

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Mauri Peltokangas: ”Suomalaiset osaavat itse päättää, miten hoidamme metsiämme, maataloutta ja teollisuutta”
Perussuomalaisten toisen kauden kansanedustajan, puolueen varapuheenjohtajan ja eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtajan Mauri Peltokankaan mukaan EU on kokonaisuus, joka vaatii remonttia monella saralla.
– Euroopan unionin jäsenyys ja monimutkainen hallintohimmeli markkinoitiin valheella suomalaisille. Liittovaltiokehitys on käsinkosketeltavasti pahin asia EU:ssa tällä hetkellä. Se nakertaa kansallisvaltioiden itsemääräämisoikeutta, Mauri Peltokangas moittii.
Peltokangas pyrkii Euroopan parlamenttiin kesän vaaleissa. Hänen mielestään EU:sta tulee liukuhihnalla asetuksia ja direktiivejä, jotka hankaloittavat suomalaisten elinkeinoja, maataloutta ja arkea.
Peltokangas muistuttaa, että Suomessa oli noin 1 500 kieltoa ja sääntöä ennen EU:hun liittymistä vuonna 1995. Hänen mukaansa jäsenyyden jälkeen niiden määrä kasvoi kymmenillä tuhansilla.
– Pitäisi pakittaa alkuperäiseen ideaan eli itsenäisten valtioiden kauppayhteisöön. Suomalaiset osaavat itse päättää, miten hoidamme metsiämme, maataloutta ja teollisuutta. Euroopan vihreiden ilmastopolitiikka on vaarallista. Suomalainen tehtaanpiippu on ekoteko, eikä suinkaan yritysten ajaminen Kiinaan, Peltokangas selvittää.
Ääntä suomalaisten puolesta
Peltokangas asuu Kokkolassa Keski-Pohjanmaalla. Perheeseen kuuluvat vaimo ja kolme tytärtä.
– Elämäntilanne on semmoinen, että pimeyden ytimen voi nyt käydä tutkimassa ja antamassa panoksensa kansallisvaltioiden Euroopalle. Totta kai harkitsin perusteellisesti ehdokkaaksi lähtemistä, Peltokangas kertoo.
Peltokangas sanoo olevansa vankkumaton isänmaan mies, joka puolustaa suomalaista kansanvaltaa ja kulttuuria.
Hänen mielestään europarlamentaarikon pitää uskaltaa pitää Brysselissä lujaa ääntä Suomen ja suomalaisten puolesta.
– Europarlamentaarikon täytyy pystyä neuvottelemaan. Sinne tarvitaan suoraselkäisiä ja -sanaisia kauppamiehiä, ei mitään tietopankkeja, Peltokangas toteaa.
EU:n tuettava rajaturvallisuutta
Rajaturvallisuus ja sisäinen turvallisuus ovat myös Peltokankaan vaaliteemoja.
– Suomen on tullut aika saada EU:lta sitä hyvää. Meillä on Euroopan pisin ulkoraja sotaa käyvän valtion kanssa. Sen infra on EU:n kustannettava, ei suomalaisten, hän vaatii.
EU:n maahanmuuttopolitiikkaa Peltokangas kiristäisi voimakkaasti. Siirtolaismassat ja ihmissalakuljetus on estettävä tehostamalla EU:n ulkorajavalvontaa.
– Vetovoimatekijöiden on häivyttävä, jotta saadaan turvapaikkaturismi ja elintasosurffaaminen loppumaan. Täytyy huolehtia myös siitä, ettei Etelä-Euroopan merireittien lisäksi Suomeen tule toista maahantuloreittiä. Tämä on vakava aihe, josta täytyy ottaa koppi, Peltokangas korostaa.
Peltokankaan mukaan myös EU-vaaleissa kannattaa äänestää perussuomalaisia.
– Jos halutaan isänmaata rakastavia ja kansallisvaltiota puolustavia poliitikkoja, niin perussuomalaiset on siinä ainoa puolue. Jos kaikki kannattajamme lähtevät vaaliuurnille, niin meillä on viisi perusuomalaista meppiä puolustamassa Suomea Euroopan parlamentissa, Peltokangas sanoo.
Mika Rinne
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elinkeinot EU-sääntely EU:n ulkoraja Eurovaalit 2024 EU:n maahanmuuttopolitiikka rajaturvallisuus metsät ulkorajavalvonta liittovaltiokehitys eurovaaliehdokkaat kansanvalta Mauri Peltokangas Sisäinen turvallisuus Kansallinen etu Itsemääräämisoikeus Maatalous Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU-taloutta on korjattava kestävällä tavalla, ei enää uusilla yhteisvelkapaketeilla – Purra kehottaa kaikkia ottamaan mallia Suomen hallituksen toimista

Peltokangas käännytyslaista: Olen tosi luottavainen siihen, että tästä saadaan hyvä lopputulos

Tutkimus: 85 % eurooppalaisista haluaa EU:lta enemmän tekoja laitonta siirtolaisuutta vastaan

Talousasiantuntija Huopainen: Jokainen uusi velkapaketti pahentaa tulevan laskun loppusummaa

Eurovaaliehdokas Garedew vaatii suunnanmuutosta Euroopan parlamenttiin: Suomen itsenäisyyttä tulee puolustaa ja vahvistaa myös EU:ssa

Perussuomalaiset: Ei ole vain yhtä tapaa pitää huolta ympäristöstä
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








