

LEHTIKUVA
Elokapinan kieltämistä ajavasta kansalaisaloitteesta tuli megahitti – aloitteen tekijöiden mukaan suursuosio lähettää selkeän viestin: ”Kansa ei enää hyväksy Elokapinan laitonta toimintaa”
Tällä hetkellä Suomen ylivoimaisesti suosituin kansalaisaloite ajaa anarkistiliike Elokapinan kieltämistä. Lainsäädäntöuudistusehdotuksen ja ryhmittymän lakkauttamisen lisäksi aloite samalla lähettää vahvan viestin radikaalisti toimiville ympäristöaktivisteille. - Viesti on selvä. Kansa ei hyväksy Elokapinan laitonta toimintaa. Mielenosoittaminen ja sananvapaus ovat tärkeitä asioita mutta asiat täytyy hoitaa lakien ja asetusten mukaan, aloitteen tekijät kertovat Suomen Uutisille.
Anarkistiliike Elokapinan kieltämistä ajava kansalaisaloite on siis tällä hetkellä Suomen suosituin omassa lajissaan.
Lauantai-iltana 28. syyskuuta aloite on kerännyt jo 86 914 kannatusilmoitusta, joten 100 000 aloitetta kannattaneen rajan rikkoutuminen on lähellä.
Megahitiksi nousseen aloitteen seuraamisessa ei ole enää eilisen jälkeen tarvinnut jännittää sitä, eteneekö aloite eduskuntaan, vaan nyt seurataan lähinnä, kuinka paljon kannatusilmoituksia aloitteeseen lopulta tulee.
Kansalaisaloitteilla on puoli vuotta aikaa kerätä 50 000 nimeä. Elokapina-aloite keräsi nimet yhdessä ainoassa päivässä, mitä voidaan pitää uskomattomana suorituksena. Samalla aloitteen menestyminen kertoo selkeästi siitä, että suomalaiset ovat saaneet tarpeekseen Elokapinasta.
Aloitteen ajurina tämän viikon tapahtumat
Aloitteessa esitetään, että Elokapina tulee määrätä välittömästi lakkautettavaksi ja Elokapina tulee määritellä järjestäytyneeksi rikollisryhmäksi tuomioistuimen toimesta. Myös Elonvaalijat Ry tulee lakkauttaa välittömästi ja poistaa yhdistysrekisteristä. Lisäksi aloitteessa esitetään, että rikoslakiin tulee lisätä pykälä, jossa rikollisen toiminnan rahoittaminen on kriminalisoitavaa.
Elokapina-kansalaisaloitteen vastuuhenkilöinä on kolme savonlinnalaista, yksi joensuulainen ja yksi kuopiolainen henkilö. He ovat tavallisia kansalaisia, jotka laittoivat aloitteen liikkeelle osin tämän viikon tapahtumien seurauksena.
Aiemmin tällä viikolla anarkistiryhmä, johon kuului myös Elokapina-liikkeen jäseniä, saapui Eduskuntatalolle sotkemaan eduskunnan pylväät punaisella maalilla. Poliisi on ottanut kiinni 11 henkilöä, jotka olivat paikalla tapahtumahetkellä, ja tapausta tutkitaan törkeänä vahingontekona.
– Ajatus kansalaisaloitteen tekemisestä on itänyt jo pidemmän aikaa eikä aloitetta tehty hetken mielijohteesta. Tämän viikon tapahtumat kuitenkin vauhdittavat aloitteen tekemistä, tekijät kertovat Suomen Uutisille.
Suomalaisia tympii jo
Tyytymättömyys – tai pikemminkin tympääntyminen – Elokapinan toimintaan on tällä hetkellä havaittavissa joka puolella yhteiskuntaa. Aloitteen menestys kertookin tekijöiden mukaan siitä, että sille on ollut tilausta.
– Emme ole yllättyneitä, että aloite sai ison suosion. Elokapinan laiton toiminta on herättänyt ihmisissä paljon negatiivisia tuntemuksia ja huolta yhdistyksen toimien radikalisoitumisesta. Mediasta on saattanut välillä saada sellaisen kuvan, että Elokapinan toiminnalla on kansan hiljainen hyväksyntä. Näin ei kuitenkaan missään nimessä ole.
– Olemme todella tyytyväisiä ja kiitollisia siitä, että aloite keräsi ison kannatusjoukon. Aloitetta ei markkinoitu millään tavalla etukäteen, joten sen suosio kertoo siitä, että ihmiset seisovat tämän asian takana aidosti.
Elokapina ei tee oikeasti mitään ympäristön eteen
Lainsäädäntöuudistusehdotuksen ja elokapinan lakkauttamisen lisäksi aloite lähettää tekijöidensä mukaan vahvan viestin radikaalisti toimiville ympäristöaktivisteille.
– Viesti on selvä. Kansa ei hyväksy Elokapinan laitonta toimintaa. Mielenosoittaminen ja sananvapaus ovat tärkeitä asioita, mutta asiat täytyy hoitaa lakien ja asetusten mukaan.
Aloitteen tekijät katsovat, että Elokapinan toimintaan suhtauduttaisiin myönteisemmin, jos mielenosoittaminen tehtäisiin laillisesti muita ihmisiä ja toisten omaisuutta kunnioittaen.
Elokapina saa moitteita myös suunnitelmallisuuden puutteesta sekä siitä, että järjestö ei ole tehnyt mitään konkreettisia toimia ympäristön eteen.
– Tällä hetkellä julkisuutta saaneet konkreettiset teot ympäristön suojelemisen hyväksi puuttuvat kokonaan. Elokapinan toiminnasta puuttuu suunnitelmallisuus, tulostavoitteisuus ja asiallisuus, kansalaisaloitteen tekijät kertovat.
Demari vähättelee
Elokapina-kansalaisaloite on ollut yksi viime päivien suuria keskustelunaiheita sosiaalisessa mediassa. Elokapinan tempausten puolustelijoita on paljon, ja heidän yhteinen strategiansa näyttää olevan aloitteen tekijöiden tai aloitteen sisällön vähättely, dissaaminen.
Helsinkiläinen, demareita edustava kuntapoliitikko Sami Kuusela näyttää tässä mallia.
"Odotan innolla". Kun kokoomuksen kansanedustaja, siviiliammatiltaan lääkäri luulee, että kansalaisaloitteilla lopetetaan järjestöjä, saavutetaan taas uusi tyhmistymisen leveli. https://t.co/F7Y4MNnNoR
— Sami Kuusela (@deepsami) September 28, 2024
Kuusela kuitenkin saa pyyhkeitä siitä, että aloitteen takana on (lauantaihin mennessä) yli 86 000 äänestäjän mielipide ajankohtaiseen asiaan, eikä kansalaisten tahtotilan osoitusta ole syytä pilkata.
Demareilla on näköjään varaa pilkata yli 86.000 äänestäjän muutamassa päivässä antamaa mielipidettä. Aloitteessa vaaditaan myös rikoslain muuttamista, mutta ilmeisesti teille menee lakimuutosehdotukset paremmin perille maaliruiskulla
— Jaana Lahtinen (@JaanaKLahtinen) September 28, 2024
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.














