

LEHTIKUVA
Eduskunnan istumajärjestys muuttuu – Perussuomalaiset: ”Edustamme oikeassa laidassa yksin kansallismielisyyttä, kun taas loppusali edustaa globalismia ja EU-liittovaltiomielisyyttä”
Eduskunnassa päätettiin tänään muuttaa istumajärjestystä äänestyksen jälkeen. Uusi järjestys noudattaa läheisesti Euroopan parlamentin istumajärjestystä.
Perussuomalaiset äänestivät vanhan, perinteisen istumajärjestyksen puolesta, mutta hävisivät äänestyksessä äänin 128-37.
– Suomen eduskunta muutetaan satavuotisen itsenäisyyden historian jälkeen symbolisesti EU-parlamentin alahuoneeksi. Nyt ei kenellekään jää epäselväksi, että uudessa istumajärjestyksessä perussuomalaiset edustavat oikeassa laidassa kansallismielisyyttä, kun taas loppusali meistä vasemmalla edustaa globalismia ja EU-liittovaltiomielisyyttä, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio toteaa.
Kokoomus ja keskusta lähemmäs vasemmistoa
Eduskunnan istumajärjestyksessä on historiallisesti huomioitu poliittinen suuntaus oikeiston ja vasemmiston välillä.
Perussuomalaiset sijoittuvat poliittisella kartalla keskelle muun muassa Taloustutkimuksen raportin ja historioitsija Timo Soikkasen puoluekartan mukaan.
– Ymmärrän toki tässä poliittisessa tilanteessa, että kokoomus ja keskusta tahtovat siirtyä askeleen vasemmalle, kohti SDP:tä, Tavio kuittaa.
– Perussuomalaiset on uskaltanut olla kansaa puolustava isänmaallinen puolue ja siksi meitä rangaistaan. Emme ole oikeiston tai vasemmiston tavoin minkään ryhmän intressipuolue, vaan edustamme koko kansaa.
Puheet kunnioituksesta muuttuivat kiusanteoksi
Perussuomalaisten kansanedustajat Mika Niikko sekä Jani Mäkelä huomauttivat puheissaan, että valtiopäivien avajaispuheessaan väliaikainen puhemies Antti Rinne (sd.) totesi, että toisia pitää kunnioittaa ja demokratiaa vaalia.
– Enemmistön tahdolla siirretään nurkkaan ne, joista ei pidetä. Saatteko tästä jotain, että näin kannattaa tehdä? Toimitteko kiusaajina vai kiusaamiseen puuttujina? Mäkelä kysyi.
– Tällainen tekee Rinteen puheet tyhjiksi. Tämä ei tee kunniaa eduskunnan satavuotiselle perinteelle eikä äänestäjille. Ei ole kunniaksi kenellekään, että kausi aloitetaan syrjimällä yhtä puoluetta, Mäkelä huomautti.
”Keskustelu siirtyy ihmiskuvaan ja arvopohjaan”
Perussuomalaisten siirtoa on perusteltu europarlamentin istumajärjestyksellä sekä sillä, että rkp haluaa pois oikeasta laidasta.
Todelliset syyt ovat kuitenkin perussuomalaisten mukaan siinä, että perussuomalaiset on kansallismielinen puolue.
– Ei tarvitse kuin hieman kutitella muita puolueita, niin keskustelu siirtyy perussuomalaisten ihmiskuvaan ja arvopohjaan. Suomi nimisessä maassa me pidämme aina suomalaisten edusta kiinni, kansanedustaja Riikka Purra totesi.
Niikko huomautti, että perussuomalaisille olisi käynyt RKP:n siirtyminen keskemmälle. Muut puolueet sen sijaan halusivat siirtää myös perussuomalaiset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- istumajärjestys Riikka Purra Ville Tavio Jani Mäkelä europarlamentti Antti Rinne Mika Niikko perussuomalaiset SDP RKP Keskusta Kokoomus EU eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Kotimainen terveydenhuolto retuperällä, Rinne huolissaan Afrikasta – ”Näin ei voi jatkua”

HS-gallup: Perussuomalaiset on nyt suurin puolue

Halla-ahosta tuli valtakunnan ääniharava taskurahalla – 30 527 äänen kappalehinnaksi tuli vain 0,01 euroa
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Bergbom ihmettelee vasemmistoliiton ehdotuksia vuosi ennen vaaleja: Perustulo kaikille ja hakkuurajoituksia – menolisäysten rahoittamiseksi todella kovia veronkorotuksia
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom menee hiljaiseksi vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetin ehdotuksista vuosi ennen vaaleja. Bergbom muistuttaa, että vasemmistoliiton esittämät "kivat asiat" maksaisivat maltaita nykyisessä julkisen talouden kriisissä ja vaatisivat toteutuakseen todella kovia veronkorotuksia, minkä vasemmistoliitto toki itsekin ymmärtää: lista vasemmistoliiton esittämistä veronkorotuksista on pitkä kuin nälkävuosi.

















