

Suomalaisista 62 prosenttia kannattaa turvapaikan väliaikaisuutta – Halla-aho: Oleskelulupa on lakkautettava, jos suojelulle ei ole tarvetta
Perussuomalaisten TNS-gallupilla lokakuussa teettämän kyselyn mukaan 62 % kaikista suomalaisista on sitä mieltä, että pakolaisten pitäisi lähtökohtaisesti palata kotiin, kun suojelun tarvetta ei enää ole. Vihreät on ainoa puolue, jonka kannattajista vähemmistö – ja heistäkin lähes 50 % – on tätä mieltä.
– Perussuomalaisten myöhemmin julkaistavassa maahanmuutto-ohjelmassa esitetään perusteetta suojeluasemaa nauttivien ulkomaalaisten laajamittaista paluumuuttoa. Suojeluntarve on systemaattisesti arvioitava uudelleen aina, kun oleskelulupaa uusitaan, ja oleskelulupa on pääsääntöisesti lakkautettava, jos suojelulle ei ole tarvetta, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
Lomailua maassa, josta on paettu
Jo nykyinen ulkomaalaislaki (107 §) mahdollistaa suojeluaseman lakkauttamisen, jos sille ei enää ole tarvetta. Tätä mahdollisuutta ei kuitenkaan käytännössä koskaan sovelleta.
– Selkeä osoitus suojeluntarpeen olemattomuudesta on esimerkiksi se, että henkilö lomailee tai muusta syystä viettää aikaansa maassa, josta hän on ”paennut”, tai jos hän lähettää sinne lapsensa kulttuuria oppimaan, Halla-aho korostaa.
Paluumuutto hyväksi Suomen taloudelle
Perussuomalaisten mukaan tärkeimpien lähtömaiden – Somalian, Irakin ja Afganistanin – kanssa on luotava toimivat yhteistyösuhteet, jotta niiden kansalaiset voivat hallitusti siirtyä takaisin kotiinsa. Yhteistyö voi sisältää sekä rahallista että asiantuntija-apua kyseisille maille.
– On huomattava, että erittäin heikosta integroitumisesta johtuen työikäinen somali, irakilainen tai afgaani aiheuttaa tällä hetkellä keskimäärin 13 000 euron nettorasituksen Suomen julkiselle taloudelle joka vuosi. Paluumuutolla on siis huomattava myönteinen vaikutus maamme julkiselle taloudelle, Halla-aho toteaa.
Turvapaikkajärjestelmän hyväksikäyttö lopetettava
Hän tähdentää, että samalla palautettavat ihmiset hyödyttävät kotimaataan Suomesta hankitulla koulutuksellaan ja muilla valmiuksillaan.
– Turvapaikkajärjestelmän hyväksikäyttö elintasosiirtolaisuuden kanavana on syytä lopettaa pikaisesti. Tämän sanoo järki, ja sitä mieltä on enemmistö suomalaisista. Puolueista ainoastaan perussuomalaiset on tällä linjalla, Halla-aho muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suojeluntarve paluumuutto elintasosiirtolaisuus turvapaikkajärjestelmä TNS-gallup suomalaiset pakolaiset Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puolueiden puheenjohtajat täysin eri linjoilla maahanmuuttopolitiikasta – Halla-aho: ”Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille”

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Halla-aho: Maahanmuutto pitäisi jatkossa nähdä diilinä maahanmuuttajan ja vastaanottavan yhteiskunnan välillä – ”Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava”

Immonen vaatii pakolaisaseman lakkauttamista olosuhteiden muuttuessa – ”Erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja huonosti kotoutuneet palautettava”

Ville Tavio esittää YK:n GCM-siirtolaisuussopimusta eduskunnan päätettäväksi
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.


















