

KUVAKAAPPAUS/MTV
Orpo ja Sipilä käänsivät MTV:n tentissä maahanmuuttokeskustelun pelon lietsomiseen – Halla-aho kuittasi: ”Käsittämätöntä puhetta, kun useita kymmeniä on raiskattu ja moni on päässyt hengestään”
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo halusivat puhua maahanmuuttajien tekemien rikosten sijaan vihapuheesta MTV:n pääministeritentissä.
Pääministeri Juha Sipilältä (kesk.) kysyttiin, olisiko hän edelleen valmis antamaan Kempeleen kotinsa turvapaikanhakijoille, kuten Sipilä lupasi vuonna 2015. Sipilän vastaus oli myöntävä.
– Tekisin varmaan samalla tavalla, Sipilä sanoi, ja mainitsi olevansa huolissaan vihapuheen ilmapiiristä.
– Maahanmuutosta ja turvapaikanhakuprosessista pitää pystyä puhumaan, mutta kaikkia ulkomaalaisia ei pidä syrjiä, Sipilä sanoi.
Irakilaiset tulivat Suomeen Sipilän yllyttäminä
Edellisessä puoluejohtajatentissä maanantaina Oulussa Sipilä väitti, että perussuomalaiset ”flirttailee rasismin kanssa”, joten Jussi Halla-aholta kysyttiin, mitä hän ajattelee pääministerin väitteestä.
Halla-aho sanoi ihmettelevänsä Sipilän selityksiä ja tarinoita.
– Hän (Sipilä) teki 2015 tiedotusvälineissä täysin selväksi, että hän on valmis avaamaan kotinsa turvapaikanhakijoille. Näin tämä viesti ymmärrettiin myös lähtömaissa.
– Monet tänne tulleet irakilaiset kertoivat tulleensa Sipilän kutsun yllyttämänä ja olivat pettyneitä, kun täällä ei sitten odottanutkaan talo Kempeleessä, Halla-aho sanoi.
Hän korosti, että vaikka tilanne on rauhoittunut Suomesta riippumattomista tekijöistä johtuen, kriisi ei ole vieläkään ohitse.
– Suomi käyttää tänäkin vuonna 150 miljoonaa turvapaikanhakijoiden vastaanottokustannuksiin, 220 miljoonaa kunnille maksettaviin kotouttamiskorvauksiin ja useita satoja miljoonia ulkomaalaisille maksettaviin työttömyyskorvauksiin. Kriisi ei ole ohi, se on päällä, Halla-aho sanoi.
Orpo ei pidä ikävästä keskustelusta
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo myönsi haasteelliseksi sen, miten kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat voidaan palauttaa, esimerkiksi Irakiin.
Seuraavaksi Orpo kuitenkin kävi Halla-ahon ja perussuomalaisten kimppuun.
– Minusta pelon lietsominen on todella ikävää. Se keskustelu, mitä käydään vaalitoreilla ja mitä monet ehdokkaat joutuvat kohtaamaan sosiaalisessa mediassa, se ei kuulu Suomeen, Orpo esitti.
Halla-aho ryöpytti Orpoa vastauksessaan
Orpolta kysyttiin, kuka käy keskustelua ikävällä tavalla. Orpo ei suostunut aluksi vastaamaan.
– Ihmisvihamielistä tai pelottelevaa kieltä käyttävät henkilöt tulevat usein Jussin joukkueesta, Orpo lopulta väitti viitaten Halla-ahoon, joka ryöpytti saman tien Orpoa vastauksessaan.
– Minusta se on käsittämätöntä, että Suomessa jopa useita kymmeniä lapsia on joutunut raiskausten ja ahdistelujen uhriksi ja moni ihminen on jopa päässyt hengestään vuonna 2015 tehtyjen virheiden vuoksi. Ja täällä sitten puhutaan jostain vihanlietsonnasta tai vihapuheesta.
– Me olemme vuosikausia varoittaneet näistä seurauksista, koska tällaiset lieveilmiöt ovat kaikkialla Euroopassa oleellinen osa takapajuisista islamilaisista maista tulevaa maahanmuuttoa, Halla-aho sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pääministeritentti irakilaiset seksuaalirikokset MTV Kotouttaminen Petteri Orpo Islam Juha Sipilä perussuomalaiset Jussi Halla-aho Keskusta Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Sipilä kutsui koko maailman kylään, nyt siitä ei saisi puhua – ”Täysin häpeilemätön mies”

Halla-aho tylyttää hoitajamitoituksen nostamisen kuluja kauhistellutta valtiovarainministeriä – ”Politiikka on valintoja, ministeri Orpo”

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Sipilä puhui itsensä pussiin väittäessään, että yli 32 000 turvapaikanhakijaa täytyi muka päästää Suomeen

Halla-aho: Jos joudutaan tekemään leikkauksia, ne on kohdistettava toissijaisiin menoihin

Halla-aho: Euroopan tehtävä on suojella omia yhteiskuntiaan haitalliselta maahanmuutolta – ”Turvapaikanhakijoiden liikkuminen EU:n sisällä mieleiseensä valtioon on katkaistava”

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – ”Irakilaiset voivat palata kotiin”

Erikoisempi uskonnontunti: Opettaja syyllisti tyttöjä maahanmuuttajien tekemistä raiskauksista
Viikon suosituimmat

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Yhdysvallat virallisesti huolissaan Euroopasta – maahanmuutto uhkaa puolustusyhteistyötä
Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Trumpin Yhdysvalloissa maahanmuutto nettonegatiivista – väkivaltarikollisuus romahtanut, työllisyys nousee
Dosentti Markku Ruotsilan selvitys esittelee niitä toimenpiteitä, joilla Donald Trump on toisella kaudellaan suitsinut hallitsematonta maahanmuuttoa. Suomen Perustan julkaisema tuore raportti kuvaa ne konkreettiset keinot, joilla Trump on saavuttanut historiallisia tuloksia. Palettiin kuuluu kaikki karkotuksista paluumuuttoporkkanoihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














