

LEHTIKUVA
Borta bra men hemma bäst – Jimmie Åkesson sai tahtonsa läpi ja Ruotsi on maksamassa muhkeat korvaukset takaisin kotimaahansa palaaville
Ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus haluaa antaa yhä useammalle ulkomaalaistaustaiselle mahdollisuuden palata kotimaahansa. Tuki suunnattaneen erityisesti heille, joilla on ollut suurimmat vaikeudet integroitua ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Korvaus voi palaajaa kohtaan nousta jopa 350 000 kruunuun.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson määritteli syyskuun alussa Sölvesborgissa puhuessaan paluumuuton kasvattamisen keskeiseksi kysymykseksi matkalla kohti seuraavia valtiopäivävaaleja.
– Budjetin osalta paluumuuttohanke liittyy tällä hetkellä pääasiassa paluumuuttoavustukseen, jota täytyy nostaa merkittävästi, jotta sillä olisi ylipäätään mitään merkitystä. Tätä me ajamme. Sen lisäksi on paljon muita asioita, jotka eivät kuulu budjettiin, mutta joita me myös viemme eteenpäin, Åkesson totesi Expressenissä.
Poliittinen voitto ruotsidemokraateille
Porvarihallitus esitteli torstaina budjettiehdotustaan ja se todellakin sisältää paluumuttoavustuksen nostamisen 10 000 kruunusta aina 350 000 kruunuun. Kyseessä on Svenska Dagbladetin mukaan poliittinen voitto ruotsidemokraateille polttoaineveron alennuksen sekä terveydenhoitoon tehtävien panostusten lisäksi.
Hallituksen oma selvityshenkilö tosin oli sitä mieltä, että paluumuuttoavustus olisi teholtaan marginaalinen, heikentäisi integraatiota maan sisällä ja saisi ihmiset tuntemaan itsensä ulkopuolisiksi sekä vähemmän tervetulleiksi kansankotiin.
– Vapaaehtoisesti palaavien henkilöiden määrä voi kasvaa, jos korvaustasot nousevat ja tietoisuus tuesta sekä käytännön avusta sen saamiseksi lisääntyy, arvelee puolestaan ruotsidemokraattien maahanmuuttopoliittinen asiantuntija Ludvig Aspling.
Viime vuonna paluuavustuksen ollessa 10 000 kruunua sitä sai tasan yksi henkilö.
Tarveharkinta tuen edellytys
Ruotsidemokraattien mukaan avustus tulisi kohdistaa Ruotsissa asuviin ulkomaalaisiin tai mahdollisesti Ruotsin kansalaisiin, jotka ovat syntyneet muissa maissa Tuen saamiseen oikeutettuja henkilöitä tulisi etsiä sosiaalipalvelujen, työvoimatoimistojen ja tiedotuskampanjoiden avulla.
Avustusta ei voisi saada Ruotsista poistumiseen esimerkiksi Tanskaan tai Yhdysvaltoihin.
– Jos halutaan rajata hieman tarkemmin ja jos aiotaan tehdä jonkinlaista tarveharkintaa, niin ehkä työttömät tai pitkäaikaistyöttömät henkilöt tulisivat kyseeseen, sanoo Aspling ja lupaa, että yksityiskohtiin palataan myöhemmin.
Jotta henkilö olisi oikeutettu saamaan tukea, hänen täytyy palata kotimaahansa tai johonkin kehitysapua saavaan maahan. Hyvin integroituneiden henkilöiden mahdollisuuksiin saada avustusta Aspling ei usko.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- paluumuuttoavustus Ruotsin budjetti 2025 Jimmi Åkesson vapaaehtoinen paluumuutto ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus Ludvig Aspling Tidö-puolueet paluumuutto Integraatio Syrjäytyminen Ruotsidemokraatit maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maasta poistetut turvapaikanhakijat palaavat sitkeästi Saksaan

Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Ilman toimivia palautuksia ei ole toimivaa turvapaikkapolitiikkaa”

Tanska perustaa Kotimatkaviraston laittomasti maassa olevien kotiinpaluun edistämiseksi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













