

SU
Arja Juvonen helpottuneena: Kivi poistui sydämeltä, Suomeen ei tule huonoa sote-uudistusta
Kansanedustaja Arja Juvonen kommentoi soten ja hallituksen kaatumista. Hänen mukaansa on ollut selvää jo viime kesästä saakka, että sote kaatuu.
Katso Juvosen kommentit Facebook-videolta:
https://www.facebook.com/perussuomalaiset/videos/320945891959252/
Facebook-video, 4 min 8 sek.
Juvonen kommentoi videolla:
Meille on ollut selvää jo viime kesästä asti, että soteuudistus kaatuu, ongelmakohtia on ollut niin paljon. Valtavaa historiallista uudistusta ollaan oltu rakentamassa vailla riittävää rahoituspohjaa.
Rahoituksen lisäksi oli paljon myös perustuslakiongelmia. Perustuslakivaliokunta listasi 20 pontta eli kohtaa, jotka on pakko muuttaa.
Tänään on ollut todellinen kuhinapäivä, pääministeri on tänään jättänyt hallituksen eronpyynnön. Vielä hetken aikaa jatkuu työ valiokunnissa, mutta se kivi on pois sydämeltä, että olisi rakennettu toimimaton, huono sosiaali- ja terveyspalveluiden uudistus.
Olen hoitaja taustaltani. Nyt käyty keskustelu on ollut äärimmäisen liikuttavaa. Me puhumme hoitamisesta, lääkärille pääsemisestä – siitä, että palveluita on yhdenvertaisesti saatavissa koko Suomessa.
Hallitus ei kyennyt ratkaisemaan itsessään yksinkertaista kysymystä, eli ihmisten hoitamista. Siihen tämä kaatui.
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveyspolitiikka lähtee siitä, että suomalaisilla verorahoilla suomalaisille ihmisille palveluja. Pääsy perusterveydenhuoltoon on se perusta, jolle meidän tulee rakentaa.
Kysyn myös kenen etu on, että tänne voivat suomalaisten verorahoilla jäädä henkilöt, joilla ei ole oikeutta oleskella maassa. Tällaisista pienistä puroista kertyy iso säästö, jolla voi parannuksia toteuttaa.
Tällä linjalla jatketaan eteenpäin. Perustaso kuntoon ja pääsy lääkärille kuntoon.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Sote kaatui – hoitamisella ja hoitajilla on siis suuri merkitys

Jussi Halla-aho soten kaatumisesta: ”On hyvä, että tämä malli kaatui”

Tavio: Sipilän ero on härski vaalitemppu

Meri: Kansalaisten oikeus riittäviin palveluihin voitti hallituksen sekoilun

Halla-aho moittii Sipilän vaalitemppua – ”hallitus jää historiaan suurten epäonnistumisten hallituksena”

Juvonen: Sote-luonnos lähti lausunnoille keskeneräisenä ja ilman parlamentaarista valmistelua

Perussuomalaisten puoluesihteeri: Keskusta roikkuu hallituksessa soten vuoksi – perussuomalaisten kuntavaalivoitto veisi pohjan kalliilta hallintohimmeliltä
Viikon suosituimmat

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.















