

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Peltokangas: Se väestömassa, joka Eurooppaan on tullut, aiheuttaa valtavia ongelmia EU:n jäsenmaille ja näiden maiden kulttuureille
EU:n turvapaikkapolitiikan uudistamisesta on puhuttu paljon, mutta asian eteen ei ole tehty mitään. Kansanedustaja, eurovaaliehdokas Mauri Peltokangas vaatii Euroopan unionia sulkemaan ulkorajansa ja noudattamaan omia sääntöjään.
Nykyisellään EU ei noudata omia sääntöjään, josta on seurannut unionin jäseninä oleville kansallisvaltioille valtavasti ongelmia, joihin syypää on EU itse.
Koska Euroopan unionin pitäisi muodostua itsenäisistä kansallisvaltioista, tulisi niiden tahtotila ottaa huomioon politiikan kaikilla osa-alueilla – myös maahanmuuttokysymyksessä.
– Jos osa jäsenmaista haluaa rajoittaa haittamaahanmuuttoa alueilleen, pitäisi niiden tahtoa myös kunnioittaa päätöksenteossa. Jos kaikki EU:n jäsenmaat eivät tätä halua, on seurauksena mahdoton himmeli. Ei voi olla niin, että unionin sisällä on kahdenlaisia sääntöjä, sanoo eurovaaliehdokas Mauri Peltokangas.
Eroon sääntöhelvetistä ja direktiivihimmelistä
Peltokankaan mielestä jokaisen EU:n ulkorajoilla sijaitsevan jäsenmaan tulisi pitää ulkorajat suljettuina. Käytännössä tästä tekee vaikeaa se, että EU nykyisellään on melkoinen lakien ja säännösten sekamelska.
Jos joku keksisi ratkaisun siihen, miten EU:n ulkorajat saisi tukittua, oltaisiin jo paljon viisaampia. Jos tämä ei onnistu, herää kysymys, onko järkevää pitää valtavilla summilla yllä nykyisenkaltaista hallintohimmeliä.
– Se väestömassa, joka Eurooppaan on tullut, aiheuttaa valtavia ongelmia EU:n jäsenmaille ja näiden maiden kulttuureille. Yksiselitteinen ratkaisu ongelmiin on se, että palataan EU:n alkuperäiseen ideaan, itsenäisten kansallisvaltioiden kaupankäyntiä edistävään yhteisöön ja hankkiudutaan eroon tästä sääntöhelvetistä ja direktiivihimmelistä.
– Varsinkin Keski-Euroopassa tuotetaan paljon Keski-Euroopan maita palvelevia direktiivejä, joita pohjoisessa Suomessa pilkuntarkasti noudatetaan itselle haitallisella tavalla, Peltokangas kertoo.
Passintarkastus ei ole vapaan liikkumisen este
Vapaa liikkuvuus on sinänsä ihan kiva asia, mutta jokaisella kansallisvaltiolla pitäisi olla oikeus päättää omista rajoistaan ja passintarkastuksesta ilman mitään määräaikoja.
Peltokankaan omien kokemusten mukaan liikkuminen on jopa nopeampaa silloin, kun passit tarkastetaan, kun matkustajat eivät liiku yhtenä karjalaumana.
– Suomen tulee olla kaikessa EU:hun liittyvässä paljon nykyistä itsekkäämpi oman kansan eduksi, aivan ehdottomasti, Peltokangas toteaa.
Suunnan muuttaminen on vielä mahdollista
EU:n liittovaltiokehityksen pysäyttäminen on käytännön tasolla haasteellista, koska ihmisille on vuosikymmenien saatossa syötetty niin paljon väärää tietoa siitä, mitä tämä kaikki ihanuus oikein on.
Ja koska tavallisia ihmisiä eivät yleensä EU-asiat niin kiinnosta, ei moni huomaa, mitä kohti ollaan pikkuhiljaa menossa.
– Nyt äänestäjillä on mahdollisuus äänestää sellainen porukka europarlamenttiin, jonka avulla on vielä mahdollista muuttaa suuntaa ja kehittää EU:sta sellainen työkalu, josta olisi hyötyä kansallisvaltioiden kaupankäynnille ja miksei myös kulttuurivaihdolle – nimenomaan Euroopan sisällä, sanoo Peltokangas.
Suomen itsenäisyyden rippeet vaakalaudalla
Liittovaltiokehityksen pysäyttäminen onnistuu vain demokraattisin keinoin. Ei ole realistista olettaa, että suurempi joukko unionin jäsenmaita lähtisi yhtäkkiä eroamaan EU:sta nyt kun asioiden on annettu mennä jo näin pitkälle.
Peltokangas kannustaakin äänestäjiä lähtemään vielä kerran sankoin joukoin vaaliuurnille, vaikka eduskuntavaalit olivatkin juuri. Nyt on paikka näyttää, että suomalaiset ovat saaneet tarpeekseen.
– Nyt on kysymys Suomen itsenäisyyden rippeiden säilyttämisestä. On isänmaallinen teko antaa äänensä kansallismieliselle ehdokkaalle. Kaikki sohvalle istumaan jäävät antavat äänensä federalisteille ja maansa myyjille, Peltokangas jyrähtää.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jäsenvaltiot liittovaltiokehitys vapaa liikkuvuus Mauri Peltokangas Rajavalvonta perussuomalaiset Eurovaalit itsenäisyys EU maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Vahvelainen: EU:n valvottava rajojaan paremmin – ”Emme voi päästää Eurooppaan ihmisiä, joista emme tiedä mitään”

Eurovaaliehdokas Sibakoff ei halua koskaan enää uutta maahanmuuttokriisiä: Rajat olisi pitänyt sulkea heti

Eurovaaliehdokas Vallin: Jokainen terrori-isku tai raiskaus, joka johtuu vapaasta liikkuvuudesta, on liikaa

Immonen: Eurovaalit ratkaisee Suomen ja Euroopan kohtalon

Antikainen: Varo federalistien vaalivaikuttamista – ”Sinua yritetään huijata”

Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”

Antikainen: Jalkapannan käyttö ei estä raiskauksia tai terroritekoja
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













