

LEHTIKUVA
Brexit-sopimus taas nurin selkein lukemin brittiparlamentissa
Ison-Britannian parlamentin alahuone ei saavuttanut tiistai-iltana hyväksyntää pääministeri Theresa Mayn Brexit-sopimukselle. Alahuone äänesti sopimuksen nurin äänin 242-391.
Tappiomarginaali on pienempi kuin tammikuun äänestyksessä. Tuolloin pääosin sama sopimus sai köniinsä historiallisen suurella 230 äänen enemmistöllä.
Brexit on jo säädetty laiksi ja se tapahtuu 29. maaliskuuta. Äänestystulos merkitsee sitä, että tällä haavaa saarivaltakunta lähtee EU:sta ilman sopimusta.
Lisäaikaa Brexitille?
Tänään kansanedustajat äänestävät sopimuksettomasta erosta. Äänestyksen arvellaan kaatuvan ja parlamentin hylkäävän sopimuksettoman eron mahdollisuuden.
Se puolestaan merkitsee äänestystä myös huomiseksi. Tässä tapauksessa huomenna äänestetään siitä, pyytääkö Iso-Britannia lisäaikaa siirtäen Brexit-päivää tuonnemmas. Tämän äänestyksen arvellaan saavan laajan enemmistön.
Lisäajan pyytäminen ei merkitse automaattisesti sen hyväksymistä. EU-johtajat tapaavat huippukokouksessa 21. maaliskuuta ja heidän tulee yksimielisesti hyväksyä anottu lisäaika. EU-johtajien puheista on tulkittu, ettei kaikilla ole halua myöntää lisäaikaa vain brittiparlamentin teatraalisen esityksen jatkamista varten.
Ajasta on tulossa ylellisyys
Aika asettaa rajoitteita. Toukokuun loppupuolella järjestettävät europarlamenttivaalit toimivat yhtenä rajoitteena. EU-lakien mukaan brittien tulee järjestää nämä vaalit, mikäli maa on vielä tuolloin EU-jäsenmaa.
Lisäaikaa tarvitaan työväenpuolueen väläyttämään toiseen kansanäänestykseen. Puolueen sisällä on kasvanut halu järjestää uudet parlamenttivaalit. Ne nielisivät aikaa rutkasti.
EU-tuomioistuin on linjannut, että Iso-Britannia voi yksipuolisesti vetää Brexitin takaisin ja jatkaa EU-jäsenyyttä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Brittiparlamentti ei saanut avattua Brexit-umpisolmua ja sopimukseton Brexit häämöttää

Brexit myllertää brittiparlamentissa: Uusi ryhmä muodostui konservatiivi- ja työväenpuolueista eronneista

Uusi brittiryhmä hämmentää: Työväenpuolue haluaakin nyt uuden Brexit-kansanäänestyksen, pääministerille kelpaa Brexitin siirtyminen
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Hesari asetti yksityisyydelle hinnan – kutsuu sitä nuorten palvelemiseksi
Helsingin Sanomat vetoaa nuoriin lukijoihin ja tehtäväänsä demokratian puolustamisessa. Samalla se tekee yksityisyydestä maksullisen lisäpalvelun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














