

LEHTIKUVA
Demarikansanedustaja vähätteli huonon maahanmuuttopolitiikan osuutta jengiväkivaltaan – Purra: ”Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava kokonaan”
Huonosta maahanmuuttopolitiikasta johtuva jengiväkivalta on jälleen noussut Helsingissä huolenaiheeksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra muistutti tänään MTV:n Uutisaamussa, että kaikki Ruotsin ongelmat tulevat vähitellen Suomeen, ellei linja muutu radikaalisti.
Helsingin keskustassa ja eräissä lähiöissä herättää pelkoa 100-150 väkivaltaisesti toimivan nuoren ryhmä, jossa suurin osa on maahanmuuttajataustaisia nuoria miehiä.
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra huomauttaa, että ilmiö ei ole uusi.
– Tämä on jatkunut pitkään Suomessa ja monissa muissakin maissa, joissa maahanmuutto ongelmamaista on pidemmällä. Sama ongelma vain nousee keskusteluihin, kun jotain on tapahtunut tai kun media tekee asiasta jutun. Me (perussuomalaiset) olemme yrittäneet pitää asiaa esillä vuosikaudet, toivottavasti nyt kun ongelmasta taas puhutaan, puheet vähitellen muuttuvat ehkä teoiksi ja ongelmaa tarkastellaan, Purra sanoi tänään MTV:n Uutisaamussa.
Demareilla tuttu lääke: kotouttaminen
Rapistuvasta turvallisuudesta ja jengiväkivallasta Uutisaamussa oli keskustelemassa myös SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma. Hän ei halunnut tunnustaa, että ongelma johtuisi huonosta maahanmuuttopolitiikasta, vaan esitti, että ”kaikenlainen väkivalta ja jengiytyminen” on vakavaa.
– Meillä on varoittava esimerkki Ruotsista, joten ajattelen että siihen (väkivaltaan ja jengiytymiseen) on puututtava.
Uutisaamun toimittaja kysyi Heinäluomalta, voidaanko ongelmaan puuttua maahanmuuttopolitiikan keinoilla, mutta Heinäluoma väisti kysymyksen. Demarikansanedustaja viittasi kaupungin kehittämiseen ja sekoittavaan asuntopolitiikkaan, jolloin ei pääsisi syntymään ongelmalähiöitä, kuten Ruotsissa.
Toimittaja tivasi vielä Heinäluomalta, miten ongelmaan voitaisiin vaikuttaa maahanmuuttopolitiikalla, jolloin Heinäluoma viittasi kotouttamiseen ensisijaisena keinona. Tosin Heinäluoma sai sanottua, että maahanmuuttajien määrä ”saattaa olla haaste”.
Purra: Kotouttaminen ei kerta kaikkiaan toimi
Purra totesi, että keinoja nimenomaan ei näytä olevan.
– Vuodesta toiseen kerrotaan kotouttamisen tärkeydestä, mutta se ei vaan toimi. Ruotsi on pannut maailmassa eniten rahaa kotouttamiseen. Suomi ei siitä jää kauaksi. Meilläkin on merkittävä järjestelmä joka holhoaa, hoivaa ja auttaa, mutta tulokset eivät näy työllisyydessä, koulutuksessa eikä rikostilastoissa. Tämä ei vaan kerta kaikkiaan toimi, Purra sanoi.
Hän korosti, että keskustelussa pitäisi lopulta jo päästä asian ytimeen.
– Kysymys on siitä, että meille saapuu liikaa maahanmuuttajia, jotka eivät integroidu. Humanitaarinen maahanmuutto olisikin lopetettava kokonaan. Se ei ole taloudellisesti eikä edes moraalisesti järkevä keino pyrkiä auttamaan. Siinä tapauksessa, kun tänne tulee ihmisiä, jotka kouluttautuvat tai jopa integroituvat, niin eikö lähtömaiden kannalta olisi parempi, että nämä ihmiset olisivat tukemassa omien yhteiskuntiensa kehittymistä ja nousua.
Heinäluoman mielestä humanitaarisen maahanmuuton lopettaminen ei olisi realistista. Heinäluoma myös viittasi epämääräisesti kansainvälisiin sopimuksiin. Tosiasiassa oikeus hakea turvapaikkaa ei takaa vapaata oikeutta saapua oleskelemaan jonkin toisen valtion alueelle.
Demarikansanedustaja jopa vähätteli heikentynyttä turvallisuustilannetta ja Helsingin asukkaiden huolia.
– Täytyy nyt muistaa, että pitkällä aikavälillä nuorten väkivalta ja rikollisuus on vähentynyt, Heinäluoma väitti.
Toimenpiteistä huolimatta ongelmat kasvavat
Heinäluoman mukaan ongelmat kasaantuisivat pienelle määrälle nuoria ja perheiden tilanteisiin pitäisi kiinnittää enemmän huomiota.
– Siihenhän meidän pitäisi puuttua, että mikä tällaista oirehdintaa aiheuttaa ja samalla tukea kouluja ja perheitä nuorten integroitumisessa, demariedustaja sanoi.
Purra huomautti, että Heinäluoman ehdotukset eivät eroa Ruotsin linjasta. Silti toimenpiteistä huolimatta ongelmat kasvavat.
– Ruotsissa on vuosikymmenet pyritty tekemään juuri näin. Nuoria autetaan pääsemään peruskoulun läpi säälinumeroilla. Tukityöllistetään loppuun asti ja annetaan merkittäviä palveluja. Ruotsissa on jopa moniammatillisia ryhmiä, joissa saa päivittäin keskustella ammattilaisen kanssa. Kaikesta huolimatta ongelmat ovat merkittäviä.
– Samat piirteet ja samat tilastot voidaan nähdä tietyissä maahanmuuttajaryhmissä ympäri Eurooppaa ja ympäri länsimaita.
Oireista puhuminen ongelman häivyttämistä
Heinäluoma sanoi, että kielen oppimiseen pitäisi kiinnittää huomiota. Heinäluoman mukaan haasteena saattaa olla myös se, että maahanmuuttajanuorten vanhemmat eivät ole integroituneet eivätkä he osaa suomen kieltä. Tällöin myös jälkikasvun tukeminen olisi hankalampaa.
Purran mukaan oirehtimisesta puhuminen tilanteessa, jossa kyse on maahanmuuttajataustaisista ihmisistä, on ongelman häivyttämistä.
– Toki on selvää, että rikoksia yleensä muutenkin tekevät ihmiset, joilla on alempi sosioekonominen aste, pienempi koulutus tai jos vanhemmillakin on ongelmia, Purra sanoi.
Hän huomautti, että vaikka Suomeen ei olekaan syntynyt gettoja, kuten Ruotsissa, niin asuminen ei kuitenkaan yksin vaikuta siihen, miten ihminen työllistyy tai pysyykö hän erossa rikoksista.
– On selvää, että kaikki Ruotsin ongelmat tulevat vähitellen Suomeen, ellemme radikaalisti muuta linjaamme.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- humanitaarinen maahanmuutto jengiväkivalta ghettoutuminen Eveliina Heinäluoma maahanmuuttajat Riikka Purra Kotouttaminen Turvallisuus Ruotsi perussuomalaiset SDP Helsinki Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen: Suomessa käytetty valtavasti rahaa erilaiseen kotouttamiseen ja maahanmuuton tukiin

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Nuorten miesten kauhu kasvaa rikollisten Ruotsissa – joka viides pelkää tulevansa ryöstetyksi

Purra: Miksi vanhempien pitää pääkaupunkiseudulla pelätä, että oma lapsi ryöstetään?

Nuorisojoukko hyökkäsi kaupunginvaltuutetun seurueen kimppuun – ”Ruotsi, täältä tullaan – ikävä kyllä”

PS kyselytunnilla: Haitallinen maahanmuutto on ongelmien juurisyy – hallitus haluton puuttumaan

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Väkivaltaisten maahanmuuttajanuorten ongelma ei poistu tilastokikkailulla tai kieltämällä maahanmuutosta puhuminen

Islamistipuolue uhkaa Ruotsia sisällissodalla mikäli ruotsidemokraatit pääsevät valtaan – peruu nyt puheitaan
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Itsekritiikki ei riitä, kun kyse on uutismedian luotettavuudesta – totuus taipuu yhä liian usein asenteen edessä
Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.














