

LEHTIKUVA
Borta bra men hemma bäst – Jimmie Åkesson sai tahtonsa läpi ja Ruotsi on maksamassa muhkeat korvaukset takaisin kotimaahansa palaaville
Ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus haluaa antaa yhä useammalle ulkomaalaistaustaiselle mahdollisuuden palata kotimaahansa. Tuki suunnattaneen erityisesti heille, joilla on ollut suurimmat vaikeudet integroitua ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Korvaus voi palaajaa kohtaan nousta jopa 350 000 kruunuun.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson määritteli syyskuun alussa Sölvesborgissa puhuessaan paluumuuton kasvattamisen keskeiseksi kysymykseksi matkalla kohti seuraavia valtiopäivävaaleja.
– Budjetin osalta paluumuuttohanke liittyy tällä hetkellä pääasiassa paluumuuttoavustukseen, jota täytyy nostaa merkittävästi, jotta sillä olisi ylipäätään mitään merkitystä. Tätä me ajamme. Sen lisäksi on paljon muita asioita, jotka eivät kuulu budjettiin, mutta joita me myös viemme eteenpäin, Åkesson totesi Expressenissä.
Poliittinen voitto ruotsidemokraateille
Porvarihallitus esitteli torstaina budjettiehdotustaan ja se todellakin sisältää paluumuttoavustuksen nostamisen 10 000 kruunusta aina 350 000 kruunuun. Kyseessä on Svenska Dagbladetin mukaan poliittinen voitto ruotsidemokraateille polttoaineveron alennuksen sekä terveydenhoitoon tehtävien panostusten lisäksi.
Hallituksen oma selvityshenkilö tosin oli sitä mieltä, että paluumuuttoavustus olisi teholtaan marginaalinen, heikentäisi integraatiota maan sisällä ja saisi ihmiset tuntemaan itsensä ulkopuolisiksi sekä vähemmän tervetulleiksi kansankotiin.
– Vapaaehtoisesti palaavien henkilöiden määrä voi kasvaa, jos korvaustasot nousevat ja tietoisuus tuesta sekä käytännön avusta sen saamiseksi lisääntyy, arvelee puolestaan ruotsidemokraattien maahanmuuttopoliittinen asiantuntija Ludvig Aspling.
Viime vuonna paluuavustuksen ollessa 10 000 kruunua sitä sai tasan yksi henkilö.
Tarveharkinta tuen edellytys
Ruotsidemokraattien mukaan avustus tulisi kohdistaa Ruotsissa asuviin ulkomaalaisiin tai mahdollisesti Ruotsin kansalaisiin, jotka ovat syntyneet muissa maissa Tuen saamiseen oikeutettuja henkilöitä tulisi etsiä sosiaalipalvelujen, työvoimatoimistojen ja tiedotuskampanjoiden avulla.
Avustusta ei voisi saada Ruotsista poistumiseen esimerkiksi Tanskaan tai Yhdysvaltoihin.
– Jos halutaan rajata hieman tarkemmin ja jos aiotaan tehdä jonkinlaista tarveharkintaa, niin ehkä työttömät tai pitkäaikaistyöttömät henkilöt tulisivat kyseeseen, sanoo Aspling ja lupaa, että yksityiskohtiin palataan myöhemmin.
Jotta henkilö olisi oikeutettu saamaan tukea, hänen täytyy palata kotimaahansa tai johonkin kehitysapua saavaan maahan. Hyvin integroituneiden henkilöiden mahdollisuuksiin saada avustusta Aspling ei usko.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- paluumuuttoavustus Ruotsin budjetti 2025 Jimmi Åkesson vapaaehtoinen paluumuutto ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus Ludvig Aspling Tidö-puolueet paluumuutto Integraatio Syrjäytyminen Ruotsidemokraatit maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maasta poistetut turvapaikanhakijat palaavat sitkeästi Saksaan

Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Ilman toimivia palautuksia ei ole toimivaa turvapaikkapolitiikkaa”

Tanska perustaa Kotimatkaviraston laittomasti maassa olevien kotiinpaluun edistämiseksi
Viikon suosituimmat

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.
















