliset vankilat vankeusrangaistus vankeinhoito Kosovo karkotukset Rikosseuraamuslaitos Sanna Antikainen Tanska Norja Paperittomat Belgia Sosiaaliturva Hollanti
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen: Ulkomaalaiset vangit suorittamaan vankeustuomionsa omiin maihinsa – ”Yö vankilassa maksaa enemmän kuin hotelliyö”

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Vangit lakkoon Ruotsissa – ”Ruoka on pahaa eikä sitä ole riittävästi”

Naisiin kohdistuva fyysinen väkivalta on yksi Suomen häpeäpilkuista – ”Suomessa toisen voi pahoinpidellä julmasti henkihieveriin ilman, että tekijä joutuu teostaan vankilaan”
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.















