

PS ARKISTO
Elpymispaketti on hylättävä – ”Hallituksen katsottava faktoja unelmahöttöä sijaan”
Perussuomalaisten Sanna Antikainen vaati tänään eduskunnassa EU:n elvytyspaketista käydyssä keskustelussa EU:n elvytyspaketin hylkäämistä. Antikainen ei voisi koskaan äänestää sellaisen paketin puolesta, jossa suomalaisten velkarahat annetaan muille maille ja samalla vaarannetaan oma itsenäisyys.
Pääministeri Sanna Marin neuvotteli omien sanojensa mukaan ”hyvän paketin” suomalaisille. Tulos oli niin ”hyvä”, että suomalaiset maksavat paketista yli kaksi kertaa enemmän kuin saavat siitä takaisin. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei säästellyt sanojaan arvostellessaan elvytyspakettia.
– Suomi maksaa 6,6 miljardia ja saa takaisin noin 2,7 miljardia. Hallitus ja pääministeri ovat tehneet totuudentaivuttamisen maailmanennätyksen kehuessaan itseään, omia toimiaan, ja selitellessään, kuinka ”hyvä” ja ”ainutkertainen” paketti on. Todellisuus on karumpaa kuin pääministerin ja hallituksen omakehu ja ylistyssanat. Oikeasti neuvottelutulos on yksi historian suurimmista epäonnistumisista, emämunaus. Elpymispaketti asettaa Suomen talouden ja itsenäisyyden vaakalaudalle, Antikainen latasi.
– EU:ssa suunnitellaankin jo tulevia paketteja, nyt kun maksajat tiedetään. Euroopan komission johtavat talousasiantuntijat arvioivat, että unionin elvytyspaketista voi muodostua pysyvämpi toimintamalli, ja lisäksi komission varapuheenjohtaja on kertonut, että ”mitä paremmin onnistumme tämän järjestelyn toimeenpanossa, sitä enemmän on tilaa keskusteluille pysyvästä välineestä, joka olisi todennäköisesti luonteeltaan samankaltainen.”
Kohti liittovaltiota
Elpymisrahasto vie myös Suomen kohti tulonsiirtounionia ja liittovaltiota. Euroalue on toistamassa elpymispaketin kanssa kaavaa, joka on pätenyt tähän asti käytännössä kaikissa menneissä yhteisvaluutta-alueissa. Niillä on ollut käytännössä kolme erilaista tietä: tie poliittiseen tulonsiirtounioniin eli liittovaltioon, tie exit-mekanismin eli poistumisreitin luomiseen tai kolmas tie, joka vie yhteisvaluuttaliiton hajoamiseen.
– Hallitus on tällä hetkellä valitsemassa ensimmäisen tien, tien kohti itsenäisyyden menetystä, tien kohti EU-liittovaltiota. Tämän lisäksi massiivinen elpymispaketti asettaa Suomen talouden vaakalaudalle miljardien suorien tukien ja maksujen kanssa. Viimeinen eräpäivä maksuille olisi 2058. Te hallituspuolueet olette laittamassa lapsenne ja lastenlapsenne velkavankeuteen. Eikö teitä hävetä? Antikainen ihmetteli.
Hyötyjiä Etelä-Euroopan maat
Kuka sitten hyötyy paketista? Esimerkiki Espanja saa paketista niin paljon rahaa, että siellä kokeillaan nelipäiväistä työviikkoa ja perustuloa, Italiassa taas superlapsilisää. Vaikka Italiassa valtio on köyhä, ovat kansalaiset niin rikkaita, että jopa Italian omat viranomaiset ovat varoittaneet EU:ta siitä, että Italialle ohjattavasta tukipaketin 28 prosentin osuudesta merkittävä osa voi valua mafian käsiin. Hallitus on Italian viranomaisten varoituksille lähinnä naureskellut.
– Hallitus on pyrkinyt esittämään, että rahaston elvytysvaikutus olisi Suomelle merkittävä. Tämäkin, kuten oikeastaan kaikki hallituksen puheet koskien elpymispakettia, on totuudentaivuttamisen maailmanennätys. Esimerkiksi hallituksen oma Valtioneuvoston julkaisuja 2021 kertoo ”Suomen kestävän kasvun ohjelma – alustava elpymis- ja palautumissuunnitelma” -tekstissään, kuinka mikroskooppinen vaikutus elpymispaketilla on Suomen talouteen, huomautti Antikainen.
– Paketti kasvattaa valtioneuvoston julkaisun mukaan Suomen bruttokansantuotetta 0,5 prosenttiyksikköä 2021–2023, ja alustavan arvion mukaan kasvupaketti voisi kasvattaa potentiaalisen tuotannon kasvua 0,1 % vuosittain keskipitkällä aikavälillä. Taloustieteen tohtori Juha Tervala arvioi, että EU-jättipaketin nettovaikutus Suomen taloudelle voi olla jopa kielteinen.
Hallitus taivuttaa totuutta
Lisäksi hallitus on perustellut pakettia viennin elpymisellä Euroopassa, joka vaikuttaisi Suomen vientiteollisuuteen. Tässäkin taas taivutellaan totuutta, Antikainen tuumasi ja siteerasi Tervalan lausuntoa valtiovarainvaliokunnalle: ”Elpymisvälikokoisuuden nettovaikutus Suomen taloudelle voi olla kielteinen, koska väline elvyttää Etelä- ja Itä-Eurooppaa Länsi- ja Pohjois-Euroopan kustannuksella”.
– Suomen vientimaiden top kymmenessä 2020 ei ole esimerkiksi Italiaa tai Espanjaa, jotka hyötyvät eniten elpymispaketista, Antikainen totesi.
Tajuaako hallitus rahoittavansa rahaongelmaisia maita?
Antikainen kysyi hallitukselta, että jos elpymispaketti hyväksytään ja euroaluetta kohtaa seuraava velkakriisi, tajuaako hallitus silloin rahoittavansa rahaongelmaisia maita, joilla ei ole minkäänlaista halua laittaa asioitaan kuntoon.
– Käsi sydämellä, milloin te ymmärrätte sanoa muiden rahanpyynnöille ei, vai tuleeko sellaista aikaa ikinä? Kun sama maa tulee kerta toisensa jälkeen pyytämään uutta vippiä vaikka edellistäkään ei ole maksettu takaisin, milloin te huomaatte, että kyseessä on kuvio, joka toistuu, eikä kertaluonteinen ongelma?
– Henkilökohtaisesti en voisi koskaan tukea tällaista pakettia, jossa lahjoitetaan suomalaisten verorahoja muille maille ja laitetaan Suomen itsenäisyys vaaraan. Me perussuomalaiset tulemme varmasti äänestämään ei, ei elpymispaketille. Hallituksen toivoisin totuuden taivuttamisen sijaan alkavan katsoa faktoja unelmahötön sijaan. Elpymispaketti on hylättävä, Antikainen vaati.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-liittovaltio EU-elpymispaketti Juha Tervala Etelä-Euroopan maat EU-elvytyspaketti Tulonsiirtounioni Euroalue Sanna Marin Sanna Antikainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Suomen vientikö muka tarvitsee EU-elvytyspakettia? – ”Totuuden taivuttamisen maailmanennätys”

Eduskunnassa keskustellaan EU-elpymispaketista, mutta pääministeri Sanna Marin loistaa poissaolollaan – tällä kertaa syyksi ilmoitettiin omaehtoinen karanteeni

Tavio: Argumentit elvytyspaketin puolesta ovat hävinneet – ”Suomalainen veronmaksaja laitetaan korkeilla veroillaan maksamaan muiden maiden matalampaa verotusta”

Ranne kokoomuksen kansanedustajille: Mitä tarvitaan, että silmänne avautuvat?

Junnila: Verotusoikeuden luovutus EU:lle avaa pandoran lippaan

Puhemies joutui puuttumaan ylimieliseen naureskeluun ministeriaitiossa – Antikainen: ”Kertoo kaiken oleellisen tästä hallituksesta”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












