

LEHTIKUVA
Etniset vähemmistöt vaativat lisää edustusta ja valtaa mediassa – Ruotsin radiossa käydään BLM-liikkeen jalanjäljissä
Black Lives Matter -liike vaatii muutoksia poliisin, virkakunnan ja yritysten rakenteisiin. Nyt Ruotsin radion 39 mustaa ja muihin etnisiin vähemmistöihin kuuluvaa työntekijää syyttää yhtiötä syrjinnästä ja vaatii edustusta johtajistoon. Neljännes Ruotsin radion työntekijöistä on jo ulkomaalaistaustaisia, huomauttaa radion toimitusjohtaja Dagens Nyheterissä.
Kesällä, kun BLM-mielenosoitukset vavisuttivat valtamediaa, sai osa Ruotsin radion avustajista tarpeekseen. Afroruotsalaiset ja muiden vähemmistöjen edustajat olivat tunteneet itsensä pitkään vähätellyiksi ja unohdetuiksi työpaikassaan, kuvailee Expressen.
”Aivan liian vähän mustia työntekijöitä”
Suivaantuneet työntekijät rustasivat 12-sivuisen julistuksen, joka listaa puutteellisuuksia uutisen käsitteessä, rekrytoinneissa ja siinä, että rasimiin ei yhtiössä suhtauduta tarpeeksi vakavasti.
– Ruotsin radio ei peilaa koko maata työntekijöidensä, saati sisältöjensä suhteen. Työntekijöistä aivan liian harva on musta ja myös muiden maahan muuttaneiden edustajat ovat räikeästi aliedustettuina, julistuksessa kerrotaan.
Lääkkeeksi puutteisiin julistuksen allekirjoittajat esittävät kiintöitä vähemmistöille niin Ruotsin radion henkilökuntaan kuin johtoonkin.
Työantaja järkyttyi
Ruotsin radion toimitusjohtaja Cilla Benkö sanoo olleensa erittäin surullinen ja pettynyt luettuaan 39 työntekijän allekirjoittaman BLM-henkisen julistuksen.
– Jos on joku seikka jota olen painottanut, niin se on palkattavien henkilöiden erilaiset taustat, jotta saamme monipuolisia näkökantoja työhömme, Benkö sanoo. Hän on tavannut neljä julistuksen allekirjoittajaa ja toteaa julistuksen antavan yhtiöstä vääristellyn kuvan.
– Emme ole rakenteellisen rasismin puhkisyömä yritys, sitä todellakin haluan painottaa. Työntekijöistämme 26 prosenttia on ulkomaalaistaustaisia. Jos olisimme rasistinen yritys emme olisi heitä palkanneet.
Ruotsin tilastokeskus SCB:n mukaan 20 prosenttia ruotsalaisista on syntynyt ulkomailla. Useammalla kuin joka neljännellä kansalaisella on ulkomaalaistausta eli henkilö on itse ulkomaalainen tai hänen molemmat vanhempansa ovat syntyneet ulkomailla. Afroruotsalaisia tai mustia on noin 350 000 henkeä. Ruotsin väkiluku on 10, 2 miljoonaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- afroruotsalainen etniset vähemmistöt Cilla Benkö henkilöstökiintiöt sorto aliedustus julistus BLM SR Ruotsin radio ulkomaalaistaustaiset henkilöt valtamedia SVT Black Lives Matter maahanmuuttajat Rasismi media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antropologi: BLM-mielenosoituksista on tullut nuorille suomalaisille naisille uskonnon korvike

BLM-mellakat muuttuivat kulttuurivallankumoukseksi, jossa kaadetaan patsaat ja hiljennetään vääräoppiset

Grönroos: Syyllistämispelleily rasismisyytösten varjolla alkaa jo riittää – ”Suomi tarvitsee hallituksen, joka asettaa suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden ykkössijalle”

Halla-aho: Maahanmuuttajien kotoutuminen on Suomessa poikkeuksellisen surkeaa – ja ainoa sallittu selitys kotoutumisen epäonnistumiselle on rasismi ja rakenteet

Hirttoköysi olikin lavastus – amerikkalaisnäyttelijä järjesti itseensä kohdistuneen ”viharikoksen”
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











