

LEHTIKUVA
Etniset vähemmistöt vaativat lisää edustusta ja valtaa mediassa – Ruotsin radiossa käydään BLM-liikkeen jalanjäljissä
Black Lives Matter -liike vaatii muutoksia poliisin, virkakunnan ja yritysten rakenteisiin. Nyt Ruotsin radion 39 mustaa ja muihin etnisiin vähemmistöihin kuuluvaa työntekijää syyttää yhtiötä syrjinnästä ja vaatii edustusta johtajistoon. Neljännes Ruotsin radion työntekijöistä on jo ulkomaalaistaustaisia, huomauttaa radion toimitusjohtaja Dagens Nyheterissä.
Kesällä, kun BLM-mielenosoitukset vavisuttivat valtamediaa, sai osa Ruotsin radion avustajista tarpeekseen. Afroruotsalaiset ja muiden vähemmistöjen edustajat olivat tunteneet itsensä pitkään vähätellyiksi ja unohdetuiksi työpaikassaan, kuvailee Expressen.
”Aivan liian vähän mustia työntekijöitä”
Suivaantuneet työntekijät rustasivat 12-sivuisen julistuksen, joka listaa puutteellisuuksia uutisen käsitteessä, rekrytoinneissa ja siinä, että rasimiin ei yhtiössä suhtauduta tarpeeksi vakavasti.
– Ruotsin radio ei peilaa koko maata työntekijöidensä, saati sisältöjensä suhteen. Työntekijöistä aivan liian harva on musta ja myös muiden maahan muuttaneiden edustajat ovat räikeästi aliedustettuina, julistuksessa kerrotaan.
Lääkkeeksi puutteisiin julistuksen allekirjoittajat esittävät kiintöitä vähemmistöille niin Ruotsin radion henkilökuntaan kuin johtoonkin.
Työantaja järkyttyi
Ruotsin radion toimitusjohtaja Cilla Benkö sanoo olleensa erittäin surullinen ja pettynyt luettuaan 39 työntekijän allekirjoittaman BLM-henkisen julistuksen.
– Jos on joku seikka jota olen painottanut, niin se on palkattavien henkilöiden erilaiset taustat, jotta saamme monipuolisia näkökantoja työhömme, Benkö sanoo. Hän on tavannut neljä julistuksen allekirjoittajaa ja toteaa julistuksen antavan yhtiöstä vääristellyn kuvan.
– Emme ole rakenteellisen rasismin puhkisyömä yritys, sitä todellakin haluan painottaa. Työntekijöistämme 26 prosenttia on ulkomaalaistaustaisia. Jos olisimme rasistinen yritys emme olisi heitä palkanneet.
Ruotsin tilastokeskus SCB:n mukaan 20 prosenttia ruotsalaisista on syntynyt ulkomailla. Useammalla kuin joka neljännellä kansalaisella on ulkomaalaistausta eli henkilö on itse ulkomaalainen tai hänen molemmat vanhempansa ovat syntyneet ulkomailla. Afroruotsalaisia tai mustia on noin 350 000 henkeä. Ruotsin väkiluku on 10, 2 miljoonaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- afroruotsalainen etniset vähemmistöt Cilla Benkö henkilöstökiintiöt sorto aliedustus julistus BLM SR Ruotsin radio ulkomaalaistaustaiset henkilöt valtamedia SVT Black Lives Matter maahanmuuttajat Rasismi media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antropologi: BLM-mielenosoituksista on tullut nuorille suomalaisille naisille uskonnon korvike

BLM-mellakat muuttuivat kulttuurivallankumoukseksi, jossa kaadetaan patsaat ja hiljennetään vääräoppiset

Grönroos: Syyllistämispelleily rasismisyytösten varjolla alkaa jo riittää – ”Suomi tarvitsee hallituksen, joka asettaa suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden ykkössijalle”

Halla-aho: Maahanmuuttajien kotoutuminen on Suomessa poikkeuksellisen surkeaa – ja ainoa sallittu selitys kotoutumisen epäonnistumiselle on rasismi ja rakenteet

Hirttoköysi olikin lavastus – amerikkalaisnäyttelijä järjesti itseensä kohdistuneen ”viharikoksen”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












