

PS ARKISTO/KUVITUSKUVA
Antikainen: Varo federalistien vaalivaikuttamista – ”Sinua yritetään huijata”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa eduskuntavaalien osoittaneen, ettei perussuomalaisten haukkuminen ja leimaaminen rasisteiksi, fasisteiksi ja natseiksi enää auta. Median ja muiden puolueiden onkin keksittävä jotain uutta.
– Ne keksivät harhaiset ja olemattomat perussuomalaisten ”venäjäkytkökset” ja ovat täysin hukassa, kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
– Yksi läpinäkyvimmistä yrityksistä oli IS:n politiikan toimittaja Timo Haapalan kirjoitus, joka oli otsikoitu ”Venäjän myötäilyleima iski perussuomalaisiinkin EU-vaalitaistelun loppusuoralla”. Otsikko on mielenkiintoinen siksi, että kirjoituksessa Haapala itse pyrkii iskemään Venäjä-leimaa perussuomalaisiin, varsin köykäisin perustein ja vetämällä mutkia suoraksi.
Halla-aho teki PS-kannan selväksi
Antikainen huomauttaa perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon ilmaisseen selvästi, mitä mieltä puolue on Venäjästä:
– Perussuomalaiset vastustivat viisumivapautta Venäjän kanssa jo ennen Ukrainan kriisiä eli aikana, jolloin useimmat muut puolueet innoissaan kannattivat sitä. Linjamme oli oikea silloin ja on oikea nyt. Kaikkein mielenkiintoisinta on, että jopa venäläinen media kelpaa suomalaisille tiedotusvälineille lähteeksi silloin, kun on tilaisuus hutkia perussuomalaisia, Halla-aho totesi Helsingin Sanomille.
Schengen päästää kaikki sisään
Antikainen toteaa Ilta-Sanomien artikkelin osoittaneen, ettei toimittaja edes ymmärrä, mistä perussuomalaisten eurovaaliehdokas Olli Kotro puhui, kun hän esitti Suomen irrottautumista Schengenin sopimuksesta ja Yhdysvalloista tutun ESTA-matkustuslupajärjestelmän perustamista Venäjän kanssa.
– Ottamatta kantaa siihen, pitäisikö Suomen ottaa kuvatunlainen järjestelmä käyttöön Venäjän kanssa vai ei, on selvää, että kyseinen järjestelmä säilyttäisi Venäjän rajan turvallisuuden merkittävästi korkeammalla tasolla kuin EU:n sisärajojen. Tällä hetkellä useimmilla EU:n sisärajoilla ei ole yhtään minkäänlaista valvontaa ja kuka tahansa, joka onnistuu pääsemään mihin tahansa valtioon Schengen-alueen sisäpuolelle, pystyy matkustamaan Suomeen – myös ne, jotka ovat tulleet Schengen-alueelle ”paperinsa hukanneina” turvapaikanhakijoina ja joiden todellisesta henkilöllisyydestä kenelläkään ei ole mitään tietoa, Antikainen painottaa.
– Suomen kannalta Venäjän rajan, joka on yksi Euroopan tarkimmin valvotuista rajoista, valvonta ei ole varsinainen turvallisuusongelma, vaan todellinen turvallisuusongelma liittyy rajatarkastusten totaaliseen puutteeseen kaikilla muilla rajoilla.
Stubb kaveeraa Venäjän ulkoministerin kanssa
Antikaisen mielestä Venäjä-pelottelu on selkeää vaalivaikuttamista, jolla pyritään lyömään perussuomalaisia. Muiden puolueiden Venäjä-kytkökset eivät mediaa kiinnosta.
– Viime marraskuussa kokoomuksen entinen puheenjohtaja ja entinen pääministeri Alexander Stubb julkaisi Twitterissä selfien, jonka oli ottanut Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovin kanssa, ja kehui tämän kyvykkyyttä. Tämä noteerattiin lehdistössä Brysselissä asti. Silti suomalaisista puolueista liittovaltioideologiaa sinisilmäisimmin kannattavan kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kehtaa syyttää perussuomalaisia epäisänmaallisuudesta.
– Myös median muisti tuntuu olevan lyhyt ja valikoiva Stubbin toiminnan suhteen. Tiettyjen kokoomuspoliitikkojen, jotka istuvat edelleen eduskunnassa, rähmällään olosta Neuvostoliiton suuntaan menneinä vuosikymmeninä lienee turha edes mainita.
Lipponen kaasuputken takuumiehenä
Myöskään SDP:n Venäjä-mielisyydestä ei puhuta, vaikka takavuosien keskeisin demarivaikuttaja, entinen pääministeri ja eduskunnan puhemies Paavo Lipponen ostettiin konsulttiyhtiönsä kautta Venäjän ja Saksan välisen Nord Stream -kaasuputken takuuhenkilöksi Suomessa.
– Viimeksi kaksi kuukautta sitten Lipponen jätti Ylen Ykkösaamussa vastaamatta toimittajan kysymykseen siitä, onko hän ”Putinin mies”, ja julisti, että Suomessa esiintyy liikaa asenteellista Venäjä-vastaisuutta. Lipponen ei ole ainoa kaasuputkihankkeesta hyötynyt demari. Kaksi vuotta sitten tuli ilmi, kuinka SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm tienasi venäläisiltä liki 200 000 euron jättitilin samaisella kaasuputkihankkeella. Näitä tapauksia media ei yllättäen muista eurovaalien alla, Antikainen kirjoittaa.
Hautala syytti EU:ta Putinin maalittamisesta
Euroopan parlamentin varapuhemiehenä toimiva vihreiden Heidi Hautala syyttää Twitterissä perussuomalaisia Venäjä-kytköksistä.
– Mutta mitä Hautala on itse tehnyt Brysselissä? The Daily Beast -uutissivusto toi julki Hautalan toiminnan kulisseissa. Hautala on vuodetuissa sähköposteissa syyttänyt EU:ta Putinin vastaisesta pakkomielteestä, Putinin maalittamisesta sekä pyrkinyt estämään korruption vastaisen päätöksen, joka olisi kohdistunut Putinin hallintoon.
– The Daily Beastin mukaan Hautalan Venäjä-mieliset vaikutusyritykset ovat herättäneet Euroopan parlamentissa suurta huomiota, Antikainen kirjoittaa.
Vain perussuomalaiset vastustavat liittovaltiota
Antikainen toivoo, etteivät äänestäjät lankea vihervasemmiston, kokoomuksen ja sitä tukevan median vaalivaikutusyrityksiin.
– Näillä tahoilla on oma lehmänsä ojassa – sinua yritetään huijata! Käytä valtaasi ja äänestä perussuomalaisia, jonka europarlamentaarikot kuuluvat Suomesta ainoina ryhmään, joka vastustaa liittovaltiota ja Suomen kansallisen päätösvallan luovuttamista Brysseliin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Antton Rönnholm Vaalivaikuttaminen Olli Kotro Sergei Lavrov Sanna Antikainen Petteri Orpo Paavo Lipponen Alexander Stubb Venäjä Heidi Hautala vihreät perussuomalaiset SDP Eurovaalit Jussi Halla-aho Kokoomus media EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho Petteri Orpolle eurovaalitentissä: ”Oletko kuullut sellaisesta kokoomuspoliitikosta kuin Alexander Stubb, joka äänekkäästi vaati viisumivapautta Venäjän kanssa?”

Medialla liiraa jälleen hivenen – eurovaaliehdokas Olli Kotro: ”En ole esittänyt viisumivapautta Suomen ja Venäjän välille”

Eurovaaliehdokas Vallin: Jokainen terrori-isku tai raiskaus, joka johtuu vapaasta liikkuvuudesta, on liikaa

Eurovaaliehdokas Peltokangas: Se väestömassa, joka Eurooppaan on tullut, aiheuttaa valtavia ongelmia EU:n jäsenmaille ja näiden maiden kulttuureille

Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








