

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Vallin: Jokainen terrori-isku tai raiskaus, joka johtuu vapaasta liikkuvuudesta, on liikaa
Veikko Vallin kehottaa ihmisiä äänestämään perussuomalaisia Euroopan parlamentin vaaleissa. – EU on tällä hetkellä poliitikkojen ja virkamieseliitin korruptoitunut suojatyöpaikka.
Perussuomalaisten eurovaaliehdokas, yrittäjä ja kansanedustaja Veikko Vallin arvioi, että EU:lla on edessään kaksi vaihtoehtoista kehityssuuntaa.
– 2020-luvulla EU joko menee euroeliitin haluamaan suuntaan, eli kohti syvempää integraatiota ja liittovaltiota. Silloin lähes kaikki asiat päätettäisiin Brysselissä ja kansallisilla parlamenteilla olisi enää hyvin vähän päätösvaltaa omiin asioihinsa. Tai sitten ne puolueet, jotka haluavat että päätösvalta säilyy kansallisilla parlamenteilla muokkaavat EU:ta takaisin ETA-alueen suuntaan pelkäksi kauppaliitoksi.
– Olen itse sitä mieltä, että EU on nykyään ETA-alueen päälle rakennettu poliitikkojen ja virkamieseliitin korruptoitunut suojatyöpaikkakeskus, Vallin hymähtää.
Brysseliä ei saa päästää dominoimaan jäsenvaltioita
EU:n tulevaisuus on äänestäjien käsissä. Suomalaisten äänestysinto eurovaaleissa on usein jäänyt laimeaksi. Vallin kehottaakin ihmisiä lähtemään äänestämään periussuomalaisia vaalipäivänä.
– EU-vaalit ovat ihan yhtä tärkeät kuin eduskuntavaalit, sillä EU:n liittovaltiokehitys voidaan vielä pysäyttää. Se onnistuu jos saamme parlamenttiin riittävästi kansallismielisiä europarlamentaarikkoja, jota voivat muodostaa itsenäisiä kansallisvaltioita puolustavan ryhmän.
Vallin kannattaa kansallisvaltioiden Eurooppaa, jossa valtiot voivat itse päättää mahdollisimman pitkälle omasta lainsäädännöstään, verotuksestaan ja maahanmuuttopolitiikastaan.
-Vahvat kansallisvaltiot tekevät Euroopasta paremman. Jos taas valtiot jäävät heikoiksi ja Bryssel pääsee dominoimaan, kehitys kulkee Neuvostoliiton suuntaan. Ei EU:ssa varmaan vankileirejä nähtäisi, mutta suunta olisi kuitenkin pois demokratiasta.
Vallin huomauttaa, että nykyisiä EU-johtajia Donald Tuskia ja Jean-Claude Junckeria ei ole valittu tehtäviinsä demokraattisesti.
– Luxemburgilainen Juncker tuli yllättäen veroparatiisimaasta Euroopan ykkösmieheksi, Vallin hämmästelee.
Rajatarkastukset takaisin
Viimeistään vuoden 2015 turvapaikanhakijakriisi osoitti, ettei EU kyennyt kunnolla valvomaan ulkorajojaan. Vallin haluaakin purkaa asteittain vapaata liikkuvuutta jäsenvaltioiden välillä ja palauttaa rajatarkastukset. Myös EU:n ulkorajavalvonta on saatava kuntoon.
– Kyllä suomalaisetkin joutuvat usein ottamaan passin mukaansa, kun lähtevät pidemmälle matkalle. Mielestäni kenellekään ei voi olla ylivoimaista näyttää passia, kun matkustaa EU:n sisällä.
Politico-lehden tekemän tuoreen tutkimuksen mukaan suurin EU-maiden kansalaisten huolenaihe on maahanmuutto. Toiseksi eniten eurooppalaisia huolestuttaa terrorismi.
Vallin painottaa, että jokainen terrori-isku tai raiskaus, joka johtuu vapaasta liikkuvuudesta, on liikaa.
– Kun rajoja valvotaan, se samalla vaikeuttaa terroristien ja rikollisten toimintaa ja heidän liikkumistaan maasta toiseen. Kun Ranska palautti rajavalvonnan vuoden 2018 Strasbourgin terrori-iskun jälkeen, seurauksena oli samalla se, että kymmeniä etsittyjä rikollisia jäi poliisin haaviin.
Suomi tehnyt jo osansa ilmaston eteen
EU suunnittelee jäsenvaltioille yhä tiukempia toimenpiteitä ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi. Kunnianhimoiset ilmastotoimet vaikeuttaisivat tavallisen kansalaisen arkielämää, kuten autoilua monilla eri tavoilla.
Vallin haluaakin pitää ilmastopoliittisen päätösvallan Suomessa.
– Meitä ei pidä väkisin vetää mukaan ilmastosopimuksiin ja tavoitteisiin. Olemme jo nyt leikanneet päästöjä enemmän kuin EU-maat keskimäärin. Suomalaisia on vain alle promille maapallon asukkaista ja meillä on jo nyt maailman puhtain ilma. Olemme siis osuutemme hoitaneet.
Vallinia huolestuttaa myös se, että EU on viime aikoina ryhtynyt painostamaan ja jopa uhkailemaan demokraattisesti valittuja EU-jäsenvaltioiden johtajia, jotka ovat tehneet politiikkaa kansallisen edun mukaisesti.
Erityisesti EU-eliittiä närästää Unkarin pääministeri Viktor Orbán. Unkari muun muassa vastustaa turvapaikanhakijoiden taakanjakoa EU-jäsenvaltioiden välillä.
– Toinen esimerkki on Iso-Britannia, jota EU pyrkii vahingoittamaan siksi, että Iso-Britannia eroaa unionista demokraattisen päätöksenteon kautta. Mitä se kertoo EU:sta, että siitä ei pääse mutkattomasti eroon siinä vaiheessa, kun homma ei jäsenvaltion mielestä enää toimi? Vallin kysyy.
Eurooppalaisten yritysten suojaksi tullit
Vallin sanoo, että EU:n pitäisi myös eri toimenpiteillä pyrkiä parantamaan jäsenvaltioiden taloutta. Eurovaaliehdokas huomauttaa, että EU:lla olisi mahdollisuus suojata tulleilla eurooppalaisia yrityksiä Kiinan ja Intian halpatuotannolta.
– En usko globaaliin vapaakauppaan. On monesti järkevämpää tehdä tavarat Euroopassa kuin kaukomailla. Kun koko tuotantoketju on omissa käsissämme, se on samalla ilmastoystävällisempää, kun tuotteiden kuljettamiseen ei tarvita saastuttavaa rahtilaivaliikennettä.
– Tämä ei tarkoita sitä, etteivätkö suomalaiset yritykset voisi toimia maailmalla. Jos suomalaiset yritykset haluavat mennä Kiinaan niin menkööt, mutta menkööt sitten niiden markkinoille.
Vallin haluaa korostaa, että vaikka hän vastustaa EU:ta monella tavalla, se ei tarkoita, että hänellä olisi jotain Eurooppaa vastaan.
– Eurooppa on upea maanosa, jossa ihmiset voivat hyvin. Eurooppa tulee kuitenkin säilyttää itsenäisten kansallisvaltioiden Eurooppana. Liittovaltiokehitys on väärä suunta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- liittovaltiokehitys rajatarkastukset terrori-isku päästöt Victor Orban vapaa liikkuvuus Veikko Vallin ilmastosopimus Vapaakauppa Raiskaus Donald Tusk Jean-Claude Juncker Turvapaikanhakijat ilmastopolitiikka Suomi perussuomalaiset Eurovaalit EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aholta kysyttiin, miten hän estäisi turvapaikanhakijoiden pääsyn Suomeen turvallisesta maasta: ”Siihen on olemassa sellainen muinaisina aikoina keksitty keino kuin rajavalvonta”

Eurovaaliehdokas Nieminen: ”Kansalliset sisärajat saatava omaan hallintaan”

Suomalaisten ja muiden eurooppalaisten huolet samansuuntaisia: Huolina on maahanmuutto, terrorismi ja taloustilanne

Orpo ja Sipilä käänsivät MTV:n tentissä maahanmuuttokeskustelun pelon lietsomiseen – Halla-aho kuittasi: ”Käsittämätöntä puhetta, kun useita kymmeniä on raiskattu ja moni on päässyt hengestään”

Antikainen: Varo federalistien vaalivaikuttamista – ”Sinua yritetään huijata”

Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”

Halla-aho: Euroopan tehtävä on suojella omia yhteiskuntiaan haitalliselta maahanmuutolta – ”Turvapaikanhakijoiden liikkuminen EU:n sisällä mieleiseensä valtioon on katkaistava”

Sipiläkin joutui myöntämään, että Halla-aho on ollut oikeassa: ”Turvapaikanhakijoiden taakanjako EU:ssa ei vain toimi”

Taas terrori-isku Lontoossa – muslimimies oli äskettäin vapautunut vankilasta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää