

LEHTIKUVA
Borta bra men hemma bäst – Jimmie Åkesson sai tahtonsa läpi ja Ruotsi on maksamassa muhkeat korvaukset takaisin kotimaahansa palaaville
Ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus haluaa antaa yhä useammalle ulkomaalaistaustaiselle mahdollisuuden palata kotimaahansa. Tuki suunnattaneen erityisesti heille, joilla on ollut suurimmat vaikeudet integroitua ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Korvaus voi palaajaa kohtaan nousta jopa 350 000 kruunuun.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson määritteli syyskuun alussa Sölvesborgissa puhuessaan paluumuuton kasvattamisen keskeiseksi kysymykseksi matkalla kohti seuraavia valtiopäivävaaleja.
– Budjetin osalta paluumuuttohanke liittyy tällä hetkellä pääasiassa paluumuuttoavustukseen, jota täytyy nostaa merkittävästi, jotta sillä olisi ylipäätään mitään merkitystä. Tätä me ajamme. Sen lisäksi on paljon muita asioita, jotka eivät kuulu budjettiin, mutta joita me myös viemme eteenpäin, Åkesson totesi Expressenissä.
Poliittinen voitto ruotsidemokraateille
Porvarihallitus esitteli torstaina budjettiehdotustaan ja se todellakin sisältää paluumuttoavustuksen nostamisen 10 000 kruunusta aina 350 000 kruunuun. Kyseessä on Svenska Dagbladetin mukaan poliittinen voitto ruotsidemokraateille polttoaineveron alennuksen sekä terveydenhoitoon tehtävien panostusten lisäksi.
Hallituksen oma selvityshenkilö tosin oli sitä mieltä, että paluumuuttoavustus olisi teholtaan marginaalinen, heikentäisi integraatiota maan sisällä ja saisi ihmiset tuntemaan itsensä ulkopuolisiksi sekä vähemmän tervetulleiksi kansankotiin.
– Vapaaehtoisesti palaavien henkilöiden määrä voi kasvaa, jos korvaustasot nousevat ja tietoisuus tuesta sekä käytännön avusta sen saamiseksi lisääntyy, arvelee puolestaan ruotsidemokraattien maahanmuuttopoliittinen asiantuntija Ludvig Aspling.
Viime vuonna paluuavustuksen ollessa 10 000 kruunua sitä sai tasan yksi henkilö.
Tarveharkinta tuen edellytys
Ruotsidemokraattien mukaan avustus tulisi kohdistaa Ruotsissa asuviin ulkomaalaisiin tai mahdollisesti Ruotsin kansalaisiin, jotka ovat syntyneet muissa maissa Tuen saamiseen oikeutettuja henkilöitä tulisi etsiä sosiaalipalvelujen, työvoimatoimistojen ja tiedotuskampanjoiden avulla.
Avustusta ei voisi saada Ruotsista poistumiseen esimerkiksi Tanskaan tai Yhdysvaltoihin.
– Jos halutaan rajata hieman tarkemmin ja jos aiotaan tehdä jonkinlaista tarveharkintaa, niin ehkä työttömät tai pitkäaikaistyöttömät henkilöt tulisivat kyseeseen, sanoo Aspling ja lupaa, että yksityiskohtiin palataan myöhemmin.
Jotta henkilö olisi oikeutettu saamaan tukea, hänen täytyy palata kotimaahansa tai johonkin kehitysapua saavaan maahan. Hyvin integroituneiden henkilöiden mahdollisuuksiin saada avustusta Aspling ei usko.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- paluumuuttoavustus Ruotsin budjetti 2025 Jimmi Åkesson vapaaehtoinen paluumuutto ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus Ludvig Aspling Tidö-puolueet paluumuutto Integraatio Syrjäytyminen Ruotsidemokraatit maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maasta poistetut turvapaikanhakijat palaavat sitkeästi Saksaan

Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Ilman toimivia palautuksia ei ole toimivaa turvapaikkapolitiikkaa”

Tanska perustaa Kotimatkaviraston laittomasti maassa olevien kotiinpaluun edistämiseksi
Viikon suosituimmat

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Yhdysvallat virallisesti huolissaan Euroopasta – maahanmuutto uhkaa puolustusyhteistyötä
Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












