

LEHTIKUVA
FT: Euroopan asuntomarkkinoiden pelätään ylikuumenevan pandemian keskellä
Euroopan ja muun läntisen maailman talouden arvellaan painuvan uuteen taantumaan pandemiarajoitusten vuoksi. Työttömyyden kasvu ja elinkeinoelämän rajoitukset eivät näy odotetulla tavalla asuntojen hinnoissa. Ne ovat kiihtyvässä nousussa, Financial Times uutisoi.
OECD-maiden asuntojen hinnat ovat nousemassa neljä prosenttia vuodessa ja vauhti on hurjempaa Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Ekonomistit arvioivat euroalueen talouden supistuvan yli kaksi prosenttia vuoden viimeisellä vuosineljänneksellä pandemian hillitsemiseksi tehtyjen rajoitustoimien vuoksi.
Yhtälö huolettaa ekonomisteja.
– Pandemia ei ole millään lailla hyvä uutinen, eikä se auta asuntomarkkinoita, UBS:n ekonomisti Matthias Holzhey sanoo FT:lle.
Ennätyksellinen taantuma
Vuoden alussa maailmantalous painui syvimpään taantumaan sitten maailmansotien. Siitä huolimatta asuntojen hinnat nousivat kiihtyvällä vauhdilla OECD:n tietojen mukaan.
Eri maiden hallitukset ovat työstäneet suuria tukipaketteja lomautetuille tai irtisanotuille kansalaisille. Samaan aikaan keskuspankit pitävät luottojen korot mahdollisimman alhaalla.
Näiden tekijöiden vuoksi raha on siirtynyt asuntomarkkinoille. Hintatason kestävyys on kysymysmerkki.
Puoli-ilmaista lainarahaa
Saksassa 10 vuoden kiinnelainan voi saada 0,6 prosentin korolla. Jotkut pankit ovat valmiita myöntämään koko asunnon hinnan luottona.
Kiinteistöalaa tämä ei huoleta. Alalla arvellaan, että sijoituksia vaihdetaan jatkossa kiinteistöihin.
Kaikki eivät kuitenkaan näe asiaa samalla tavalla. EKP:n pankkivalvontaosaston johtaja Andrea Enria varoittaa, että europankkien hoitamattomien luottojen määrä voi kasvaa 1 400 miljardiin euroon. Se peittoaisi alleen niin finanssi- kuin eurokriisinkin aikaiset lukemat.
EKP:n viimeisimmän tilaston mukaan pankit ovatkin siirtäneet asuntoluottojalan kaasulta jarrulle. Keskuspankin vakavan pandemiavaihtoehdon näkymien toteutuessa asuntomarkkinat voivat kääntyä pudotukseen.
– Nyt on aika myydä kiinteistöjä, Holzhey toteaa.
Kaupungilta maalle
Pandemia on muokannut työelämää myös siten, että töitä pyritään tekemään mahdollisimman paljon etätöinä kotoa käsin. Kaupunkien kohoavat asuntojen hinnat ovat saaneet aikaiseksi myös toisenlaisen muuttoliikkeen. Maaseudulta saa tilavampia koteja, eikä etätyöskentely juuri rajoita työntekoa.
Pariisin asuntojen hinnat laskivat syyskuussa puoli prosenttia. Sulkutoimien aikana jopa viidennes pariisilaisista lähti etätöihin maaseudulle.
– Tästä herää kysymys: olemmeko valmiita siihen, että Pariisin väkiluku putoaisi 20 prosentilla? ekonomisti Pierre Madec kysyy.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääministeri Marinilla huoleton asenne velkaantumiseen – Halla-aho huolissaan suomalaisten työpaikoista ja korkeista elinkustannuksista: ”Meidän on lisättävä käteen jäävien tulojen määrää”

Halla-aho varoitti osan Suomesta muuttuvan asuinkelvottomaksi vihervasemmiston ilmastopolitiikan vuoksi, opetusministeri Li Andersson vastasi asiattomuuksilla: ”p*skapuhetta”

Sdp käänsi takkinsa: Lisää veroja omakotitaloasujille

Perussuomalaiset: Hallituksen verohelpotukset täyttä sumutusta – kaikki verotetaan takaisin

Bundesbankin johtaja Weidmann: EKP ei voi korvata poliittista tahtoa ilmastonmuutoksen torjunnassa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää